Zdravý životní styl Moderní a fit strava Štíhlá po Vánocích? Zkuste nové chutě starých receptů

Období od adventu do Vánoc je snad nejnáročnější částí roku. A nejen kvůli shonu kolem dárků, ale i pro naše postavy. Vánoční trhy, večírky, rodinná setkání vyplňují volný čas. Je to období plné lákavých sladkostí, punče, svařeného vína, pečeného masa, smažených jídel a tomu se dá jen těžko odolat. Předvánoční čas se však může nést také ve znamení konfrontace s osamělostí. V takových chvílích přijde vhod koláček, horká čokoláda, sklenka vína ...

Jídlo je prostě důležitou součástí společenských setkání a také způsob, jak oklamat mozek, když je nám smutno. Právě před svátky je příležitostí k nadměrnému pití a přejídání se více než po celý zbytek roku. Udržet si váhu je mimořádně náročné. Vždyť i proto první velký nápor zažívají fitka právě po Novém roce.

Po půstu přijde odměna

"Prosedět vánoční svátky u televize za neustálého pojídání cukroví se jednoznačně odrazí na naší postavě. Navíc si koledujeme i o vážné zažívací problémy. Vánoce se v moderní době zvrtly ve svátky obžerství, ale ne vždy tomu tak bylo," říká odbornice na redukci tělesné váhy Zuzana Pavelková Šafářová.

Věřící vždy drželi adventní čtyřtýdenní půst, po tuto dobu byl jídelníček prostý především masa a alkoholu. Půst byl ukončený štědrovečerní večeří. Držet před Vánoci třeba jen několikadenní půst rozhodně není špatný nápad. Když to vydržíte, můžete si následně dopřát – obzvlášť pokud jste celý rok dodržovali zásady zdravého stravování o Vánocích i oblíbené jídlo, byť není z hlediska zdravé výživy zrovna perfektní. Prostě si můžete udělat takový 'svátek bříška'.

Lehký bramborový salát s jogurtem


Vyměňte těžkou klasiku za lehčí alternativy

Dokonce i přes Vánoce lze provést určitá opatření, kterými se prohřešky z mlsání při pohádkách eliminují. "Zaprvé bych upravila tradiční recepty cukroví. Při pečení bych nahradila klasickou bílou mouku moukou špaldovou, v receptu výrazně zredukovala množství cukru a vyhnula se hutným máslovým náplním. Vyzkoušela bych i zdravější typy cukroví obsahující především ořechy, sušené ovoce či ty z kategorie RAW.

Tip na mlsání u televize: Středomořský ovocný salát


Také tradičního kapra lze připravit zdravěji než smažením v trojobalu. Třeba pečením či vařením ve vinné páře. Pokud se rozhodneme pro smažení, určitě vždy použijte nový olej a zbytečně ho nepřepalujte při příliš vysoké teplotě. Také se zbavte přebytečného oleje položením osmažených kousků kapra na papírový ubrousek.”

Losos s krustou z makadamových ořechů


Bramborový salát lze připravit s jogurtem místo majonézy, anebo kapra podávejte jen s vařenými brambory, které můžete smíchat s červenou cibulí, rukolou a sušenými rajčátky. Doporučuji vyzkoušet malou odrůdu brambor Grenaille, vynikají nejen svou chutí, ale i lepší stravitelností než klasické, " vyjmenovává způsoby lehčího vánočního stravování Zuzana Pavelková Šafářová.

 Zelný salát s mrkví a citronovou zálivkou

Štíhlá po Vánocích? Zkuste nové chutě starých receptů

Co jste snědli, spalte

Vánoce jsou pro většinu lidí také ve znamení návštěv a k těmto setkáním samozřejmě pohoštění neodmyslitelně patří. Neznamená to však, že jsme povinni sníst všechno, co před nás hostitelka postaví. "Také bych radila příliš jídlo nepřekombinovat. K domácímu mlsání si kromě cukroví nachystejte i ovoce, sušené ovoce a oříšky vyjma burských a para, které jsou příliš tučné. Volno využijte k procházkám, běžkování a za nepříznivého počasí si zajděte zaplavat a do sauny. Zkrátka buďte aktivní. Během vánočních svátků se navíc pořádá celá řada sportovních klání a běžeckých závodů. Zkuste pojmout letošní Vánoce jinak a odměnou vám budou nové (nejen) chuťové zážitky, " doporučuje na závěr výživová poradkyně.

Vánoční recepty či inspirace na dárky najdete na Hello Tesco!

Zdroj: Zuzana Pavelková Šafářová

Vytisknout stránku
Sdílet článek