Děti Novorozenec K čištění uší dětem použijte vatu a speciální tyčinky

Nejoblíbenějším nástrojem na čištění uší jsou jednoznačně vatové tyčinky. Odsají vodu a vyčistí ucho od ušního mazu. A právě to může být problém. Nesprávným a častým používáním paliček do uší totiž můžete dosáhnout pravého opaku – ušní maz zatlačit do ucha tak, že začne způsobovat problémy.

Co je ušní maz?

Ušní maz tvoří výměšky mazových žláz v uchu, odumřelé kožní buňky a prach. Jeho úkolem je chránit vnitřek ucha před vodou a před proniknutím vnější infekce dovnitř. Běžně je žlutohnědé nebo šedobílé barvy. Množství ušního mazu je individuální, dokonce může být v každém uchu jiné. Novorozenci mají v ouškách mazu více, po šesti týdnech se jeho množství upraví. Problémem bývá spíše zatvrdlý ušní vosk. Ve vážných případech může způsobit až poškození bubínku.

Na přebytek mazu upozorní i zalehnutí v uchu

Při nepříjemných pocitech v ouškách si děti zvyknou uši táhnout, třít nebo se v nich snaží šťourat prsty. Nahromaděný ušní maz může způsobovat nepříjemné pocity, ale nezpůsobuje horečku ani problémy se spánkem, protože je pro lidský organismus přirozený.

Velké množství ušního mazu zaznamenáte pouhým pohledem do ucha. Pokud ucho bolí a mazu je málo, nebo má mléčně bílou či nazelenalou barvu, jedná se o infekci uší. Tehdy se přidružuje i horečka a velké bolesti ucha. Ucho bolí i na dotek a je třeba co nejdříve vyhledat pediatra.

Tip na čtení: Často nemocné dítě: Víte, kolik nemocí je ještě v normě?

Jak na bezpečné čištění dětských uší?

Ucho vytváří maz jako obrannou bariéru pro bubínek. Ten se postupně dostává ušním kanálem směrem ven. Když se pečliví rodiče snaží ouško od mazu vyčistit, obvykle to má opačný účinek a část mazu zatlačí dovnitř. Tak se maz v uchu hromadí, až může dojít k ucpání ušního kanálu. To se nejčastěji projevuje zalehnutím nebo pocit cizího tělesa v uchu.

Čištění oušek není jednoduchý úkol, protože i nejmenší chyba dokáže způsobit intenzivní bolest. Jak tedy postupovat při čištění dětských uší?
1. Uši čistěte pouze když je dítě klidné.
2. Hlavičku držte dobře zafixovanou.
3. Čistěte pouze vnější zvukovod:
Vodu odsajte přiložením suchého vatového tampónu ke zvukovodu
Použijte bezpečně tvarované vatové tyčinky Fred & Flo, které čistí zvukovod pouze zvenčí.

Jak odstranit ušní maz z ucha?

Možností bezbolestného uvolnění ztvrdlého ušního mazu je hned několik.

Žínka a teplá voda

Namočte žínku na koupání do teplé vody, dobře vyždímejte a přiložte na ucho, aby se ohřálo. Potom žínkou opatrně ouško otřete, ale ne příliš hluboko. Ušní maz se uvolní sám. Pokud byste měli pocit, že je hlouběji uvnitř, použijte kapky nebo zajděte za ušním lékařem.

Tip Hello Tesco: Místo žínky můžete použít Fred & Flo vatové kuličky. 

Kapky do uší

V lékárně vám prodají speciální kapky nebo sprej do uší, které ušní maz rozpustí. Použijte je tehdy, když je dítě klidné, nejlépe při odpočinku.

Lahvičku nejprve zahřejte v rukách – studená tekutina v uchu by mohla způsobit až závratě. Potom do ouška nakapejte kapky podle doporučeného dávkování. Dítěti to může být trochu nepříjemné, buďte na to připraveni. Kapky změkčí maz v ušním kanálku a ten z ucha vyteče. Setřete ho v teplé vodě namočenou vatou.

Domácí prostředky na uvolnění ušního mazu

Možná jste slyšeli ověřené rady, že uši vyčistíte i slanou vodou, teplým olejem, glycerinem, ušními svíčkami či jinými prostředky. Pokud to opravdu chcete zkusit na svém dítěti, zeptejte se nejprve raději lékaře na jeho názor a doporučení.

Toto při čištění uší určitě nedělejte!

- K čištění uší nepoužívejte žádné špičaté ani ostré předměty
- Do uší nestříkejte silný proud žádné kapaliny ani vody
- Na mytí uší nepoužívejte studenou vodu
- Uši nečistěte příliš často
- Vatovými tyčinkami nezacházejte hluboko

Měli byste vědět: Jak na ucpaný dětský nos? Zkuste solné kapky a odsávání

K čištění uší dětem použijte vatu a speciální tyčinky

Zdroj: healthline.com, izdravie.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek