Tipy a rady Novoroční očista – dokonalý detox těla

Většina z nás má na začátku nového roku velká a ambiciózní předsevzetí a jedním z nejpopulárnějších je žít zdravěji. Není to však jen o změně stravy nebo dodržování pitného režimu, neodmyslitelně k tomu patří i pravidelný pohyb. Prvním krokem by měl být dokonalý detox organismu.

Kdy tělo potřebuje očistu?

Detoxikace je způsob, jak tělo zbavit usazených škodlivin, jež by nám postupem času mohly způsobit vážné zdravotní komplikace. Ruku na srdce, kolik z nás chodí na pravidelné zdravotní prohlídky a měření, které vyhodnotí stav fungování našeho těla a upozorní na možné problémy? Každý den je naše tělo znečišťováno, aniž bychom si to uvědomovali. Potraviny a léky, které konzumujeme, obsahují množství toxinů a těžkých kovů, jež se usazují v našich vnitřních orgánech a potichu pracují na problémech.

Pokud je tělo zdravé, funguje v něm automatický čisticí proces, který neutralizuje a odstraňuje toxiny a vylučuje je z těla ven přirozenou cestou. Rozsah znečištění se ale každý rok zvětšuje, v potravinách, co konzumujeme, a ve vodě, kterou pijeme, se usazuje stále více škodlivých látek a tělo má problém se s nimi přirozeně vypořádat. Naštěstí nám to dává najevo vícero signály, abychom mohli ve správný čas zasáhnout. O jaké signály se jedná?

 • Únava po probuzení
 • Tmavé kruhy pod očima
 • Problémy se soustředěním
 • Oslabená imunita
 • Kožní problémy
 • Trávicí potíže
 • Zápach z úst

Pitný režim

Základem každého detoxikačního procesu je pitný režim. Voda je klíčovou součástí detoxikace organismu. Je důležitá pro správné fungování všech orgánů a vyplavování toxinů ven z těla. Denně byste měli vypít alespoň 2 litry čisté vody z kohoutku. Část tekutin můžete nahradit zeleným čajem, který obsahuje velké množství antioxidantů. Vhodnou náhradou je rovněž čaj lapacho.

Lapacho čaj

K léčení se používá vnitřní kůra stromu lapacho, který roste v amazonských pralesích Brazílie. Lapacho skrývá nesmírný léčebný potenciál. Prokazuje vysokou biologickou aktivitu při léčbě nádorů a má pozitivní vliv na imunitní systém. Je silným antioxidantem a podporuje látkovou výměnu, proto je vhodné ho popíjet během detoxikace těla.

Novoroční očista – dokonalý detox těla
Potraviny, kterých je třeba se zbavit

Pečivo

Našemu tělu neprospívá. Není to proto, že je z mouky nebo že obsahuje lepek a cukr, ale proto, že je v něm velké množství aditiv, konzervačních látek a přísad, kterých se naše tělo těžce zbavuje. Proto vysaďte v rámci detoxu pečivo jako první a nahraďte ho různými zeleninovými plackami.

Sladkosti, cukrovinky, čokoláda

Cukr sám o sobě není špatný a netřeba se ho bát. Důležité je ovšem dodržovat pravidlo „všeho s mírou“. Pokud jste se rozhodli pro detoxikaci organismu, určitě doporučujeme cukr v podobě koláčů a jiných sladkostí z jídelního lístku vynechat.

Chemicky upravené potraviny

Do této kategorie patří pečivo i cukrovinky, avšak také konzervy všeho druhu, hotové omáčky, dochucovadla, šunky a měkké sýry. To všechno byste měli během detoxu vypustit.

Které potraviny ano a proč?

 • Kopřiva je královnou detoxu. Během třítýdenního pravidelného pití čaje z této bylinky vaše tělo zažije znovuzrození. Kopřiva očistí játra, vybalancuje krevní tlak a posilní imunitní systém.
 • Listová zelenina pomáhá udržovat správnou funkci metabolismu.
 • Zelený čaj je vhodný kvůli vysokému množství antioxidantů. Stačí, když jím nahradíte ranní kávu.
 • Brusinky jsou zdrojem vitamínů C, E, K a provitamínu A. Obsahují vápník, sodík a draslík, které pomáhají při detoxikaci.
 • Česnek posiluje imunitní systém a pomáhá udržet aktivní činnost jater. Ta je při detoxikaci velmi důležitá.

Detoxikace organismu – důležitý je program

Můžete si zvolit vícedenní kúru, čajový detox, paleo stravu, která tělo zbaví cukrů, raw stravování nebo jinou možnost, je to na vás.

Dříve než se do toho pustíte, si připomeňte 5 základních principů detoxu. Rovněž doporučujeme vynechat alkohol a pít ostropestřec, který zabrání ranní únavě a zrychlí váš metabolismus.

Pokud nevíte, pro jaký detox se rozhodnout, vyzkoušejte naši vynikající týdenní detoxikační dietu na očistu těla.

Zdroj: vyzivovo.sk, fitshaker.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek