Tipy a rady Vánočka – sladká odměna Vánoc

Vánočka se konzumuje často během Vánoc nebo jiných významných dní. Je součástí kuchyně už odpradávna. První zmínka o tomto sladkém pečivu byla zaznamenána ve 14. století na Pražském hradě. Benediktinský mnich Jan z Holešova je vzpomínal ve svém díle „Štědrý den“. Podle jeho výkladu toto pečivo symbolizovalo malého Ježíška zabaleného v látce.

O pár století později se vánočka stala součástí štědrovečerního stolu a krájela se po večeři. Část z ní se dokonce podávala zvířatům, aby byla zdravá a všechno zlé je obcházelo. Zvykem bylo zapékat do vánočky minci a ten, kdo ji při krájení našel, měl jistotu, že bude zdravý a bohatý po celý rok. Připálená vánočka naopak věštila neúspěch.

Zapletená vánočka

Pokud si chcete připravit krásnou zapletenou vánočku, nečekejte nic jednoduchého. Vánočka se vyrábí z mouky, mléka, vajec, droždí, másla, rozinek, vanilky, mandlí, cukru a soli. Důležitý je vyvážený poměr surovin, nám se osvědčil tento recept:

500–600 g hladké bílé mouky
30 g droždí
2 vajíčka
80 g krupicového cukru
200 ml mléka
100 g másla
vanilkový cukr
špetka soli
plátky mandlí na posypání
rozinky naložené v rumu


Jak docílit nejlepšího těsta na vánočku?

  • Kvásek si připravte v neslazené minerální vodě, díky bublinkám bude těsto nadýchanější.
  • Pokud chcete, aby byla vánočka nadýchanější, vyměňte máslo za olej. Bude kypřejší, ale ztratí svoji specifickou máslovou chuť.
  • Pro zvýraznění chuti můžete do mouky nastrouhat muškátový oříšek nebo citronovou kůru.

Symbolika vánočky

Vánočka má u nás bohatou tradici, s níž se pojí také symbolika jejích jednotlivých poschodí. První poschodí je ze čtyř pramenů, které symbolizují čtyři živly. Druhé poschodí se plete ze tří pramenů a ty představují rozum, cit a vůli člověka. Třetí poschodí symbolizuje lásku a poznání.

Domácí vánočka se peče z devíti pramínků. První čtyři musí být nejpevnější, druhé poschodí tvoří tři prameny, pletou se jako klasický cop, a pokud zvládnete třetí poschodí, tak ho udělejte z tenkých pramenů, které jen překládejte jeden přes druhý a vytvořte z nich spirálu. Jednotlivá poschodí potřete bílkem, bude vám sloužit jako lepidlo na lepší přichycení dalšího poschodí. Poskládanou vánočku celou potřete bílkem a posypte mandlemi. Pro stabilitu vánočky použijte 2–3 špejle na zpevnění. Pečte ji pomalu 45 minut maximálně na 160 stupňů.

Vánočka – sladká odměna Vánoc
Jaká země, taková vánočka

Zopf / Züpfe

Druh švýcarského, rakouského nebo bavorského chleba vyrobeného z bílé mouky, mléka, vajec, másla a droždí. Ve francouzsky hovořící části Švýcarska se jí říká tresse. Zvykem je těsto před pečením potřít vaječným žloutkem, díky čemuž má tato vánočka krásnou zlatavou kůrku. Peče se ve formě pletence a tradičně se konzumuje v neděli ráno. Bavorská vánočka se nazývá Hefezopf. Název je odvozen od tvaru pečiva a doslova znamená „cop“.

Challah

Toto slovo je biblického původu, podobně jako jiné pletence (kalach, colach), a představuje speciální chléb v židovské kuchyni, obyčejně pletený, který se konzumuje při slavnostních příležitostech, jako je šabat a jiné židovské svátky. Je obdobou naší vánočky. Challah se připravuje v různých tvarech a velikostech. Každý má svůj význam a smysl.

Kardamomový chléb

Tento sladký chléb podobný domácí vánočce je považován ve Švédsku a Finsku za tradiční jídlo. Konzumuje se s kávou nebo čajem obyčejně po celý rok. Peče se většinou ve tvaru briošky a bývá pokrytý perličkovým cukrem nebo mandlovými vločkami. Některé verze jsou plněné posekanými vlašskými ořechy, vanilkovou polevou, rozinkami, skořicí a tvarohem.

TIPY:

Pokud máte pocit, že domácí vánočka je pro vás velmi náročná na pečení, pusťte se nejdřív do nepletené verze nebo si zvolte jiné recepty, které zvládnete raz dva, anebo zkuste verzi bez lepku.

Pokud přemýšlíte o jiném vánočním pečivu nebo cukroví, nenechte si ujít naše tradiční vánoční tipy na druhy, které nesmí chybět na žádném stole.

Zdroj: wikipedia.sk, believer.blog.pravda.sk, blog.mall.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek