Děti Předškolák První dny ve školce: Neslibujte dětem odměnu

Nástup do školky je velkou událostí pro děti, ale i pro rodiče. Dětem začíná nová nezávislejší etapa jejich života. Musí si zvyknout na odloučení od rodičů, kteří dosud byli vždy k dispozici. Ve školce je čeká mnoho životních situacích, které se budou muset naučit řešit a spousta nových vrstevníků, se kterými se budou muset naučit vycházet.

Funkce mateřské školy

“Cílem předškolní výchovy: je optimální rozvoj dítěte v oblasti motorické, emocionální, kognitivní, etické a sociální. Úkolem předškolní pedagogiky je vytvořit takové podmínky (možnosti v prostoru a čase), aby se osobnost dítěte mohla rozvíjet v celé šíři.” Tak zní oficiální definice mateřské školy. V podstatě to tedy znamená, že děti chodí do mateřských škol, aby se naučily, jak se mají učit, jak komunikovat se spolužáky, jak si hrát a zvládnout fungování ve skupině dětí.

Učitelé v mateřské škole jsou od toho, aby s tím dětem pomohli. Mají je za úkol motivovat pomocí různých pomůcek a her, aby se děti naučily základy matematiky, hudby, českého jazyka a v neposlední řadě společenského chování.

Mateřská škola naučí děti víc, než dokáže rodič doma.

Nástup do školky

Pokud byste vaše dítě chtěli dát do školky už v jednom roce nebo 2 letech, budete se muset obrátit na soukromé mateřské školky, které toto umožňují. Státní školky přijímají děti ve věku 3–6 let.

Výchova předškoláka s otevřenou myslí.

Kdy je dítě připravené na školku?

Ještě než pošlete své dítě do školky, zjistěte, jestli je na to připravené. Každá mateřská škola má určité požadavky na to, co všechno by vaše dítě do nástupu mělo umět. Takto definuje svoje požadavky na svých webových stránkách mateřská školka Větrníček v Praze:

Tříleté dítě by mělo umět

 • Znát své jméno a příjmení.
 • Umět si říci, co chce nebo potřebuje. Navázat verbální oční kontakt při komunikaci.
 • Respektovat pokyny dospělého.
 • Umět požádat o pomoc a poděkovat.
 • Umět se podělit o hračku a uložit ji na své místo.
 • Umět pozdravit a rozloučit se.
 • Spolupracovat při oblékání a svlékání.
 • Poznat si své oblečení (musí být podepsáno, označeno) a uložit jej na označené místo.
 • Umět nazouvat a vyzouvat obuv (tkaničky zavážeme).
 • Oblékat a svlékat tričko, kalhoty, ponožky … (nasměrujeme, otočíme).
 • Používat kapesník, umět se vysmrkat.
 • Při kašli si zakrývat ústa rukou.
 • Používat samostatně toaletu (žádné pleny v průběhu dne nebo odpoledního odpočinku).
 • Umýt si ruce mýdlem a používat ručník (dlouhé rukávy si vyhrnout).
 • Vydržet sedět při jídle u stolu.
 • Držet lžíci, umět se s ní najíst.
 • Umět pít ze skleničky, hrnečku.
 • Jíst pevnou stravu – kousat.
 • Zvládnout chůzi po schodech.
 • Být připraven na pobyt venku v délce 90 minut. (Choďte s dítětem, nenoste jej, nevozte v kočárku.)

Zvládněte nástup dítěte do mateřské školy

Zajděte do školky

Ideální je, když dítěti školku a chod školky ukážete ještě před nástupem. Vysvětlete dítěti, že do této školky bude chodit, v jaké třídě se bude učit a jak to tam chodí. Můžete nakouknout do školky v jejím běžném provozu a seznámit dítě s jeho učitelem. Děti nejvíce děsí cizí prostředí a nejistota toho, co přijde dál.

Pomozte dětem udělat si kamarády

Další věcí, která může děti stresovat, je to, že nebudou nikoho ve školce znát. Můžete se zkusit poptat rodičů ve vašem okolí, jestli nebude jejich dítě také nastupovat do stejné školky. Pokud bude mít vaše dítě nějakého kamaráda na začátku, bude pro něj jednodušší se změně přizpůsobit. Pokud nikoho ve vašem okolí nenajdete, vysvětlete alespoň dítěti, jaká zábava je hledat si a poznávat nové kamarády a kolik legrace si spolu pak užijí při hraní.

Udělejte z prvního dne něco výjimečného

Nenechte první den ve školce jen tak proběhnout, ale dejte dítěti najevo, že se stalo něco, co si zaslouží pozornost a oslavu. Můžete mu připravit výbornou snídani plnou jeho oblíbených jídel nebo ho nechat vybrat večeři na oslavu prvního dne školky. Nápady na chutné snídaně najdete také na Hello Tesco.

Až se budete s dítětem loučit, buďte pozitivní a veselí

Při loučení s dítětem ve školce dodržte několik základních pravidel. I když to pro vás bude také těžké, nedejte to najevo. Děti jsou citlivé k pocitům rodičů a váš rozklepaný hlas, ustrašený a smutný pohled jim neulehčí první dny v novém prostředí. Volte tedy vždy pozitivní slova, veselý hlas, úsměv a kratší věty, žádné dlouhé srdceryvné loučení. Tak dítěti dodáte více odvahy.

Dejte dítěti s sebou něco známého

Dítěti pomůže, když bude mít ve školce s sebou nějakou známou věc ze svého domova. Může to být klidně nějaká jeho hračka, plyšák, panenka. Tato věc mu pak bude připomínat domov a dodá mu větší jistoty, že domov stále existuje, i když je dítě zrovna ve školce.

Neslibuje dítěti odměny

Možná vás napadlo slíbit dítěti za zvládnutý den ve školce nějakou odměnu. I když se to může zdát jako dobrý nápad, raději to nedělejte. I bez toho je dítě ve stresu z nového prostředí a lidí, se slíbenou odměnou mu ještě přidáte strach z toho, že selže a odměnu nedostane. Dítěti také nikdy nevyhrožujte větami typu “Jestli budeš ve školce brečet/zlobit, přijde na tebe bubák/neuvidíš večerníček,” apod.

První den ve školce

A jak by měl probíhat první den ve školce? Doprovoďte dítě do školky a udělejte si čas na to, abyste dítěti ukázala, co musí udělat a kde co najde. V každé školce má dítě přidělenou svou značku v šatně, tak ji společně najděte, pomozte dítěti se převléct a uložit věci do šatny. Potom ho vezměte do třídy a seznamte ho s paní učitelkou, kterou bude odteď poslouchat. Domluvte se s dítětem i s paní učitelkou, kdo si dceru nebo syna zase vyzvednete. První den postačí, když dítě necháte ve školce do oběda a po obědě si pro něj přijdete. Když bude dítě vědět, kdy si pro něj zase přijde maminka, trochu ho to uklidní, musíte ale samozřejmě vždy dodržet slib. Než odejdete do práce a dítě necháte ve školce, dejte mi pusu, usmějte se na něj a řekněte mu něco pozitivního.

Někdy však může dojít k tomu, že vás dítě nebude chtít pustit a začne plakat. V tomto případě musíte být neoblomní a zůstat v klidu. Vysvětlete dítěti, že není nutné plakat, že je všechno v pořádku a zopakujte, kdy se pro něj vrátíte. Při odchodu se už neotáčejte a nevracejte se. Pokud se vás dítě drží, paní učitelka ho může pomoci jemně odtrhnout a vy mu zase vesele řeknete ahoj, zopakujete, že se vrátíte a odejdete. Jestli ale dítě hystericky brečí a není k uklidnění, můžete se zkusit s paní učitelkou, že vám vždy zavolá a zkusíte postupné zvykání a prodlužování času stráveného ve školce.

O školce a učitelkách jen dobře

Když budete před dítětem mluvit o jeho školce nebo učitelce, vždy se zdržte negativních komentářů nebo nadávek, aby se dítě do školky těšilo. Snažte se vyhnout rannímu shonu a dát si raději časovou rezervu, abyste mohli dítě v klidu předat učitelce a dítě nebylo ve stresu. První dny mohou být náročné pro vás i dítě, snažte se ale vytrvat, udržet klid a brzy bude dítě ve školce jako doma.

Přečtěte si více o výchově předškoláka.

Zdroj: msvetrnicek.cz, cs.wikipedia.org, todaysparent.com, gokids.cz, vasedeti.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek