Zdravý životní styl Fitness Jak vybrat nové kolo? Nejen rozpočet rozhoduje

Pokud jste začátečník a vlastní kolo jste ještě neměli, může se zdát jeho výběr jako velká neznámá. Ničeho se však nemusíte obávat. Čím více informací získáte předem, tím lépe se vám bude nakupovat. Dbejte hlavně na své vlastní potřeby a vybírejte si také podle bezpečnosti a kvality. Máme pro vás několik užitečných rad, které by vám mohly při výběru pomoct.  

Stanovte si rozpočet, ale buďte v rámci něj flexibilní

Začátečníci jen stěží odhadují, kolik asi budou muset za nové kolo odpovídající jejich představám zaplatit. Porozhlížejte se po obchodech a udělejte si obrázek o svých finančních možnostech. Jistě přijdete s cenou, která se vám bude zdát dostačující. Pokud však zjistíte, že s ní nedokážete pokrýt všechny své cyklistické požadavky, buďte připraveni posunout svůj rozpočet o kousek výše. Je lepší, pokud nebudete kupovat to nejlevnější kolo, ale zaměříte se spíše na dobrá kola. Jděte na to chytře a vždy zvažujte, co za určitý obnos dostanete.

Myslete i na doplňky jako jsou přilba, rukavice, láhev na vodu či další nezbytnosti, bez kterých se dříve či později jednoduše neobejdete.

Zjistěte s námi, jak se na kolo obléct funkčně a jednoduše.

Promyslete si, na co budete své kolo využívat

Je rozdíl, zda budete na kole jezdit na nákupy nebo do práce, na zrádné lesní cestičky, do hor nebo o víkendech na cyklostezky. Pokud vám kolo má posloužit na to, abyste se trochu dostali do formy nebo se přepravovali po městě, pořiďte si městské kolo či hybrid. Pro hladký terén nebo štěrk vám bezvadně postačí tvrdé horské kolo pouze s předním odpružením. A v případě, že se chystáte na technické a tvrdé, případně skalnaté terénní trasy, využijete i plně odpružené horské kolo se slušnou technickou výbavou.

Hladký asfalt zas nejlépe zvládnete se silničním kolem, které však má také několik variant – ty pohodlnější jsou stavěné spíše na delší „vytrvalostní“ jízdu, kdežto kratší a rychlejší vzdálenosti zvládnete lépe na „aero“ modelech. Tradiční silniční kola však často nabízí skvělý kompromis mezi pohodlím, rychlostí a schopností jezdit do kopců.

Pokud je váš rozpočet o něco vyšší a jízdu si chcete vyloženě užívat, zamyslet se můžete i nad elektrokolem. Je sice trochu těžší a náročnější na údržbu v rámci nabíjení, ale má perfektní schopnost udržet vás v tempu i když s dechem již chvílemi nestačíte.

Potřebujete poradit s výběrem dětského kola? Přečtěte si náš článek o této tématice.


Věděli jste, že i kola mají své velikosti?

Při nákupu by vám měl odborník vybrat i správnou velikost kola podle vaší výšky.

Platí, že pokud stojíte patami na zemi, měl by být rozdíl mezi rámem a rozkrokem velký asi 8 až 10 cm.

Máte-li tedy například 171 až 175 cm, měl by rám vašeho kola dosahovat velikosti 54 až 56 cm. Při výšce 181 až 185 cm to už bude 58 až 60 cm. Velikostní tabulky jsou dostupné i na internetu, ale jistější vždy bude osobní zkouška.  

Objevte cyklostezky a cyklotrasy krásami Čech.

 Jak vybrat nové kolo? Nejen rozpočet rozhoduje

Zdroj: www.teamsport.cz, www.bycicle-guider.com, www.bicyckling.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek