Tipy a rady Rozeznáte mandarinku od klementinky? Obě vám zlepší den

Mandarinky jsou nejoblíbenější citrusy. Není divu. Tyto malé oranžové vitamínové bomby si můžete jednoduše strčit do kapsy, nebo dětem do tašky, snadno se loupou, krásně voní, skvěle chutnají, jsou šťavnaté a v kuchyni také naleznou široké uplatnění od šťáv přes kompoty až po exotické zákusky. Nejlépe chutnají od listopadu do března, právě proto se nám spojují se zimou a Vánocemi. A možná vám už i nějaká vyrostla, když jste zrníčko z mandarinky hodili do květináče. Pěstujte ho dál a dočkáte se i úrody. Ačkoli ne takové voňavé a sladké, jako jsou dovozové mandarinky, ale vlastní a o to sladší.

Mandarinka, klementinka, tangerinka

Těšíte se, jak si koupíte ty hezké velké mandarinky, co se na vás usmívají z pultu. Podíváte se, co stojí a kromě ceny zjistíte, že to nejsou mandarinky, ale klementinky nebo tangerinky. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdíly jsou minimální. Všechny tři patří do skupiny mandarinek, vždyť právě proto jsou si tak podobné.

Mandarinky jsou z obou stran mírně zploštělé, mají jemnou chuť a velmi snadno se loupou.

Klementinky jsou z rodiny mandarinek nejmenší. Slupku mají hladkou, lesklou, tmavší barvy a jsou bez semínka. Na domácí pěstování je právě klementinka nejvhodnější, protože je nejvíce přizpůsobena našim podmínkám.

Tangerinky jsou světle oranžové, kulaté a největší. Jejich slupka je trochu tvrdší, proto se hůře loupou. Uskladněte je v chladu, jinak se rychle zkazí.

Pěstování mandarinek

Mandarinky pocházejí z Číny a Japonska. Jméno prý dostaly právě podle mandarínů, kteří si jako jediní toto kdysi mimořádně vzácné ovoce mohli dovolit. Ale jiné prameny tvrdí, že jméno "mandarinky" je odvozeno od slova "Mandara", což je původní název Mauriciu. Právě z tohoto ostrova se původně mandarinky v 19. století dovážely. Dnes se mandarinky pěstují v Americe, Africe, Austrálii a jižní Evropě. Vypěstujete si je ale i doma.

Strom mandarinky je vysoký asi 4 metry a odolný vůči suchu a chladu. Starší stromy dokáží přežít krátkodobý pokles teploty až pod -9 °C. Plod mandarinky je modifikovaná, kulatá, trochu zploštělá bobule se 7–14 segmenty.

Pěstování mandarinky v květináči

Mandarinku si vypěstujete ze semínka. Stačí ho na noc namočit do vody a potom zasadit pod centimetrovou vrstvu substrátu. Do dvou měsíců se objeví první lístky. Ale bez problémů vyklíčí i jen tak pohozené v květináči. Jakmile drobeček dosáhne 15 cm, přesaďte mladou rostlinku do většího květináče.

Na jaře si vypěstujete mandarinku z odřezku. Zasaďte raději více řízků a použijte stimulátor růstu, dbejte na vlhkost pravidelným rosením. Pokud to s pěstováním mandarinek myslíte vážně, pořiďte si raději mladou naroubovanou rostlinu.

Na pěstování mandarinek vám postačí vhodný květináč, substrát a slunné místo bez studeného vzduchu u okna. Květináč volte hluboký, s průměrem alespoň 30 cm. Malé rostliny však nedávejte zbytečně do velkého květináče. Na dno dejte hrubší štěrk, aby mohla přebytečná voda odtékat. Substrát namíchejte v poměru 1:1 ze zahradního substrátu a substrátu pro sukulenty.

Při zalévání mandarinek platí zásada "méně je více". Mandarinka je vůči suchu poměrně odolná a snáší ho lépe než přelití. V interiérech jí stačí zálivka jednou za týden, venku ve vedrech zalévejte každý den. Rostlina má ráda rosení, ale venku ji roste jen když na rostlinu nesvítí slunce. Jinak by se mohly listy spálit. Na hnojení mandarinek používejte speciální hnojivo pro citrusy.

Dvě minuty po zálivce vylijte vodu z misky, aby se mandarinka nepodmáčala.

Mandarinky zimujte při teplotě 10–15 °C. Pokud nemáte takovou možnost, umístěte je k oknu, protože právě nedostatek světla v zimě se jim může stát osudným. Pravidelně je roste. Jakmile spolehlivě nehrozí mrazy, vyneste mandarinku ven do polostínu a po týdnu ji už můžete dát na přímé slunce.

Když mandarinky přerostou květináč, přesaďte je do nádoby větší o 2–3 cm a doplňte substrát.

Prvních pět let můžete růst mandarinkového keře podpořit řezem větviček, které korunu zahušťují. Bude sice méně rodit a více růst, ale později se vám to vrátí v podobě bohatší úrody.

Vypěstovali jste si krásnou rostlinku mandarinky ze semínka a těšíte se na úrodu? Můžete na ni čekat celé roky. Mandarinku ze semínka zaštepte rouby z rodící rostlinky. Ten získáte od ovocnářů a rádi vám mandarinku i naroubují.

Na mandarinkách se škůdci citrusů jen tak nevyskytují. Více je ohrožují houbová onemocnění z přílišné vlhkosti, mšice, molice a roztoči, čili běžní škůdci, kterých se zbavíte mechanicky nebo biologickými prostředky. Největším postrachem úrody venku pěstovaných mandarinek jsou ptáci a hlemýždi.

Mandarinky uvolňují plný nos a pomáhají hubnout

Pod tenkou oranžovou slupkou se skrývá celá zásobárna vitamínů. Na celé čáře vyhrává vitamín C, za ním jsou v těsném závěsu vitaminy skupiny B, provitamin A (betakaroten) a minerály jako draslík, hořčík, fosfor. Dužnina mandarinky obsahuje vlákninu a hodně vody. Měsíčky mandarinek mají blahodárný vliv na zdraví:

 • Snižují hladinu cholesterolu
 • Povzbuzují chuť k jídlu při nemoci a nechutenství
 • Odstraňují plynatost
 • Pomáhají při dehydrataci
 • Uvolňují ucpaný nos
 • Zmírňují bolesti při revmatismu
 • Posilují imunitu
 • Upravují krevní tlak
 • Uvolňují křeče
 • Pomáhají při zácpě

Mandarinková vůně zlepšuje náladu

Oloupete mandarinku a najednou je den hezčí. Všimli jste si toho někdy? Je to tak, protože vůně mandarinky nám nejenže připomíná Vánoce, ale prokazatelně zlepšuje náladu. Pomůže vám, když se nedokážete soustředit a myslíte na mnoho věcí najednou. Silice v mandarinkové kůře zklidňují mysl a pomáhají s usínáním. Dokonce si mandarinkovou vůni pochvalují i ​​lidé trpící migrénou. Přidejte pár kapek éterického mandarinkového oleje do aromalampy nebo koupele. S kapkou mandarinkové silice v tělovém mléce získáte bojovníka proti celulitidě a striím, křečím v lýtkách či špatným snem.

I mandarinková slupka je užitečná

Slupku z chemicky neošetřené mandarinky by byla škoda vyhodit. Obsahuje látky s protinádorovými účinky, posilující srdce, ledviny, cévy, pokožku i psychiku. Při kašli, onemocnění průdušek, nechutenství nebo zvracení pomůže vlažný odvar z mandarinkových slupek. Chemicky neošetřené mandarinky dobře omyjte v horké vodě, oloupejte, slupky v hrnci zalijte vodou a vařte 10 minut. Pak sceďte a postup opakujte. Tento druhý vývar sceďte a pijte oslazený medem.

Exotickou chuť mandarinkové slupky rádi využívají i asijští kuchaři v masných jídlech. Jednak zlepšuje stravitelnost jídla, jednak urychluje změknutí masa.

Hubnutí s mandarinkami

Hodně šťávy, vitamíny a minerály v mandarinkách předurčují toto exotické ovoce ke zpříjemnění vašich očistných dní. Dvě kila mandarinek a dostatek vody během jednoho dne vám občas pomůže odlehčit trávení, aniž byste trpěli hladem nebo chutí na sladké. Navíc mandarinky obsahují synefrin, látku, která pomáhá při spalování tuků.

Mandarinky v těhotenství pouze po troškách

Nejen mandarinky, ale i citrusy jako takové jsou zejména v zimě velice chutným zdrojem vitamínu C. Vždyť už jen takový citronový čaj je první pomoc při prvních náznacích nachlazení. Jenže jak je to s mandarinkami v těhotenství? Víme, že citrusové plody jsou alergeny a tak po nich těhotné ženy sahají s obavami. Mandarinkám se zcela vyhýbat nemusíte. Dobře je před jedením umyjte a umyjte si i ruce. Mandarinky by vám neměly způsobovat žádné problémy, dokonce mohou být užitečné při ranních nevolnostech. Ale pokud byste pocítili svědění v ústech nebo na kůži, raději se jich během těhotenství vzdejte. O konzumaci mandarinek během těhotenství se můžete poradit i s lékařem.

Mandarinky během kojení raději vynechte

Strava kojící maminky má být pestrá a neměly by v ní chybět nejméně 3 porce ovoce a zeleniny. Během kojení byste se obecně měly vyhýbat citrusovým plodům, a tedy i mandarinkám. Kojené dítě může na citrusy zareagovat stejně jako dítě, které je snědlo – tedy vyrážkou až průjmem. U starších dětí můžete zkusit sníst měsíček mandarinky a když děťátko nezareaguje, postupně si dopřejte více.

Odkdy mohou jíst děti mandarinky? Počkejte rok

Citrusy obecně patří mezi silné alergeny. I když vašemu drobečkovi budou mandarinky určitě vonět a bude po nich natahovat ručičky, nedejte mu je dříve než po roce. Začínejte pomalu, aby se dětský organismus seznámil s novými složkami potravin. Množství zvyšujte až poté, co jste si jisti, že dítě se po předchozí porci neosypal, nebolelo ho bříško, ani neměl průjem.

Alergie na mandarinky

Stejně jako většina potravinových alergií se i alergie na mandarinky projeví po jejich konzumaci jako některý z těchto příznaků, přičemž jich může být i několik najednou:

 • otok v ústech
 • otok rtů
 • vyrážka
 • svědění nosu, úst, kůže
 • dušnost

U někoho tyto symptomy propuknou krátce po snědení mandarinky, u jiných zase až po několika hodinách. Příznaky alergie zmírní antihistaminika. Nejúčinnější je vyhýbat se danému alergenu a při alergii na ovoce se úspěšně uplatňuje i imunoterapie, při níž se podávají malé dávky alergenu, dokud se tělo nepřestane bránit.

Zda máte alergii právě na voňavé mandarinky, tangerinka nebo klementinky zjistíte tak, že se budete pozorovat po jejich snědení. Pokud si chcete být jisti, zajděte k alergologovi. Speciální testy přesně určí, zda a na co jste alergičtí.

Recepty s mandarinkami

Mandarinky jsou vděčnými doplňky zejména zákusků a moučníků. Oranžové měsíčky osvěžují již na pohled a stejný zážitek poskytnou i chuťovým buňkám. Navíc v zimě není nouze o levné mandarinky v akci. Využijte je na všechny možné způsoby!

Rychlý a jednoduchý recept na mandarinky v hořké čokoládě

Mandarinkové řezy

Stačí pár mandarinek, tvaroh, smetana a z obyčejného piškotového těsta vykouzlíte šťavnatý zákusek.

Vyšlehejte 5 vajec s 200 g cukru do pěny. Postupně přidávejte střídavě 6 lžic vody a po částech 200 g mouky. Nakonec vsypte do těsta prášek do pečiva  a při 170 °C pečte 15–20 minut. Nechte vychladnout. Vychladlý korpus bohatě poklaďte oloupanými mandarinkami.

Půl kila tvarohu  rozmixujte s 250 ml smetany a 2 lžícemi moučkového cukru. Rozetřete na vychladlý korpus s mandarinkami. Dejte chladit alespoň na 3 hodiny. Vrch můžete ozdobit mandarinkami.

Mandarinkový džem s pomerančem

Barvou připomíná meruňkový džem, ale když ho otevřete, nezaměnitelná vůně vám prozradí, že právě držíte famózní džem z mandarinek.

Na kilo mandarinek si připravte kilo cukru, balíček vanilkového cukru, jeden pomeranč a jedno jablko. Přidat můžete i skořici, mletý zázvor, hřebíček, badyán, kardamom či jiné koření podle chuti a namísto pomeranče zkuste limetku.

Oloupané mandarinky a pomeranč rozdělte na měsíčky, jablko zbavte jádřince, slupky a nakrájejte na kostičky. Vše dejte do mísy a zalijte vodou tak, aby ovoce bylo těsně pod povrchem vody. Nechte máčet nejméně čtyři hodiny, ideálně přes noc. Na druhý den rozmixujte, přidejte cukr a vařte za stálého míchání do zhoustnutí. Mandarinkový džem naplňte do čistých zavařovacích sklenic, dobře uzavřete a postavte dnem vzhůru vychladnout.

Mandarinkový sirup

Možná si řeknete: "Mandarinkový sirup je fajn, ale komu by se to chtělo vařit?" Odpověď je - vám přece! Hotový ho máte za půl hodiny a to i proto, že na něj musíte nemusíte oloupat ani jednu mandarinku. Tři kila mandarinek odšťavněte ručně nebo v odšťavňovači. Šťávu slijte do hrnce přes gázu, přidejte kilo cukru a nechte přejít varem. Přidejte lžíci kyseliny citrónové, povařte 10 minut a plňte do lahví. Uchovávejte v chladničce. Věřte nám - pokazit se nestihne, tak dobrý je!

Rychlý mandarinkový kompot

Dostali jste chuť na něco sladkého, teplého, voňavého? Mandarinkový kompot vám přijde vhod. Oloupané mandarinky  rozdělte na měsíčky, ty můžete zbavit blanky, ale nemusíte. Dejte do hrnce, přidejte hřebíček, lžičku cukru, paličku skořice  a pokud je chuť na sladké nepřekonatelná, přidejte i sušené rozinky. Vše zalijte vodou tak, aby bylo ovoce ponořené a dejte vařit. Až přejdou varem, povařte je ještě 10 minut.

Náš tip pro beznadějných mlsouny: Mandarinkový kompot je vynikající s císařským trhancem

Rozeznáte mandarinku od klementinky? Obě vám zlepší den

Pečený citrusový čaj

Ne, nemáme tam chybu. Tento čaj musíte nejprve upéct, abyste jej pak mohli uvařit.

Oloupejte 3 mandarinky, 1 citron, 1 pomeranč, omyjte 1 jablko. Veškeré ovoce pokrájejte na malé kousky. Promíchejte ho se 6 hřebíčky, 2 hvězdičkami badyánu , lžící medu, poprašte sušeným zázvorem a skořicí. Dejte na papírem vyložený plech a při 200 °C pečte 20 minut. Promíchejte a pečte dalších 20 minut. Teplou směs nasypte do zavařovacích sklenic, dobře uzavřete a nechte vychladnout.

Jak se pije pečený čaj? Dvě lžičky – nebo více, podle chuti, pečeného čaje zalijte vroucí vodou a popíjejte teplý nápoj. Ovoce pak lžičkou vyjezte.

Tip: Pečený čaj vypadá v pohárech tak dobře, že se nemusíte stydět darovat ho někomu blízkému.

Zdroj: wikipedia, fnspfdr.sk, thedailymeal.com, chovatelahospodar.sk, izahradkar.sk, tojenapad.sk,

Vytisknout stránku
Sdílet článek