Tipy a rady Seznamte se s hořčicí: Kolik druhů znáte?

Hořčice  patří mezi nejstarší a nejoblíbenější pochutinu. Chuť hořčice znali již staří Egypťané, ale za její dnešní podobu můžeme s velkou pravděpodobností vděčit Římanům. Vyrábí se z mletých hořčičných semen smíchaných s vodou, octem, olejem a dalšími složkami. Hořčičná semena jsou bílé, hnědé i černé barvy.

Hořčice je zdravá
Semena hořčice jsou plná vitamínu B, proto dobře působí na nervový systém. Obsahují také vitamíny A, C, E, K, vápník, železo, měď, selen, zinek a niacin, který snižuje hladinu cholesterolu. Pomleté ​​semena slouží jako projímadlo a používají se i na zmírnění bolesti při revmatismu a artritidě.

Nejznámější druhy hořčice
V obchodech se nejčastěji setkáte s hořčicí plnotučnou či kremžskou. V čem se liší, k jakým jídlům jsou vhodné a jaké další druhy se vyplatí ochutnat?

Plnotučná hořčice - patří mezi nejoblíbenější a v kuchyni nejvíce využívané. Je jemně mletá, chuťově méně výrazná a často se přibarvuje například kurkumou. Bez přídavku barviv má šedožlutá barvu, barvena žlutohnědou. Podává se k uzeninám, na dochucení majonéz či omáček.

Kremžská hořčice - chuťově mnohem výraznější i díky nahrubo namletým černým semenům hořčice. Typicky nasládlou chuť má na svědomí cukr, jehož musí být v tomto druhu hořčice minimálně 16%. Jde o úplně jinou recepturu než v případě plnotučné hořčice.

Dijonská hořčice - svůj název dostala podle města, ve kterém byla poprvé vyrobena. Má pikantnější chuť a výraznou žlutou barvu. Kdysi se vyráběla pouze z černých semen. Dnes se používají hnědá, která se zbaví slupky a mísí se s ovocnou šťávou. Podává se ke steakům a grilovanému masu.

Francouzská hořčice - hořčice známá také pod názvem Bordeaux je stejně žlutá jako dijonská, jen o něco tmavší. Přidává se do ní ocet, cukr, bylinky a koření. Vhodná je k uzeninám a pečenému masu.

Anglická hořčice - vyrábí se z bílé hořčice, která je ve skutečnosti medové barvy, přidáním kurkumy a mouky.

Americká hořčice - stejně jako anglická, i americká se vyrábí z bílých hořčičných semen. Přísadami navíc je ocet, koření, cukr a také kurkuma. Používá se na toasty, sendviče a hot-dogy.

Speciální hořčice - na trhu najdete různé ochucené varianty. Pikantní i méně pikantní, grilovací s kečupem, s provensálským kořením či zeleným pepřem apod.

Suchá hořčice - ještě jste o ní neslyšeli? Vznikla mletím semen černé a bílé hořčice a po prosátí vznikl hladký prášek. Dnes se do této směsi přidává pšeničná mouka, kurkuma, trocha cukru, sůl a pepř.

Využijte hořčici naplno
Její místo v kuchyni je rozhodně nenahraditelné. Používá se k dochucování omáček, majonéz a salátových zálivek. Přidávejte ji vždy na konci tepelné úpravy. Pokud používáte suchou hořčici, přidat ji můžete i do oleje, ve které jste smažil cibuli či česnek. Vhodná je do polévek, dušených jídel i jako konzervant například při výrobě čatní.

Vyrobte si vlastní domácí hořčici. Je to velmi jednoduché! 

Vytisknout stránku
Sdílet článek