Děti Novorozenec Problémy dětské pokožky: jak je zvládnout s přehledem

Vaše děťátko je prostě dokonalé. Ale v prvních měsících svého života také opravdu zranitelné. Dvounásobně to platí pro jeho pokožku. Pokožka dítěte je asi o polovinu tenčí, než kůže dospělého člověka, a navíc se musí vyrovnávat s vlnami hormonálních změn u samotné maminky. Není tedy divu, že je pokožka miminek náchylná k ekzémům, podráždění, vyrážce, vysychání, potničkám a dalším neduhům. Máme pro vás tipy, jak se postarat o to, aby byla pokožka vašeho miminka jemná, zdravá a sametově vláčná.

Mám se trápit se suchou kůží mého děťátka?

Obecně platí, že se suchou pokožku se potýká mnoho miminek v prvních dnech či týdnech po narození, zejména pokud se narodí o malinko později. S tím si však nemusíte lámat hlavu. Pod suchou kůží se většinou nachází dokonale hydratovaná a krásně zdravá pokožka, která se již brzy objeví pod šupinkami. Pokud by se suchá kůže přeci jenom neoloupala, je potřeba vyhledat pomoc pediatra a hledat její příčiny.

Kvalitní kosmetika dokáže divy! Jak vybrat tu správnou pro potřeby vašeho miminka?

Objevili jste ekzém? Zbystřete!

Ekzém se u dětí projevuje jako červená svědící vyrážka a může se tvořit hned na několika místech, nejčastěji však na obličeji. S větší pravděpodobností se objeví u dětí s rodiči – atopiky či astmatiky. V tomto případě je důležité odstranit příčiny vzniku ekzému. Jedná se o domácí mazlíčky nebo nevhodnou složku stravy matky? Zjistěte, co ekzém „nazlobí“ a snažte se to vyloučit ze svého životního stylu. Péči o pokožku věnujte zvýšenou pozornost, používejte přírodní neparfémovanou kosmetiku a problémy řešte i se svým dermatologem.

Tip: Pro opravdu citlivou pokožku vyzkoušejte také Fred & Flo Ultra Sensitive hydratační tělové mléko pro novorozence, které kůži miminka krásně hydratuje a posiluje ochrannou vrstvu pokožky. Navíc neobsahuje PEG, barviva ani minerální oleje.

Bílé pupínky obvykle vymizí sami

Starosti s bílými pupínky zažije při péči o dětskou pokožku snad každá druhá maminka. Tyto bílé kožní nerovnosti bývají často zaměňovány za dětské akné, avšak způsobuje je pouze protein keratin zachycený pod povrchem kůže. Není však potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost nebo speciální péči. Obvykle samovolně vymizí po několika týdnech a nezanechají po sobě nic než krásnou zdravou kůžičku.

Při problémech s kůží novorozence je důležité vybírat jemnou kosmetiku pro citlivou pokožku. Možná bude pro vás kosmetika Fred & Flo trefou do černého!

Dětské akné

Dětské akné způsobují, stejně jako akné v pubertě, hormonální změny. Ne však u miminka, ale naopak v těle maminky. Její hormony totiž cirkulují v krvi děťátka i po porodu. Pokud k tomu přidáme póry dítěte, které se lehce ucpávají, novorozenecké akné by nemělo být takovým překvapením. Novorozence většinou nesvědí, nepálí a nepůsobí žádné další těžkosti, proto s ním nemusíte bojovat a stejně jako bílé pupínky vymizí po čase samo. Je však důležité nepoužívat na akné krémy ani mýdla či přípravky na akné pro dospělé. Postižená místa pouze dva až třikrát denně omývejte teplou vodou a jemně vysušte. Pokud akné vypadá zaníceně nebo se ho nezbavíte ani po několika týdnech, navštivte vašeho pediatra. 

Tip: Některé maminky nanášejí na postiženou pokožku malé množství mateřského mléka pro desinfekci a rychlejší zahojení nerovností.

Plenková dermatitida

Plenková dermatitida je součástí „novorozeneckého balíčku“ stejně jako noční pláč nebo občasné bolesti bříška. Čas od času se s ním potýká každá maminka, a proto není důvod k panice. Na jemnou pokožku dětského zadečku totiž působí enzymy ze stolice, tření plenky a také vlhkost.

Jak předcházet plenkové dermatitidě?

  • Děťátko se snažte přebalovat častěji.
  • Zadečku je občas potřeba dopřát volnost a nechat ho „dýchat“ bez plenky. Ujistěte se však, že v těchto chvílích bude miminko na vhodné podložce.
  • Střídejte typy a značky plenek. Možná, že vám jiná značka bude vyhovovat mnohem více. Vyzkoušejte například Fred & Flo pleny Ultra Dry vyrobeny z prodyšného materiálu.
  • Plenku nezatahujte příliš silně. Snažte se miminko obalit do plenky tak, aby neunikala vlhkost, ale zároveň aby v plence mohla pokožka dýchat.
  • Po umytí používejte při přebalování krémy nebo pudry, abyste zabránili pronikání moči a stolice přímo k pokožce.

Problémy dětské pokožky: jak je zvládnout s přehledem

Plenkové dermatitidě lze předejít bezplenkovou metodou, které zvládají již 2-měsíční děti. Zjistěte, jak na ni.

Seborea

Seborea se u novorozenců vyskytuje zejména v oblastech zvýšené produkce kožního mazu, tedy na hlavičce či kolem očí a nosu. Charakterizují ji malé bílé nebo nažloutlé až našedlé šupiny na začervenalé kůži, nažloutlá kůra na povrchu hlavy nebo napuchlé oblasti kůže. Příznaky obvykle zmizí do 6 až 12 měsíců věku miminka bez toho, aby jim působili jakékoliv potíže. V tomto případě není potřeba se znepokojovat nebo přistupovat ke speciální léčbě. Pokud ale vidíte na pokožce známky infekce, výtok nebo pocítíte neobvyklý zápach, urychleně byste měli vyhledat lékařskou pomoc.

V chladném počasí hrozí dětem omrzliny

V chladném počasí pokožku dítěte ohrožuje také chlad. Jemná pokožka miminka může lehce omrznout zejména na tváři a na rukách. Omrzlá kůže je nejdříve bílá a bolestivá, později zčervená, oteče a vytvoří se na ní puchýřky. Děti a batolata by proto neměla být venku při teplotě nižší jako -5 °C.

Omrzlé části těla rozmrazujte velmi opatrně, nejlépe tak, že zmrzlé ruce schováte pod paže. Důležitý je také pohyb. Omrzlé části neohřívejte během pobytu venku vaším dechem, pára z pusy by mohla způsobit další omrzliny. Omrzliny na tváři můžete masírovat jemnou bavlněnou látkou, šálem nebo dětským olejem.

Zdroje: whattoexpect.com, nationaleczema.org, maminka.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek