Tipy a rady Kokos pro zdraví: Využívejte kokosový olej i mléko

Sezona kokosů v našich obchodech začíná v zimě. Když budete vybírat kokosový ořech, ujistěte se, že obsahuje kokosovou vodu. Stačí s ořechem zatřást a podle zvuku poznáte, zda je naplněný vodou. Vizuálně zkontrolujte vrchní 3 skvrnky na kokosu, zda jsou nepoškozené a čisté.

Kokosová voda nejen při sportu

V kokosové vodě najdete mnoho vitamínů a minerálů jako jsou: vápník, draslík, hořčík, sodík a fosfor. Při sportu ztrácí tělo mnoho tekutin díky pocení a po sportu je nutné tyto tekutiny nahradit. Samozřejmě stačí obyčejná voda, u sportovců se stala oblíbenou právě kokosová voda. Kokosová voda je přírodní isotonický nápoj, složením velmi podobný krevní plazmě. Nedráždí žaludek, a organizmus ji dokáže dokonale využít.

Kokosové mléko pro jemnější chutě

Kokosové mléko seženete v obchodech v tekuté formě nebo dokonce v sypké variantě. V obou formách ho můžete využít do mnoha receptů. V orientální kuchyni je kokosové mléko velmi vděčnou surovinou, která se přidává skoro do všeho. Zmírňuje pálivost a omáčkám dodává krémovou konzistenci.

Připravte si červené krevetové kari s kokosovým mlékem


Stejně jako kokosový olej i kokosové mléko si zachovává své antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Je bohaté na vitamíny B, C, E a K a minerální prvky. Konzumací kokosového mléka snížíte krevní tlak a zklidníte nervy. Díky tomu, že kokosové mléko obsahuje vlákninu, podporuje správné trávení a vylučování. Vápník obsažený v kokosovém mléce přispívá ke zdraví vašich kostí, zubů a kloubů. Neobsahuje lepek ani laktózu!

Vegetariánské nudle s kokosovou omáčkou


Kokosový cukr místo řepného

Z květů kokosové palmy se po sklizni vytláčí tekutina, která se ohřívá, zahušťuje a odpařením vody se z ní získává kokosový cukr. Důležitou hodnotou, když mluvíme o kokosovém cukru, je glykemický index. Kokosový cukr má totiž nízký glykemický index v rozmezí 30-40. Bílý řepný cukr má 70. Čím vyšší hodnota glykemického indexu, tím více daná potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi a tím více se ukládá tuku v těle. Kokosový cukr tedy klidně používejte jako plnohodnotnou náhražku řepného cukru - do teplých nápojů, do smoothie, na pečení apod.

S kokosovou moukou vždy vajíčko navíc

Kokosovou mouku získáte zpracováním dužiny kokosu - vysušením, vylisováním a rozemletím. Pro ty, kteří mají bezlepkovou dietu, je kokosová mouka vhodnou surovinou k přípravě pokrmů.

Lívanečky z kokosové mouky 


Z kokosové mouky se dají upéct chutné moučníky. Použijte ji při přípravě palačinek, lívanců, muffinů apod. Hodí se i k zahuštění omáček a polévek. Kokosová mouka hodně saje, při pečení jí tedy budete potřebovat přibližně poloviční množství oproti běžným moukám. Naopak vždy přidejte o vajíčko navíc, než uvádí recept s jinými moukami, předejdete tak drolení těsta.

Jak se peče s bezlepkovými moukami? 

Kokosový olej v kosmetice i v kuchyni

Kokosový olej má mnoho využití. Dužina kokosu se nejdříve drtí a z této drti se pak lisuje kokosový olej. Pokud je olej vylisovaný za studena, dostaneme panenský kokosový olej. Výsledný olej je spíše tuhý, ale pokud se zahřeje nad 26 °C, mění svou konzistenci na kapalinu.

Kokosový olej si vyrobíte i doma


Kokosový olej najde uplatnění při vaření, hojení ran i v péči o pokožku v kosmetice. Díky tomu, že se nepřepaluje, je vhodný na smažení, pečení a vaření. Výborně chutná v asijských jídlech. Nebojte se ho používat při pečení dezertů. Sáhněte po něm klidně i během přípravy studených pokrmů jako jsou saláty. Výbornou volbou je kokosový olej při dietách.

Pochutnejte si na RAW grepovém cheescaku bez přidaného cukru 

Kokos pro zdraví: Využívejte kokosový olej i mléko

Kokosový olej má hojivé účinky, a to díky obsahu kyseliny laurové a kyseliny kaprylové. Ty si totiž umí poradit s bakteriemi, plísněmi a viry. Pokud si budete vnější rány potírat tímto olejem, urychlí hojení. Jestliže trpíte na akné nebo ekzémy, kokosový olej můžete použít k potírání i v takových případech. Užívat kokosový olej můžete ale také vnitřně. Kokosový olej je antioxidant a pomáhá ničit plísně a houby v našem těle, proto se používá při léčbě kvasinkových infekcí. Také pomáhá při vstřebávání vitamínů a minerálů.

V kosmetice se kokosový olej využívá například k bělení zubů. Stačí na prst nebo zubní kartáček nanést několik kapek oleje a masírovat. Pokud ho budete užívat pravidelně, budou vaše zuby bělejší a zároveň bude olej působit jako prevence zánětu dásní. Kokosový olej má zázračné účinky na pokožku celého těla. Zpomaluje tvorbu vrásek a stárnutí kůže. Hydratuje vysušenou pokožku a zklidňuje tu podrážděnou. Těhotné maminky kokosový olej ocení jako prevenci strií nebo v případě, že mají rozpraskané bradavky při kojení. Kokosový olej dopřejte svým vlasům a zvláště roztřepeným konečkům, do kterých ho vetřete a necháte chvilku působit. Vlasům dodá lesk, regeneraci a vyživí pokožku hlavy.

Je kokosový olej skutečně dobrý pro zdraví?

V současné době se vedou diskuze, jestli je opravdu kokosový tuk zdravý. Nutriční expertka Zuzana Pavelková Šafářová vysvětluje: „Kokos obsahuje řadu cenných látek, ale rovněž velmi diskutované tuky. Ty jsou totiž převážně nasycené. To znamená, že kokosový olej má stejné chování a účinky jako živočišný tuk, například sádlo.“  Kokosový tuk je proto termostabilnější, lze jej použít k vaření, výborně se hodí ke smažení a pečení. Nepřepaluje se a nevznikají tedy potencionálně karcinogenní látky. „Nasycených mastných kyselin obecně přijímáme díky nadměrné konzumaci masa hodně, což našemu zdraví prokazatelně škodí. Rozhodně není tedy potřeba přidávat do stravy další tuk, který příjem ještě zvýší. Pokud ovšem hodně sportujete, anebo jste v extrémním fyzickém zatížení, klidně bych za studena lisovaný kokosový olej v malé míře do stravy zařadila. Existují určité studie, které dokládají, že jeho konzumace totiž zvyšuje výkonnost,“ uvádí naše spolupracovnice.

Zdroj:  zuzanasafarova.cz, g21-vitality.cz, elixi.cz, rehabilitace.info, celostnimedicina.cz, clanky.vareni.cz, bezlepkova.com, novinky.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek