Tipy a rady Pánve a hrnce jsou základem dobrého jídla

Každý dobrý kuchař potřebuje kvalitní nářadí, tedy hrnce a pánve, k tomu, aby se výsledné jídlo povedlo. Výběr vhodné pánve a hrnce souvisí s typem jídla, které budete vařit, usnadní vám tak celý proces přípravy. Máme pro vás několik tipů, jaké pánve a hrnce pořídit.

Kvalita vydrží roky

Pokud investujete do opravdu kvalitních hrnců a pánví, vydrží vám mnoho let i při denním používání. Nenechte se zlákat levným kuchyňským náčiním, které během pár let přestane sloužit.

Nezbytné typy pánví a hrnců

Ať už vaříte jen příležitostně nebo každý den, investice do několika druhů hrnců a pánví se vyplatí. V domácnosti se vám rozhodně neztratí 2 druhy rendlíků o objemu litr nebo litr a půl s pokličkou, hrnec o objemu 2–3 litry, pánvička se šikmým okrajem a hlubší pánev s poklicí na přípravu omáček nebo dušení masa. Set však přizpůsobte podle toho, jaká jídla vaříte a jaké nádobí tedy využijete nejčastěji.

Druhy pánví:

  • Klasické pánve – univerzální hlubší pánve, na kterých usmažíte řízek, nebo uvaříte omáčku
  • WOK pánve – pánve s kotlíkovým tvarem se hodí především na přípravu asijských jídel
  • Grilovací pánve neboli steakové – pánve s vroubkovaným povrchem a hranatým tvarem jsou ideální na přípravu steaků, grilované zeleniny, sýrů
  • Palačinkové pánve – mají velmi nízký okraj a jsou lehké. Připravíte na nich nejen palačinky, ale i lívance, bramboráky a placičky všeho druhu
  • Elektrické pánve – oceníte je především na chatách nebo tam, kde nejsou ideální podmínky k přípravě jídla. Jsou multifunkční a připravíte v nich od buchet až po maso téměř vše.

Na woku připravte rychlé kuřecí kung-pao

Velikost pánví

Nejčastěji prodávanou pánví je ta o průměru 25–30 cm a pojme jídlo pro více než dva členy domácnosti. Pohodlně na ní usmažíte třeba 4 kousky masa či menší rybu.

Malé pánve s velikostí 20–24 cm ocení ti, kteří vaří jen pro sebe. Výhodou menšího rozměru je to, že se s pánví lépe manipuluje, protože není tak těžká.

Největší pánve, které měří 32–40 cm už jsou velmi těžké, zato na nich usmažíte třeba celou rybu. Takovou pánev si pořizují hlavně profesionální kuchaři.

Tvar pánví

V kuchyních se setkáte nejvíce s pánvemi kulatými, které jsou univerzální. Můžete na nich smažit i vařit.

Poté existují pánve, které mají speciální tvar, který určuje, jaká jídla na nich lze připravit. Například pro ryby existuje pánev s obdélníkovým tvarem. Na dně pánve bývá i mřížkování, které vytvoří na rybě pěkný vzor. Na takové pánvi však nepřipravíte omáčku.

Ugrilujte si pražmu s tymiánovými bramborami


Na pánvích s rozděleným dnem uděláte hned několik druhů jídel najednou. Naráz můžete připravovat například maso a zeleninu.

Už jste se setkali s oboustrannou pánví? To je taková, která má klasický kulatý tvar, ale skládá se z jedné pánve navíc – obě pánve se k sobě dají přicvaknout. Jestliže se chystáte vařit vyšší omelety, bude se vám hodit.

Vaječná omeleta se šunkou, sýrem, rajčaty a cibulí 

Pánve a hrnce jsou základem dobrého jídla

Žáruvzdorná držadla

Plánujete v hrncích a pánvích nejen vařit a smažit, ale také zapékat? V tom případě pozor na rukojeti a držadla. Musí být tepelně izolované, z nerezu a hliníku. Případně existují sady hrnců, které mají rukojeť odnímatelnou a libovolně můžete držadla odcvaknout nebo přicvaknout k jinému hrnci či pánvi ze soupravy. Pak můžete bez obav vložit uvařené těstoviny v hrnci ještě do trouby a zapéct je.

To samé platí i u pokliček, které by neměly mít hmatník z plastu, aby se v troubě neroztavil.

Nepřilnavý povrch šetří čas i nervy

Jednou z nejlepších investic jsou bezesporu hrnce a pánve s nepřilnavým povrchem. Ušetří vám také čas a energii při mytí. Na nepřilnavý povrch používejte zásadně jen plastové vařečky a obracečky nebo dřevěné nástroje s oblými hranami, abyste nádoby nepoškrábaly. Díky tomu prodloužíte životnost hrnců i pánví.

Hrnce, pánve, litinové nádobí, teflon: opravdu záleží na tom, v čem vaříte

Řiďte se piktogramy

Když půjdete kupovat nádobí, zaměřte se na symboly, které určují vhodnost hrnců a pánví pro použití na konkrétních varných zdrojích. Nejčastěji je najdete na spodní straně nádob.

Jak pečovat o pánve a hrnce

Pánev vždy ohřívejte bez tuku, ale nepřehřívejte ji. Jinak se vykalí a vytvoří se na ní barevné skvrny. Nejprve ji dejte na sporák bez tuku a předehřejte, poté můžete nalít olej nebo přidat máslo. Stejné pravidlo platí i pro pánev s nepřilnavým povrchem.

Nerezové nádobí nikdy neumývejte za pomoci drsných mycích houbiček, písků či drátěnek. Tyto materiály poškrábou povrch a nádobí se rychleji stane nepoužitelným.

Jestliže po delší dobu přidáváte sůl do prázdného nádobí, zničí se hladký povrch dna. To poznáte podle malých dírek na dně. Sůl přidávejte vždy, až se voda začne vařit.

Jak na připálené hrnce?

Zdroj: kuchyne.bydleniprokazdeho.cz, gastrotip.cz, covybrat.cz, alza.cz , popasta.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek