Děti Předškolák Často nemocné dítě: Víte, kolik nemocí je ještě v normě?

Jakmile přijde dítě do kolektivu, jeho život se otočí vzhůru nohama. Najednou je samotné mezi dětmi, které nezná a s paní učitelkou, která není máma, ani kdyby byla nejlepší učitelka na světě. Musí si zvykat na nové chutě i známých jídel a nový režim. A jeho imunitní systém se pasuje s dosud nebývalým množstvím virů a bakterií. Není divu, že malý předškoláček onemocní krátce poté, co začne chodit do školky. Za pár dnů či týdnů je však nemocný zas. A pak ještě jednou a znovu, až mají rodiče podezření, že jejich dítě je nemocné vlastně v jednom kuse. Proč jsou vlastně předškoláci tak často nemocní?

Imunitní systém dítěte se ve školce teprve vyvíjí. Až desetileté dítě má imunitu téměř takovou, jako dospělý. Jelikož existuje přes sto druhů virů, které způsobují běžné onemocnění, nezralý imunitní systém má co dělat, aby se s novými patogeny vypořádal. Některé děti bývají náchylnější k onemocnění i dědičně, nebo kvůli alergii. Přečtěte si více o tom, co ještě dětskou imunitu oslabuje.

Je normální, že je dítě tak často nemocné?

Tuto otázku si položil asi každý rodič předškoláka, když si ze školky už po několikáté odváděl dítě s rýmou a kašlem. V první řadě je dobré vědět, co je ještě norma a co je už opravdu hodně. Průměrně bývají děti nemocné 5 – 6 krát do roka. V normálním rozsahu je i 8 až 10 onemocnění za rok. Do normy ale nepočítají onemocnění s horečkou, které trvají více než 5 dní a potíže s dýcháním (například plný nos), trvající více než 10 dní. Počítejte také s tím, že děti s alergiemi horních cest dýchacích budou nemocné častěji, nebo budou mít výraznější příznaky onemocnění. Podívejme se na nejčastější dětské onemocnění konkrétněji.

Infekce uší

Malé děti jsou náchylnější k infekcím středního ucha, protože v dětském věku je Eustachova trubice krátká, tenká a více horizontální. Chladný vzduch způsobuje, že napuchne a zachycuje tekutinu ve středním uchu, čímž se stává dokonalým místem pro bakterie a viry. Dalším důvodem častých bolestí ucha u dětí je rezistentnost bakterií vůči antibiotikům. Přitom většinu bolestí ucha zvládnou děti i bez nich.

Při bolesti ucha s horečkou jděte k doktorovi okamžitě, pokud bolí ouško bez teploty a bolest nepřejde do dvou dnů s volně prodejnými kapkami, vyhledejte lékaře.

Normálně jsou dvě ušní infekce ročně do tří let.

Pokud má dítě ušní choroby v půlročních intervalech, nebo čtyři ročně, požádejte lékaře o odborné vyšetření uší.

Rotavirus

Většinu průjmových onemocnění a zvracení u dětí způsobuje vysoce nakažlivý rotavirus. Nejčastěji se vyskytuje na podzim a v zimě. Ve vzduchu žije několik dní, na povrchu přežívá až 7 hodin, a pokud se dotknete infikovaného povrchu, na rukách přežije i půl hodiny. Dostat rotavirus je tedy opravdu velmi jednoduché, i když si pravidelně myjete ruce. Do pěti let věku dostane rotavirus až 95 % dětí.

Normální jsou jedna až tři rotavirové infekce ročně.

Často nemocné dítě: Víte, kolik nemocí je ještě v normě?

Jelikož průjmy při rotaviru mohou trvat i týden, je třeba dávat pozor na dehydrataci.

Angína

Bolest v krku, potíže s polykáním, červené zduřelé mandle, někdy i s bílými ložisky a vysoké teploty signalizují, že vaše dítě právě překonává angínu. Angíny jsou častější na jaře a na podzim. Lékař by měl testem zjistit, zda se nejedná o bakteriální streptokokovou infekci, na kterou zabírají pouze antibiotika a důsledná léčba.

Jedna angína ročně je v normě, častěji záněty mandlí už patří do rukou odborného lékaře.

Nikdy nedávejte do školky dítě, které ještě bere antibiotika!

Zánět dýchacích cest

Infekce dýchacích cest se vyskytují zejména v zimě a v přechodu mezi létem a podzimem. Projevují se zvýšenou teplotou, plným nosem, kýcháním nebo kašláním a jsou nejčastějším dětským onemocněním. Nezaměňujte si je s chřipkou – tu způsobuje jiný virus. Nejčastějšími onemocněními dýchacích cest jsou:

  • Rýma - sopel, plný nos, bolest hlavy, kýchání
  • Zánět hrdla – bolest v krku, zvýšená teplota, únava
  • Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida) - bolest hlavy, plný nos, teplota
  • Zánět průdušek – kašel, teplota, malátnost, únava
  • Zánět dýchací trubice – kašel, teplota, malátnost, únava

Přechozené a nedoléčené infekce horních cest dýchacích, rýmy, sople a kašel jsou příčinou opakovaných onemocnění.

Záněty dýchacích cest mohou mít děti až 8krát ročně. Lékař určí, zda jde o bakteriální nebo virovou infekci a podle toho nasadí léčbu. Pokud jsou rýmy a kašle opakované a trvají déle než týden až deset dní, požádejte lékaře také o alergologické či imunologické vyšetření.

Co dělat, aby dítě nebývalo tak často nemocné?

Každý rodič by chtěl, aby jeho dítě bylo pouze zdravé. Toho se samozřejmě dosáhnout nedá, ale dá se pozitivně ovlivnit četnost onemocnění a jejich průběh.

Důležité je, aby mělo dítě dostatečně silnou imunitu a když už jednou nemoc dostane, aby ji doma pořádně vyleželo. Imunitu posilujte průběžně během celého roku:

  • Pravidelným pobytem na čerstvém vzduchu i v chladnějších dnech
  • Pohybové činnosti - stačí běžné dětské pobíhání a skákání
  • Domácí vyváženou stravou se zeleninou, ovocem a masem
  • Dostatečně dlouhým spánkem s pravidelným spánkovým režimem
  • Domácí pohoda, protože i psychika výrazně ovlivňuje onemocnění

Čtěte více o zdraví dětí na Hello Tesco.

Zdroj: Wikipedia, parentmap.com, healthcare.edu

Vytisknout stránku
Sdílet článek