Zdravý životní styl Moderní a fit strava Jaké pozitivní účinky mají vodní melouny na zdraví?

Vodní meloun je letní ovoce, které se těší velké oblibě u dětí, dospělých i starší generace. I když z hlediska zemědělství je meloun zelenina. Naopak z hlediska botanického je to bobule, a tudíž je meloun ovoce. Každopádně je ideálním prostředkem pro zdravý způsob uhašení žízně, protože kromě vysokého obsahu vody vyniká i skvělým osvěžujícím aroma. Již pouhý pohled na jasně červenou dužninu stačí, aby se vám sbíhaly sliny v ústech. To je však jen jedna z mnoha předností, které vám vodní meloun nabízí.

Nutriční hodnoty - 92 % voda, 8 % “zlato”

Vedle 90 až 92% obsahu vody obsahuje vodní meloun mnoho dalších cenných složek, mimo jiné vitamíny, antioxidanty a minerální látky, vlákninu a jádra, která mají fantastický vliv na zdraví.

Odkyselení, detoxikace a odvodnění organismu

Vodní meloun je skvělým pomocníkem při dodržování každého programu zaměřeného na odkyselení a detoxikaci organismu anebo hubnutí, protože napomáhá odvodňování organismu. Přispívá k rychlejšímu vylučování škodlivých látek z těla, navíc nám pomůže zbavit se několika přebytečných kilogramů váhy.  Zvláště cenným přínosem je extrémně vysoký obsah vody, jelikož se v tomto případě jedná o takovou tekutinu rostlinného původu, kterou z hlediska kvality jen tak něco nepřekoná. Samozřejmě, že i jiné rostliny obsahují takovou cennou tekutinu, avšak zdaleka ne v takovém množství. Červenou barvu dužniny vodního melounu způsobuje přírodní barvivo lykopen, které má silné antioxidační účinky, působí proti volným radikálům a významně posiluje imunitní systém.

Aminokyseliny ve vodním melounu pro rozšíření cév

Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem z hlediska mozkové mrtvice a srdečního infarktu. Pokud je krevní tlak vyšší, ale ještě nevyžaduje léčbu, je pravidelná konzumace vodního melounu (vedle kapslí s obsahem česneku) velmi účinným a také vysloveně chutným způsobem prevence. Je tomu tak díky vysokému obsahu aminokyseliny známé pod názvem citrulin. V lidském organismu se přetváří na aminokyselinu arginin. V této formě působí na rozšiřování cév. Díky argininu se zlepšuje cirkulace krve, čímž se vyvažuje škodlivé zvýšení krevního tlaku. S tím souvisí i významné snížení rizika vzniku srdečních a cévních chorob.

Konzumujte i jadérka vodního melounu!

Jadérka vodního melounu transportují esenciální aminokyseliny, například tryptofan a glutaminové kyseliny. Lizin hraje důležitou roli ve vstřebávání vápníku v organismu a při tvorbě kolagenu a vazivových tkání. Arginin podporuje látkovou výměnu, zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému a zlepšuje sexuální zdraví.Jadérka vodního melounu jsou zdrojem energie, obsahují rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. Podporují správnou funkci střev, působí proti zácpě. Jadérka jsou bohatá na hořčík, čímž podporují správnou činnost srdce, upravují krevní tlak, podporují látkovou výměnu a syntézu bílkovin.

Připravte si z jadérek vodního melounu čaj! Množství 2 až 3 čajových lžiček jadérek zalijte horkou vodou a nechte odstát přibližně 30-45 minut. Takto připravený čaj reguluje hladinu cukru v krvi a působí blahodárně v případě cukrovky. Výsledky výzkumů zveřejněných Evropskou lékovou agenturou poukazují na příznivé účinky jadérek vodního melounu v léčbě zvětšené prostaty.


Co říkají čísla!

Obsah kalorií: 30 kcal/100 g 

Obsah bílkovin: 0,6 g/100 g

Obsah uhlohydrátů: 7,5 g/100 g (to odpovídá cca 2 kostkám cukru)

Obsah vlákniny: 0,4 g/100 g

Glykemický index: 75

Vodní meloun obsahuje antioxidant lykopen, který zabraňuje vzniku rakoviny a kardiovaskulárních chorob.

Vysoký obsah vitamínů a minerálních látek přispívá k posílení imunity. Je bohatý na vitamín A, C a B, navíc obsahuje vysoké množství fosforu, zinku a selenu.

Meloun a dieta: Jak ho konzumovat, když chcete zhubnout?

Jak jsme již uváděli dříve, vyloženě melounová dieta nemá smysl, přesto může vodní meloun napomáhat v hubnutí, jestliže nahradíte ovocné džusy, nealkoholické nápoje s obsahem cukru nebo různé dezerty plátkem vodního melounu.

Recepty pro ty, pro které je toto červené ovoce samo o sobě nudné

 1. Melounový koktejl se salátovými okurkami

Vlastnosti vodního melounu jsme již probrali výše, okurka má podobné blahodárné účinky na lidské zdraví, protože obsahuje velké množství křemíku, který posiluje vazivové tkáně a kosti. Vedle toho má okurka detoxikační účinky, chrání organismus před znečištěním a ukládáním hliníku. To je dost pádný argument, abyste vyzkoušeli tento vynikající osvěžující koktejl.

Suroviny:

 • 1 kg vodního melounu
 • 2-3 bio salátové okurky
 • kostky ledu

Příprava:

 • Nakrájené kousky vodního melounu a okurek vhoďte do mixéru.
 • Po rozmixování nalijte vyhotovený nápoj do skleniček a vložte do chladničky.
 • Před podáváním přidejte kostky ledu.

Z tohoto letního ovoce lze připravit melounová zmrzlina. Recept najdete na Hello Tesco

Jaké pozitivní účinky mají vodní melouny na zdraví?

 1. Plněný vodní melonu

Mimořádně dekorativní a zdravou lahůdku si připravíte naplněním většího vodního melounu dalšími druhy sezónního ovoce.

Suroviny:

 • 1 vodní meloun (hmotnost 4 až 5 kg)
 • 1 žlutý cukrový meloun (hmotnost 1 až 2 kg)
 • 1 kg broskví
 • 5 kg červeného hroznového vína, větší bobule
 • 5 kg bílého hroznového vína, větší bobule
 • 3 kg borůvek

Příprava:

 • Vodní meloun rozřízněte na dvě poloviny a lžící vydlabejte dužninu, vnitřek cukrového melounu nakrájejte na kostičky.
 • Připravte si ostatní ovoce: borůvky omyjte a nechte okapat, oberte bobule hroznového vína a broskve oloupejte a nakrájejte na kostičky.
 • Ovoce důkladně promíchejte, zakapejte citrónovou šťávou a směs vložte do vydlabaného melounu.
 • Meloun zabalte do alobalu a vložte do chladničky.
 • Před naplněním doporučujeme okraje slupky melounu pro větší efekt ozdobně vykrájet.

Vyzkoušejte i osvěžující smoothie z melounu! 

Zdroje: naturhirek.hu, fogyascoachinggal.hu, gyogyszernelkul.com, mindmegette.hu

Vytisknout stránku
Sdílet článek