Zdravý životní styl Zdraví Zdravé opalování: Nestačí jen koupit opalovací krém

Po zimě a před prvním opalováním je dobré se na vaši kůži pozorně podívat a zjistit, co na ní zima napáchala. Citlivá kůže bývá po zimním období vysušená. Byla totiž vystavena topení a suchému vzduchu po dobu několika měsíců. Než se tedy rozhodnete opalovat, důležité je kůži dobře promazávat. Není nutný žádný speciální krém, stačí jakýkoliv tělový krém, který vaši pokožku hydratuje.

Mýtus solárií

Možná se vám jako první rada pro přípravu na opalování vybaví solárium. Před tím ale varuje Karolína Kykalová, primářka dermatologického oddělení kliniky Esthesia: “Naopak bych nedoporučovala mnohdy propíranou přípravu soláriem. To nám příliš nepomůže. A naopak zvýšíme vystavení kůže ultrafialovému záření a tím pádem i riziku vzniku nežádoucích věcí na kůži, ať už jsou to estetické věci nebo zdravotně závadné věci.”

Doplňte vitamíny

Po zimě vám i vaší pokožce chybí vitamíny a ty je potřeba doplnit, než se vydáte na opalovačku. Pro vaši kůži je ideální betakaroten, který je také antioxidantem. Měli byste ho užívat alespoň 3 týdny před opalováním. Betakaroten si naše tělo přemění na vitamin A. Ten pak posiluje imunitu našeho těla a umožňuje nám zachovat si zdravou kůži a sliznice. Betakaroten můžete užívat ve formě tabletek nebo zařadit do jídelníčku následující potraviny: mrkev, rajčata, papriky, dýně, sladké brambory, řeřichu, listy pampelišky a z ovoce meruňky, jahody, švestky, broskve, nektarinky, plody rakytníku či grapefruit.

Antioxidant - vitamín E  zmírňuje nepříznivý vliv ultrafialového záření na kůži a pomáhá ji chránit. Najdete ho především ve slunečnicových semínkách, mandlích, lístkových oříšcích, másle, mléce, burských oříšcích, sóji a salátu. Dalšímantioxidantem, který vaši pokožku ochrání, je vitamin C, který najdete především v citrusech, dále v bramborech nebo rajčatech, paprice, papáji, brokolici, černém rybízu, jahodách, květáku, špenátu, kiwi, brusinkách.

Fototyp a správný výběr SPF

Než svoji kůži vystavíte sluníčku, zjistěte, jaký jste fototyp. Jde v podstatě o to, jak vaše kůže reaguje na první intenzivní slunce, když nepoužijete opalovací krém s ochranným faktorem. Jaká je vaše barva kůže, očí a původní barva vlasů?  Existuje 6 fototypů a podle toho vybírejte i opalovací krém s vhodným SPF.

Fototyp

Vzhled

Reakce na slunce

Fototyp I

Máte velmi světlou pleť, zrzavé vlasy, jste pihatí a máte modré oči.

Na sluníčku se vždy spálíte, opálíte se jen do červena, kůže nezhnědne. Vhodný ochranný faktor je 50+.

Fototyp II

Máte světlou pleť, jste trochu pihatí, vlasy máte blonďaté a vaše oči jsou modré, zelené či šedé.

Opalujete se do červena, často se spálíte. Vhodný ochranný faktor je 30+.

Fototyp III

Máte světle hnědou pleť, hnědé vlasy a hnědé oči.

Dobře se opalujete, málokdy se spálíte. Vhodný ochranný faktor je 20+.

Fototyp IV

Máte tmavou pleť a velmi tmavé vlasy i oči.

Prakticky nikdy se nespálíte. Vhodný ochranný faktor je 15 - 20.

Fototyp V

Máte velmi tmavou kůži, tmavé až černé vlasy (kůže indiánů či arabské populace).

Nikdy se nespálíte.

Fototyp VI

Jste nejtmavší typ.

Nikdy se nespálíte.


Opalovací krémy

Zůstal vám opalovací krém z minulého léta? Pozor na prošlé krémy - prošlá chemikálie reaguje se sluncem a můžete si přivodit alergickou reakci. Pokud je tedy krém z minulé sezóny již otevřený, je lepší si na novou sezónu pořídit nový.

V dnešní době existuje na trhu několik variant - vybírat můžete z opalovacích krémů, sprejů nebo mlék. Rozdíl je především v tom, jak snadno se roztírají. Opalovací krémy se roztírají hůře, za to máte jistotu, že je na kůži dostatečné množství ochrany. Opalovací krémy vydrží na kůži nejdéle a jsou nejodolnější.

Při výběru věnujte také pozornost UVA a UVB - tedy tomu, jak opalovací přípravek proti těmto složkám ultrafialového záření chrání pokožku. Hodnota SPF, která je uvedena na obalu říká, jak velkou ochranu poskytuje před UVB. Právě tato složka UV záření je škodlivá pro živé organismy. UVA se považuje za méně škodlivé, ale je zodpovědné za rychlejší stárnutí pokožky a proto se vyplatí investovat do opalovacího přípravku, který chrání před oběma složkami - UVA i UVB. Na obalu opalovacího krému hledejte tedy i značku UVA v kroužku.

K létu a opalování neodmyslitelně patří i sluneční brýle. Vyberte takové, které vaše oči ochrání. 

Atopický ekzém a citlivá kůže dětí

Jestliže vás trápí atopický ekzém, před opalovací sezónou je klíčové vybrat vhodný opalovací krém. Vybírejte z přípravků, které obsahují minerální (fyzikální) ochranné filtry. Ty jsou vhodné i pro děti a osoby, které trpí například alergií na kosmetiku. Fyzikální UV filtry na pokožce odráží sluneční paprsky a působí jen na povrchu vaší kůže. Jedná se nejčastěji o oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Opalovací krém pro alergiky by měl být vždy bez parfemace, barviv a konzervačních látek. Souhrnně jde o hypoalergenní přípravky.

Pokud víte, že se u vás objevuje alergie na slunce, 7 dní před dovolenou je vhodné užívat antihistaminika. A stejně tak jako lidé s atopickým ekzémem, i vy si pořiďte opalovací krém s fyzikálním filtrem.

Děti do 1 roku nikdy nevystavujte slunci bez ochrany. Pomoci může zakrytí kůže košilkou, roztažení slunečníku a absolutní stín. Pořídit můžete svým dětem i letní oblečení s ochranným faktorem. Vždy volte světlé barvy. Nejbezpečnější je pro děti používat ochranný faktor 50.

Pokud se se dítě do 5 let věku spálí až puchýřů, v budoucnu v tom místě spálení hrozí vznik melanomů.

Pro děti do 5 let věku vybírejte dětské opalovací krémy, protože jsou v nich minimalizovány chemické látky a obsahují pouze fyzikální ochranné faktory. Ochrana dětí před sluncem je velmi důležitá nejen kvůli tomu, že jim hrozí úpal a úžeh. Děti do 5 let totiž nemají dovyvinutou obranyschopnost proti ultrafialovému záření, nefungují u nich obranné ani nápravné mechanismy, které regulují popálení.

Nezapomínejte ani na vaše rty. I to je kůže a proto ji chraňte před sluníčkem ochrannými balzámy. A pak už vzhůru na pláž nebo zahradu. Užijte si sluníčka dosyta.

Víte, co cítí vaše nohy v letních botách?

Zdroj: wikiskripta.eu, hledani.rozhlas.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek