Zdravý životní styl Fitness Odlehčete na léto váš jídelníček

Léto v plném proudu, teplé svetry nám už nepomohou a v lehkých šatech je vidět každý zimní prohřešek. Pojďte tedy situaci zachránit a změňte stravovací návyky, které odlehčí žaludku a přeprogramuje organismus do snesitelnějšího módu fungování.

Mnozí si myslí, že v létě se potřeba kalorického příjmu mění a stačí nám jíst méně. Není to však tak. Celý trik spočívá v tom, abychom jedli vyváženě s přihlédnutím i na fyzickou aktivitu, kterou provádíme. Procházky v parku či zvedání činek ve fitku v letních dnech nahraďte procházkami, vodními sporty či tancem, ale to neznamená, že můžete jíst ve velkém. Změny v letním jídelníčku by se totiž měly soustředit především na konzumaci čerstvých sezónních produktů.

Saláty jsou alfou i omegou

Hitem na talíři jsou zaručeně saláty, které mohou být hlavním chodem, přílohou nebo i dezertem. Rajčata, lilky, listové saláty nebo okurky jsou spolehlivým základem. Nezapomínejte však ani na luštěniny, které byste z jídelníčku neměli vynechávat kvůli jejich vysokému podílu vitamínů, uhlohydrátů, vlákniny i proteinu. Většina jídel, která je obsahují, jsou sice teplá, hustá a mohou být i těžká na žaludek, ale dá se s nimi kouzlit i na jiný způsob. Studené saláty s luštěninami - například čočkový s okurkou, salát z bílé fazole s pečenou mrkví či fazolový se surimi tyčinkami. Dají se z nich udělat i lahodné krémy servírované na studeno nebo hráškový či fazolový krém.

Dobrým nápadem jsou i lehké polévky. S trochou panenského olivového oleje, balsamicem, citronem a čerstvými bylinkami to bude dokonalá volba.

Dejte si pravý řecký salát se sýrem feta a olivami 

Co místo zákusku?

Během léta jsou aktuální a oblíbené pikniky a grilování. Využijte této příležitosti a připravte si maso, ryby či zeleninu na grilu, je to jistě lepší možnost než smažit v trojobalu či vařit se zahuštěnými smetanovými omáčkami.

Grilované kuřecí maso bude výborné v salátu s čekankou a pomerančem

Nezapomínejte, že grilovat se dá i ovoce, které se takto může změnit na netradiční dezert, nahrazující větrníky a punčové řezy po dobrém obědě. Ovoce je skvělým zdrojem antioxidantů, vitamínu C, karotenů a lykopenu. Broskve, hrozny, meloun, švestky, dýně, meruňky či jahody. To vše můžete jíst jen tak, nebo přidávat do salátů či ovocných šťáv.

Grilované kousky ovoce s modrým sýrem 

Nezapomínejte na pravidelný pitný režim. Dostatek vody během celého dne, ještě předtím než pocítíte žízeň, by měl být samozřejmostí a základem celého léta. Alternativou k vodě je domácí limonáda - stačí přidat kolečka citronu, plátky okurky nebo mátové lístky. Dobrou volbou je i chlazený čaj. Ať už sáhnete po čemkoli, kontrolujte množství cukru.

Osvěžte se domácí okurkovou limonádou 

Zdroj: nutrigenservice.com, consejosdenutricion.blogspot.comß

Vytisknout stránku
Sdílet článek