Tipy a rady Poznejte léčivou sílu bylinek, které máte doma nadosah

Voňavé bylinky, které vám možná již nenápadně rostou v zahradě, ukrývají magickou léčebnou moc. Po tisíciletí je naši předci vnímali jako zázraky přírody dostupné každému. I my dnes můžeme využívat tuto nekonečnou sílu bylinek téměř neomezeně. K jejich pěstování totiž není potřeba mnoho místa, žádné speciální náčiní nebo schopnosti. Udělejte si svou mini bylinkovou zahrádku třeba i na okně v kuchyni a těšte sebe i svou rodinu čerstvými bylinkami v pokrmech, čajích či sladkých limonádách. Bylinkový život si zkrátka zamilujete! 

Hledáte inspiraci pro to, jaké bylinky si pro pěstování vybrat? Těchto 5 bylin má široké využití v kuchyni a na údržbu jsou zcela nenáročné.

Bazalka

Nepoznali bychom bez ní dokonalost pesta ani podmanivou vůni rajčatových omáček na těstoviny. Bazalka však ukrývá mnohem víc! Pro naše tělo totiž působí desinfekčně, je to přirozený stimulant a díky tomu podporuje chuť k jídlu. Navíc náš trávící trakt uvolňuje od plynatosti. Bazalkový olej má antioxidační, antivirové a antimikrobiální účinky, což ní dělá hotový zázrak mezi bylinkami.

Přes zimu bazalku vezměte z mrazivé zahrady do kuchyně

Bazalka potřebuje mnoho slunečních paprsků, proto ji zasaďte do zeminy bohaté na živiny na opravdu slunné místo. Pro opravdu bohatou chuť je potřeba ji pravidelně zalévat. Je citlivá na mráz, a tak ji přes zimu vezměte ze zahrady dovnitř a přesaďte do truhlíku. Konzumovat ji můžete kdykoliv, avšak hned po dozrání jejích fialových květinek je bazalková chuť nejsilnější a jednoduše neodolatelná.

Bazalku najdete v Tescu v její čerstvé i sušené podobě.

Tyto špagety s bazalkovým pestem si jednoduše zamilujete!

Tymián

Se svou omamnou vůní tak nějak patřící ke grilování téměř všech pokrmů a specifickým keříkovým vzhledem ho nikdo nepřehlédne. Jde však také o silného léčitele. Nejvíce se využívá při zánětech dutiny ústní a krku či při kašli. Má schopnost vylučovat přebytečný hlen, a tak je vhodný také pro udržování normální funkce horního dýchacího ústrojí. Připravte si ho jako čaj či roztok na výplach krku a krásně u vás podpoří vykašlávání.


Tymiánu do zeminy přidejte nasekanou limetku a uložte do kuchyně

Tymián má rád mírně alkalickou zeminu. Proto můžete do hojně pohnojené zeminy v květináči přidat i kousky limetky, která dopomůže vytvořit ideální podmínky. I tuto bylinku pěstujte na slunném a teplejším místě. Dopřejte jí pravidelnou dávku vody a zasaďte ji hned na jaro, kdy má pro růst ideální podmínky. Pak už si pouze užívejte všech výhod, které vám přinese.  

Petrželová nať

Stará-dobrá petrželová nať se nehodí pouze do kuřecího vývaru či jako posypka vařených brambor. Její výraznou chuť si můžete vychutnávat téměř ve všech jídlech od obyčejného chleba s máslem až po krevety. Odedávna je známá schopností podpory trávení, ledvin i močového měchýře. Zanechává po sobě svěží dech a díky vysokému obsahu draslíku dopomáhá ke snížení tlaku krve. Je to bylinka bohatá na vitaminy A, C i skupiny B a její odvar se používá také na hubení vší.


Mnoho vody a ranní slunce na zahradě, vlhká vata pro pěstování v kuchyni     

Petržel si ráda užívá ranní sluneční světlo, ale pokud zůstane na ostrém slunci bez stínu po celý den, její výhonky nebudou tak husté, ale spíše kratší a méně výživné. Je velmi důležité, aby zemina této bylinky zůstávala neustále vlhká a bohatě pohnojená. Pokud petrželovou nať chcete pěstovat v kuchyni, odkrojte z petržele její vrch a přitlačte na hutnou mokrou vatu položenou na talířku. Dbejte na neustálem zvlhčování vaty a rostlinku nevystavujte přímému slunci moc dlouho. Už za pár dnů uvidíte zelené výhonky, konzumovat je pak můžete kdykoliv si zamanete. 

Máta

Krásně voňavá a pronikavě zelená máta se dá využít na tisíce způsobů. Hodí se do domácích limonád, přírodních čajů, do salátů, omáček a také pro přípravu želé. Dokáže efektivně pomoct od pálení žáhy, nadýmání i při bolestech trávícího traktu. Povzbuzuje také chuť k jídlu, a navíc její odvar pomáhá od bolestí hlavy.  

Na balkoně se bude máta cítit nejlépe

Máta je jedna z mála bylinek, která se nepěstuje ze semen, ale spíše ze stonkových řízků. Umístěte je jednoduše do vody, kde krásně zakoření. Pak ji můžete zasadit do provlhčené půdy, protože je opravdu citlivá na sucho. Nedoporučujeme ji sadit do kuchyně, lépe se jí bude dařit na balkóně či na zahradě a to hlavně ve stinném bezvětří – nemá totiž ráda ostré slunce nebo chlad. Pravidelně jí dopřejte vláhu a na zimu ji nemusíte přenášet do tepla. Při dobré péči by měla v zahradním záhonu vydržet 3 až 5 let.

Mátu najdete v Tescu v její čerstvé podobě a také jako lahodný organický čaj.

Kopr

Nedokázali bychom si bez něj představit zavařování okurků, cibule ani zelí. Skvěle dochucuje ryby či polévky a koprová omáčka je pro mnohé z nás hotovým požehnáním. Kopr je jedinečným zázrakem přírody. Dokáže nejenom ulevit od nadýmání či zažívacích potíží, ale jeho odvar také blahodárně působí při léčbě ledvinových onemocnění. U kojících žen podporuje tvorbu mléka a také pomáhá při nespavosti.

Přijďte si do Tesco pro jeho čerstvou nebo také sušenou variantu.

Kopr pěstujte na zahrádce ale i v kuchyni nebo na balkoně

Tato bylinka je velmi nenáročná na pěstování a péči. Pokud se rozhodnete ho pěstovat na zahrádce, zkuste jeho semena zasadit kolem května. Dbejte na to, aby byla půda propustná a vlhká, kopru totiž neprospívá těžká, přemokřená zemina. Zasaďte ho na závěternou stranu zahrady a sklízejte klidně již po šesti týdnech. Kopr však bez problémů vypěstujete i na okenním parapetu v kuchyni nebo na balkoně. Dejte si záležet na jeho pravidelném zalévání a pobytu na sluníčku.   

Vypěstujte si na zahrádce kromě bylinek i ovoce a zeleninu. Začít můžete třeba s rajčaty. Zde vám poradíme, jak na to.

Poznejte léčivou sílu bylinek, které máte doma nadosah

Zdroje: medium.com, abecedazahrady.dama.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek