Děti Dětské zdraví Tři hlavní zásady, aby bylo dítě celou zimu zdravé

Sezóna častých onemocnění dětí trvá od listopadu do dubna. Znají to zejména rodiče školkařů a školáků. Izolovat dítě od kamarádů nebo ho zavřít doma není řešení. Tím je posilování imunity vhodnou stravou, otužování a ochrana před nepřízní počasí.

Ochraňujte děti před nepříznivým počasím

Při chladném počasí, ačkoli ještě nemrzne, nejvíce trpí pokožka dítěte. Je přímo vystavena nízkým teplotám a vlhkosti. Děti si rády olizují rty a v zimě je proto mají popraskané, podobně i pokožku kolem úst, která bývá červená, drsná, šupinatá. Citlivějším dětem se nepřízeň počasí podepíše i na tvářích, které zčervenají a jsou vysušené. Proto dříve, než dítě začnete oblékat na procházku, natřete mu tvářičku krémem a použijte ho i na ručičky. A čím mazat děti v zimě? Hydratační dětský krém Fred & Flo pokožku chrání, vyživuje a uklidňuje. V praktickém malém balení ho máte po ruce i venku, kdykoliv potřebujete.

Otužujte

Pravidelné procházky i v chladném počasí jsou také důležité pro pohodové zvládání zimy. Obléknout dítě jako cibuli je ten správný způsob, jak si vyjít na procházku v chladném počasí. Dávejte dítěti o jednu vrstvu více, než máte vy a volte tenčí materiály. Vždy mu nasaďte čepici. Když klesnou teploty pod 10 °C, dejte dětem i rukavice a šálu. Pokud jedete autem, svlékněte dítěti teplou bundu a při delších cestách mu vyzujte boty a nasaďte ještě jedny ponožky, případně bačkůrky.

Při oblékání myslete i na plenku. Je dostatečně savá a bezpečná? Mokrá plenka je studená a v chladném počasí riskujete nejen nachlazení, ale i záněty močových cest děťátka. Také přebalování a převlékání není tak jednoduché jako v létě. S plenkami Fred & Flo se vydejte na procházku bez obav. Jsou měkké, prodyšné, dobře sedí a před nepříjemným pocitem z vlhkosti dítě chrání 3-kanálková technologie.

Imunitu posílí vláknina, hygiena a odpočinek

Největší koncentrace a rozmanitost mikrobů, které pocházejí ze všeho, s čím jste přišli do kontaktu od narození, je ve střevech. Všechny tyto mikroby pomáhají posilovat imunitní systém – čím více jsme jim vystaveni, tím větší "vzorek" má imunitní systém k dispozici a dokáže pak s nimi bojovat. Proto nadměrná ochrana před bakteriemi a mikroby není u zdravých dětí vždy užitečná.

Aby tedy imunitní systém fungoval správně, je důležité, aby byla střeva v dobré kondici. A to se podaří docílit vhodným složením stravy. Jistě už víte, že pro to, aby dětské bříško nezahálelo, potřebuje stravu bohatou na vlákninu a dostatek tekutin. Vláknina působí na sliznici střev jako jemný kartáček. Zbavuje je nánosů a zajišťuje pravidelné vyprazdňování. Střívka tak nezlenivějí a tělo budou pravidelně zbavovat toxinů.

Denní dávka vlákniny pro děti podle věku je:

1–3 roky = 14 gramů

4–8 let = 16–19 gramů

9–13 let = 22–25 gramů

14–18 let = 25–30 gramů

Nárazové doplňování vlákniny má opačný účinek a způsobí zácpu, proto dbejte na to, aby ji dítě přijímalo ve stravě pravidelně. Pět porcí ovoce a zeleniny denně je základ. Nejvíce vlákniny obsahují:

Jak vidíte, vařit dětem jídla s dostatkem vlákniny není nic náročného. Inspirujte se i našimi recepty pro děti na Hello Tesco.

Imunitě pomůžete i probiotiky, ať už v bílých jogurtech, kefíru, kysaném zelí, nakládaných okurkách. Na začátku virové sezóny a také po nemoci nasaďte dětem probiotika v kapslích.

Kromě vlákniny dopujte děti i vitamínem C a dalšími, které jsou hojně zastoupeny v čerstvém ovoci a zelenině.

Zjistěte, co imunitu oslabuje

Nezanedbatelným prvkem v posilování imunity je dostatečná, avšak ne přehnaná hygiena. Naučte dítě, že ruce si je potřeba mýt po použití toalety, po příchodu domů, před jídlem. Také mu vštěpujte, že se nemá dotýkat špinavýma rukama očí, nosu a úst a při kýchání a kašlání má používat kapesník.

Dalším důležitým faktorem, aby dětský organismus zvládal čelit nemocem, je dostatek odpočinku. Kojenec potřebuje až 16 hodin spánku. Ale čím jsou děti starší, tím méně dodržují spánkový režim. Odpovědní jsou za to samozřejmě rodiče, protože dítě velmi rádo zůstane vzhůru dlouho do noci, dokud únavou nepadá na nos. Přečtěte si, kolik spánku potřebují děti, aby jejich organismus fungoval tak, jak má.

Kolik spánku potřebuje dítě? 

Tři hlavní zásady, aby bylo dítě celou zimu zdravé

Zdroj: healthychildren.org, ona.idnes.cz, babycenter.com, primar.sme.sk, kidspot.com

Foto: shutterstock

Vytisknout stránku
Sdílet článek