Zdravý životní styl Relax Pěstování paprik: Bez problémů se urodí i v pytli

Pěstování papriky zvládnou i začátečníci v zahradničení. Budete si muset dát pozor pravidelnou zálivku a hnojení. Papriku úspěšně vypěstujete i na balkoně v květináči nebo v pytli od substrátu. Malé odrůdy paprik jako chilli papričky se stanou ozdobou vašeho okna třeba v kuchyni nebo obýváku.

Sazenice papriky ze semene dopěstujete na parapetu

S vyséváním semínek papriky a předpěstováním vlastních sazenic začněte v únoru a skončete do druhé třetiny toho samého měsíce. Semínka vysejte do substrátu a dejte je na teplé místo. Jakmile mladé sazenice vzejdou, přeneste je na světlé místo, ideální na okenní parapet na jižní straně, kde neprotahuje. Sazenice papriky můžete přikrýt fólií a když zesílí, protřiďte je. Za dva až tři měsíce budou sazenice papriky připraveny na vysazování ven.

Otužování sazenicím prospívá

Sazenice papriky se lépe ujmou a budou odolnější, pokud je začnete otužovat, když teplota venku vystoupí nad 10 °C. Na začátek stačí pár hodin v garáži, na balkoně nebo na jiném chráněném místě. Postupně čas prodlužujte až do vysazování.

Sázení papriky do zahrady

Papriku na záhony nebo i do květináčů na balkon je lepší vysazovat z již předpěstovaných sazenic. Vyberte jim místo slunečné a vzdušné. Dařit se jim bude tam, kde předtím rostly luštěniny, dýně, kořenová zelenina kukuřice. Naopak, na místo po paprice už papriku nesaďte alespoň 3 roky.

Sazenice papriky vysazujte ven v druhé polovině května, aby jim neuškodily případné pozdní mrazy nebo nízké noční teploty. Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích. Rostlinky zahrňte zeminou dostatečně vysoko, aby je vítr nezlomil, a ještě jednou trochu zalijte.

Pěstování paprik: Bez problémů se urodí i v pytliPři zalévání papriky platí pravidlo 4 litry na 1 rostlinu

Paprika si potrpí na pravidelnou a dostatečnou zálivku. Rostliny zalévejte ke kořenům a v době sucha myslete na to, že jedna rostlina papriky potřebuje asi 4 litry vody. Voda na zalévání by měla být odstátá a teplá přibližně jako půda. Pro lepší využití závlahy je výhodnější zalévat ráno. Nedostatek vláhy způsobuje nedostatečně vyvinuté, malé plody a zasychání jejich špiček.

Při zalévání papriky dejte pozor na smáčení listů, abyste tím nepodpořili houbovité onemocnění.

Papriky mají rády hnojení

Půda, do které budete papriky sázet, by už měla být dostatečně humusná. Dva týdny před vysázením pohnojte půdu síranem amonným a během vegetace hnojte ledkovým hnojivem. Nasazování a zrání plodů podpoří draslíkaté hnojivo.

Pro lepší úrodu papriky odtrhněte květy

Nasazení prvních květů mladou papriku vyčerpává, protože energii věnuje právě květům a následně tvorbě plodů. Pokud první květy odtrhnete, rostlina zesílí a později bude mít více kvalitních plodů. Papriky sbírejte tak, jak dozrávají, podpoříte tím tvorbu nových plodů. Všechny papriky skliďte ještě dřív, než udeří první mrazy.

Paprice pomůže i vyvazování k tyčce, těžké plody ji tak nezlomí a také bude odolnější vůči větru.

Choroby papriky a škůdci

Papriky jsou během vegetace ohroženy několika onemocněními.

Z virových onemocnění napadá papriku:

  • Růžicovitost
  • Tabáková mozaika
  • Pestrolistost

Časté houbovité onemocnění papriky, napadající zejména listy, jsou:

  • Alternariová skvrnitost
  • Fytoftorová hniloba

Významnými škůdci na paprice jsou zpravidla:

  • Mšice
  • Molice

Pěstování paprik ve skleníku a fóliovníku

Papriky pěstované ve sklenících a fóliovnících dozrávají dříve. Teplo jim nevadí, navíc jsou chráněny před houbovými onemocněními z deštivého počasí. Skleníkovým a fóliovníkovým paprikám dopřejte dostatek vláhy a odvděčí se vám bohatou úrodou.

Pěstování paprik na balkoně

Podobně jako rajčata, i papriky jsou vděčné rostliny na balkónovou zahrádku. Na dno dostatečně velké nádoby, ve které budete papriku pěstovat, dejte drenáž z kamínků, keramzitu nebo polystyrenu, přes kterou bude odtékat přebytečná voda. Na ni položte netkanou fólii, aby substrát nepropadal do drenáže a na ni nasypte alespoň 20 cm substrátu, vhodného pro pěstování papriky. Papriku vysaďte a zalévejte odstátou vodou. Dejte pozor, aby měla vody dost, ne však příliš, jinak rostlinu i přes drenážní vrstvu utopíte.

Pěstování paprik v pytli

Papriky dopěstujete i v pytli, třeba i od substrátu. Do velkého pytle umístěte dvě rostliny. Rohy pytle odstřihněte, nebude se v nich držet voda a zároveň bude mít přebytečná voda kudy vytékat. Pravidelně zalévejte a hnojte.

Vypěstujte si i vlastní rajčata 

Zdroje: izahradkar.sk, abczahrada.sk, burpee.com, slo.prosadguru.ru, balconygardenweb.com, urobsisam.zoznam.sk, poctivepotraviny.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek