Tipy a rady Sladké vánoční cukroví – makové, medové a mandlové

V neopakovatelné atmosféře se setkává celá rodina. Na Štědrý den by se měl každý najíst do sytosti. Svědčí o tom také přirovnání „najedl se jako sedlák na Vánoce“. Mezi vánočními zvyky mělo cukroví vždy mimořádný význam, připravovaly se všechny možné druhy. Dostatek cukroví a vánočního pečiva byl předzvěstí hojné úrody nastávajícího roku.

Medové vánoční cukroví

Asi neexistuje země, kde by perníčky nebyly součástí vánočního stolu. Perníčky mají své různé verze, ve Skandinávii jsou to spíš zázvorníčky, v našich zeměpisných šířkách se upřednostňují ty s výraznou medovou chutí. Perníčky jsou oblíbené také u dětí – jejich zdobení je součástí vánočních příprav. Připravit si kvalitní a měkké perníčky je celkem věda, my však máme návod na ty nejlepší.

Pokud strávíte Vánoce v Maďarsku, určitě vám nabídnou tradiční vrstvený medový koláč s vanilkou. Jemná chuť tohoto koláče je zvýrazněna přidáním meruňkového džemu a jeho dokonalé měkkosti docílíte správným skladováním při nízké teplotě. Našim perníčkům je velmi podobný polský piernik, který můžete ochutnat ve světlé nebo v tmavé podobě. Do některých pierniků se přidávají oříšky nebo sušené ovoce. Dokonce se podává také přelitý čokoládou.

Makové vánoční cukroví

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi makovým, ořechovým, tvarohovým a švestkovým koláčem, připravte si vánoční štědrák. Složení tohoto vánočního koláče je bohaté, jeho název je jednoznačný. Mák je však součástí sladkého vánočního cukroví v mnoha zemích.

V 19. století přicestoval do Uherska arménský recept, z kterého vznikl vánoční makový závin. Ten patří mezi oblíbené vánoční sladké cukroví v Maďarsku. Říká se, že mák přináší prosperitu, takže se s ním v tomto závinu opravdu nešetří. V Polsku je nejoblíbenější bílý mák, ale je téměř nedostupný, takže se závin připravuje z modrého máku. Mák tu představuje symbol štěstí.

Sladké vánoční cukroví – makové, medové a mandlové
Mnoho máku též najdete ve škubáncích. V Maďarsku je tento tradiční vánoční recept známý pod názvem mákos guba a v Polsku to jsou makowki. Škubánky patří mezi levné recepty, i když známé je také jejich luxusnější provedení z kynutého těsta.

Tříkrálové a mandlové

6. leden je svátek Tří králů a oficiální ukončení vánočních svátků. V tento den se připravuje a podává královský koláč s mandlemi. Mandle je pak chápána jako mince, symbol štěstí. Verze tohoto královského receptu se liší podle jednotlivých regionů. Ve Francii se připravuje královský koláč z listového těsta s mandlovou náplní, jinde jsou známé verze s piškotovým těstem a ovocem.

Mandle jsou populární surovinou ve východní Evropě, hlavně během Vánoc. Kromě královského koláče se na Vánoce připravuje sladký mandlový závin. Patří mezi tradiční sladké vánoční pečivo v Maďarsku, Polsku nebo Litvě. Vyzkoušejte naše lahodné mandlové cukroví s citronovou polevou.

Vánoční recepty a rady

Jak by vypadaly svátky bez vůně domácího sladkého vánočního pečiva? Nabízíme recepty na vánoční pečivo pro ty, kdo nemají čas.

Upéct vánoční cukroví nebo vánoční pečivo není tak jednoduché, jak se zdá. Vyhněte se chybám a využijte naše tipy na tradiční vánoční cukroví.

Zdroj: wikipedia.org, vianoce.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek