Zdravý životní styl Relax Jak pěstovat melouny na vlastní zahrádce?

Vodní meloun má rád vysoké teploty až kolem 26 °C během dne a jeho vegetační doba, tedy doba, kdy dozrává, je dlouhá. K nám do České republiky se melouny dovážejí hlavně ze Španělska, Kypru, Řecka nebo Izraele. Vy si ale můžete zkusit melouny vypěstovat na své vlastní zahradě, musíte pro ně však připravit vhodné podmínky.

Je meloun ovoce nebo zelenina?

Ačkoliv je meloun sladký a rádi ho přidáváme do ovocných salátů, klame tělem. Patří totiž do čeledi tykvovitých a tím pádem se tedy řadí k zelenině. Pokud se na něj podíváme z pohledu botaniky, ta ho považuje za bobuli.

Meloun všichni milují hlavně proto, že je osvěžující a šťavnatý. Věděli jste, že je až z 93 % tvořen vodou?

Existují 2 druhy melounu. Cukrové melouny a melouny vodní. Cukrové poznáte nejen podle žluté dužiny, jsou také menší a mají trochu jiný povrch než melouny vodní. Výborně chutnají jako doplněk k lososu nebo parmské šunce

Vodní melouny jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Jejich dužina bývá sytě růžová až červená. Výjimkou nejsou ale ani druhy se žlutou až oranžovou dužinou. Dorůstají i 15 kg. Existuje však záznam o melounu, který vážil úctyhodných 159 kg!

Meloun můžete i grilovat! 

Jak pěstovat meloun?

Klíčový dostatek tepla a světla. Nejdříve si pořiďte semínka melounu a kelímky, do kterých je vysejete. Dají se sehnat speciální nádoby takzvané sadbovače, které jsou určeny na výsev. Na dno nádoby nasypte substrát určený pro výsev a do něj vložte 3 semínka melounu. Umístěte je zhruba půl centimetru do hlíny. Takto vysetý meloun pravidelně zalévejte, ať je hlína stále vlhká. První lístečky se objeví zhruba po 14 dnech. Na výsev melounů je vhodná doba koncem března a budete tak moci v květnu vysazovat.

Pokud jste toto datum prošvihla, nic si z toho nedělejte. Již na podzim můžete začít připravovat půdu pro melouny na příští rok. Tyto rostliny potřebují mnoho živin a proto tedy do půdy na zahrádce přidejte hnůj či kompost. Melounům se pak na takovém místě bude další rok dobře dařit.

Do našich podnebných podmínek je nejvhodnější odrůda Zobor F1 nebo Lajko II F1 či Sugar baby.

Vysazení na zahradu

Rostlinky vysazujte ven až po 15.květnu, kdy už nehrozí mrazy a teplota je vyšší. Půdě na zahradě neuškodí, pokud ji nakypříte a přeryjete. Připravte si na zahradě pro tuhle chutnou zeleninu místo a vyhlubte jamky, jejichž dno naplníte hnojem. Vyberte místo, na které nejvíc svítí slunce. Sazenice již touto dobou budou mít lístečky. Nebojte se je zakrýt hlínou až těsně pod ně. Do každé jamky dejte klidně 2-3 sazenice a s odstupem cca 40 cm od další jamky.

Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát. Pokud pěstujete melouny, věnujte pozornost také předpovědi počasí. Když hrozí, že teplota v noci (nebo i ve dne) bude nižší než 5 °C, půdu kolem melounů zakryjte černou textilií, ať jsou v teple.

Sladká sklizeň

Na zralý plod se těšte na konci srpna. Že je připravený ke konzumaci poznáte podle jeho vůně a žluté skvrny. Čím je tmavší, tím je meloun sladší.

 Dalším indikátorem jsou prasklinky kolem stopky a zkroucená stopka.


Nejspolehlivějším znakem je však zkouška dutosti. Poklepejte na meloun a pokud se ozve dutý zvuk, můžete rovnou odtrhnout a šup s ním na talíř nebo do ovocného salátu.

Jak pěstovat melouny na vlastní zahrádce?
Výborně bude chutnat v tomto letním salátu 

Melounová dieta

V létě je velmi oblíbená melounová dieta. Protože kdo by měl chuť na guláš se šesti v těch vedrech? Meloun zasytí a osvěží zároveň. Pojměte ji však raději jako detoxikační týden. Meloun je močopudný, proto dokáže vaše tělo velmi dobře pročistit. Tuto dietu byste tedy neměli držet moc dlouho. Nejvhodnější je právě vodní meloun, který obsahuje nejméně cukru.

Z vodního melounu připravíte i výborné smoothie 

Vytisknout stránku
Sdílet článek