Zdravý životní styl Relax Podzim na zahradě: Co vysadit a jak zahradu ošetřit?

Než udeří první mrazy, máte dostatek času na to, abyste dostatečně připravily každou část vaší zahrady a ona tak přežila zimu bez úhony. Když správně zabezpečíte každý kout zahrady, odvděčí se vám na jaře. Vaše investice do hnojiva, textilií na zakrytí rostlin a čas strávený s hráběmi či rýčem se vám vyplatí v podobě krásných květin, bezchybného trávníku a chutné úrody.

Trávník

Během podzimu věnujte pozornost trávníku. Pravidelně ho sekejte. Trávník vám bude růst zhruba do konce listopadu, poté ho naposledy posekejte na zhruba 5 cm výšku, bude tak lépe chráněn před mrazy. Posekanou trávu vždy odkliďte, aby pod ní trávník nezačal hnít.

Stejně tak odklízejte a odhrabávejte spadané listí, které můžete použít jako izolaci u kořenů stromů a keřů. Než začne zima, vyživte trávník hnojivem s dostatečným množstvím draslíku, který ho ochrání v mrazech a sněhu. S mechem v trávníku si poradí vápenec.

Stromy a keře

Jestliže vám zahradu zdobí keře a trvalky, i ty je potřeba před zimou ošetřit a připravit je na zimní spánek. Otrhejte odkvetlé květenství nebo poškozené části jako jsou zlomené větve. Prokypřete půdu kolem a přisypte hnojivo. U keřů, které je nutné před mrazy ochránit, zasypte půdu kolem jejich kmenu hlínou, chvojím či listím. Ochráníte tak půdu před odpařováním vody a před zákeřnými mrazy. Vrchní části rostlin zakryjte netkanou textilií (jako je například juta), ale až tehdy, kdy udeří první mrazíky.

Až sklidíte plody ovocných stromů či keřů, také je zazimujte. Nejdříve odstraňte staré větve, poškozené větve a mladé větvičky, které rostou kolmo nahoru. Kmeny stromů můžete před mrazem chránit nátěrem z vápna, speciálními ochrannými fóliemi nebo lepovými pásy, které jsou určeny proti zeleným housenkám.

Živé ploty

Živý plot před zimou ještě sestříhejte a kořeny zasypte mulčovací kůrou, která je bude chránit před nízkými teplotami a plevelem. Než půda promrzne, dobře živý plot zalijte.

Záhony

Podzim je ve znamení sklizně ovoce a zeleniny. Skliďte všechny plody a ze záhonu vyryjte kořenovou zeleninu. Poté záhony důkladně vyplejte, zryjte a pohnojte například kompostem. Rozrytou půdu není nutné uhrabávat, klidně nechte větší kousky hlíny přes zimu promrznout.

Jak si vybudovat v zahradě relaxační koutek 

Co zasadit na podzim?

Jestli plánujete na jaře barevnou okrasnou zahradu plnou květin, připravit ji musíte už na podzim. Na zahrádce vysaďte cibulky hyacintů, narcisů či tulipánů. Z okrasných dřevin volte třeba sakury, magnólie nebo japonské javory.

Na konci října vysaďte česnek. Jen dávejte pozor, aby byl situován na slunném a teplém místě. Ze zeleniny můžete na podzim sázet i petržel, ředkvičky, salát, cibuli, pastinák a mrkev. Nezapomeňte je chránit překrytím netkanou textilií, až se budou blížit první mrazy. Z bylin si můžete dovolit na podzim zasadit levanduli, šalvěj nebo mateřídoušku, které jsou velmi odolné.

Jehličnany a stálezelené listnáče sázejte v termínech od září do poloviny října, opadavé listnáče od konce října až do listopadu. Z keřů můžete na zahrádce zasadit angrešt, rybíz či maliník.

Všechny ovocné stromy a keře v klidu vysazujte od poloviny října do doby, než začnou mrazíky. Vysaďte jabloně, třešně, ořešáky nebo třeba kanadské borůvky a brusinky, kiwi a fíkovník nebo léčivý rakytník. Jámy pro ovocné stromky dělejte dostatečně hluboké. Nejdříve je prolijte vodou, na dno dejte kvalitní zeminu a pomalu rozpustné hnojivo a po zasazení stromek znovu zalijte.

Vysaďte si zahradu kvetoucí po celý rok

Zdroj: ireceptar.cz, ceskykuti.cz, racenafinance.cz, magazinzahrada.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek