Zdravý životní styl Moderní a fit strava Máte doma bobulové ovoce navíc? Víme, jak ho uchovat

Bobulové ovoce miluje snad každý – děti i dospělí. Borůvky, jahody, maliny, ostružiny – komu by se nesbíhaly sliny? Ale co dělat s přebytky?

Skladování

Bobule můžete skladovat v lednici v keramické míse nebo papírovém sáčku, ale ne dlouho. Nikdy je nemyjte před skladováním, pouze před spotřebou. Pokud víte, že je během pár dní všechny nesníte, skladujte je mražené, zavařené nebo sušené.

Mražení

Mražení je asi nejlepší způsob uchování bobulí. Zamražené si totiž zachovají až 90 % všech vitamínů. Zkontrolujte teplotu v mrazáku, měla by se pohybovat mezi -18 °C až -30 °C. Platí to i o menším ovoci. Zamrazit můžete vše od jahod po rybíz. Po rozmražení je můžete jíst studené v podobě smoothie, jako dekoraci zmrzliny nebo v koláči. Určitě vyzkoušejte recept na borůvkový koláč s quinoou. Nezapomeňte, že pokud chcete dát mražené ovoce do koláče, musíte ho zbavit veškeré vody. Zvláště pokud bobule dáte navrch koláče jako ozdobu. Mražené ovoce je plné vody, takže může zředit těsto.

Máte doma bobulové ovoce navíc? Víme, jak ho uchovat

Zavařování

Dalším skvělým způsobem uchování bobulí je jejich naložení. Prodlužuje životnost ovoce, a když vaříte „na těsno“, zajistíte, že se bobule nezkazí. Vaření marmelád a džemů odstraní většinu bakterií. Před zavařováním musíte sterilizovat dózy na marmeládu. Můžete to udělat třeba v troubě, kam dáte omyté dózy na plechu a necháte je zde na 100 stupňů asi 15 minut. Víčka můžete vařit ve vodě asi 10 minut a poté usušit čistou utěrkou.

Marmelády a kompoty je dobré skladovat na místě, kde je stálá teplota a podmínky, ideálně v chladném a temném prostoru. Po otevření je třeba dát marmeládu do lednice a spotřebovat ji do několika dnů. A jak dlouho vydrží ve spíži? Minimálně rok. Jednou za čas zkontrolujte spíž a zavařeniny, jestli se v nich nenachází plíseň způsobená špatným dovřením víčka. Pokud nějakou najdete, ihned vadný kus vyhoďte.

Zavařené bobule můžete použít na sladké snídaně, vylepšení palačinek nebo toastů. Už jste vyzkoušeli sladký toast s ovocem?

Sušení

Je to jeden z nejstarších způsobů, jak udržet v ovoci vitamíny a vlákninu, který používali už naši předci. Přestože bylo chráněno před přímým sluncem, stále ho ohrožoval prach a hmyz. Dnes nám se sušením pomáhají profesionální sušičky.

Sušením se sníží tekutiny v ovoci asi o 10–15 %. Je potřeba z ovoce dostat vodu co nejrychleji, protože obsahuje organismy, které způsobují plesnivění. Když je vysušené, odebírá se z něj pomocí cirkulujícího teplého vzduchu vlhkost. Sušení probíhá zhruba při 50 stupních, díky čemuž se zachová maximum výživových hodnot. Sušené ovoce nezabere tolik místa a je lehké s ním manipulovat.

Po vysušení je třeba ovoce skladovat na temnějším místě, ideálně ve skleněné dóze.

Víte, že…

Jahody jsou velice citlivé na plísně a musí být usušeny okamžitě, jak dozrají. Nakrájejte je na plátky a sušte asi na 30–50 stupňů.

Pozor! Borůvky, maliny a rybíz nejsou vhodné k sušení, protože obsahují velké množství semínek a po usušení nemají tak dobrou chuť.

A jak dobře znáte bobule? Vyzkoušejte si náš test.

Zdroj: wikipedia.sk, korunnycukor.sk, farmarik.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek