Děti Dětské zdraví Má moje miminko reflux?

Co je to reflux?

K refluxu dochází tehdy, když se obsah žaludku miminka – ať už je to mléko nebo žaludeční šťávy – dostane nahoru k jícnu směrem k ústům miminka.

Většina miminek trpí mírným výskytem refluxu, protože ještě nemají plně vyvinutou jícnovou záklopku na konci potravinové trubice, která slouží jako spodní dvířka uchovávající stravu v žaludku. Z toho důvodu mnoho miminek tzv. ublinkává, tedy že se jim vrátí trocha mléka, když si říhnout. To je normální a velmi běžné.

Pokud se ale z žaludku miminka vrací silné žaludeční šťávy, není to normální a může to pro ně být velmi bolestivé. Během prvního roku se záklopka posílí, takže se spolu s věkem miminka zvyšuje šance, že bude reflux probíhat normálně.

Při refluxu zažívají miminka silný pocit pálení, je to bolestivé a může to miminko velmi rozrušit. Obvykle k tomu dochází u mladších miminek, která jsou krmena výhradně mlékem a která tráví více času ležením na zádech. Problémy se zmírní, když se miminka naučí sedět a přejdou na pevnou stravu, která se v žaludku lépe usazuje.

Je běžné, aby miminka trpěla refluxem?

Přibližně 50 % všech miminek zažívá tyto potíže do určité míry během prvních tří měsíců, ale jen pro málo z nich to bude problém. Kolem věku 10 měsíců se počet miminek s refluxem sníží na asi 5 %, protože se dovyvine záklopka, která obsah žaludku udrží dole.

Jaké jsou příznaky refluxu u miminek?

K příznakům refluxu u miminek patří:

  • Bolest nebo nepříjemný pocit při krmení, jako například prohýbání se do luku, odmítání mléka a pláč.
  • Časté zvracení nebo vyplivování mléka (ve větší míře, než je obvyklé ublinknutí, které vytváří asi čajovou lžičku tekutiny).
  • Časté kašlání, i v noci, ale bez příznaků nachlazení.
  • Časté noční probouzení, zvlášť asi 45 minut po usnutí, což je kratší než úplný spánkový cyklus.
  • Malý příbytek na váze nebo dokonce úbytek.
  • Tichý reflux je hůře zjistitelný, protože miminko mléko nevyzvrací. Může se ale zdát, že zažívá bolest, když není ve svislé poloze, a může neustále kašlat.

Jak můžu předcházet refluxu u mého miminka?

Krmte málo a častěji, aby se bříško miminka příliš nezaplnilo. Některým rodičům pomáhá podepřít miminko po krmení v úhlu 45°, a to buď v dětské sedačce, nebo držením miminka v sedu, aby se mléko v žaludku usadilo. Zkuste tento postup po každém krmení aspoň po dobu půl hodiny. U sunaru vydržte déle, jeho trávení trvá delší dobu.

Někteří rodiče také doporučují podložit konec postýlky, kde má miminko hlavu, cihlami, aby byla hlavička miminka o něco výše než zbytek těla. Neoblékejte miminko do příliš těsného oblečení – zvláště oblečení, které je příliš těsné v oblasti bříška, protože to podporuje tlak obsahu žaludku zpátky nahoru.

Pokud si všimnete, že je vaše miminko v některých polohách nespokojené, můžete ho zkusit nosit v šátku, kde bude v pohodlí a vzpřímené poloze. Zkuste také omezit čas strávený v autosedačce nebo kočárku, protože vaše miminko může poklesnout do nepohodlné polohy.

Co mám dělat, pokud se obávám, že moje miminko trpí refluxem?

Pokud si myslíte, že vaše miminko jeví známky refluxu, a výše uvedené rady nepomáhají, nechte ho vyšetřit dětským lékařem. Vážnější formu refluxu je snadné léčit pomocí léků.

Vytisknout stránku
Sdílet článek