Tipy a rady Březen v zahradě? Užijte si jarní květiny i zeleninu

Sázení a pěstování jarních květin

Březen je ten správný měsíc na výsadbu trvalek. Pokud máte k dispozici parapet, zimní zahradu či skleník, můžete se pustit do setí téměř všech jarních květin.

V polovině března lze začít s výsadbou letniček, v této době jsou už noci méně chladné a dny dostatečně slunečné.

Letní květinové cibule, jako jsou lilie, gladioly či frézie, mají v tomto období zelenou. Koncem měsíce se můžete vrhnout i na další jarní květiny jako jsou narcisy či tulipány.

Pěstování rajčat

Semínka rajčat se sází do květináče na okenní parapet a po vypučení prvního lístku se přikryjí sklenicí, popřípadě přesadí do skleníku. Je to jeden z nejlepších a nejosvědčenějších způsobů pěstování rajčat. Semena rajčat lze zasít už v únoru nebo v březnu.

Do pěstování rajčat se můžete pustit i na balkóně orientovaném na jih nebo západ. Nesmí na něj ale přímo pršet. Vyberte si, zda chcete pěstovat keříčková, nebo tyčková – pro ně budete potřebovat tyčky na podporu. Rajčata zalévejte pravidelně, ale nepřelévejte je. První plody sklidíte v závislosti na úrodě a počasí v červenci až září.

Pěstování paprik

Nejen pěstování jarních květin, ale i papriky si žádají pozornost a péči o půdu – pouze tehdy se vám podaří vypěstovat zdravé a silné plody. Můžete je pěstovat v květináči, kde smícháte 4 díly rašeliny, 2 díly obyčejné půdy a 1 díl humusu. Do hotové směsi na výsadbu doporučujeme přimíchat ještě 1 lžíci písku a 1 lžíci popela. Papriky zasaďte ve vzdálenosti 5–6 cm od sebe. Potom můžete očekávat sazenice, které budou 30–40 cm vysoké. Důležité je udržovat teplotu nad 20 stupňů.

Pěstování paprik vyžaduje půdu s dostatkem manganistanu draselného – měli byste ji pár dní před vysázením zalévat tímto roztokem. Je důležitý pro dekontaminaci půdy. Stejně jako pěstování rajčat i pěstování paprik může začít už v únoru nebo březnu.

Pěstování česneku

Jako sadba jsou vhodné nepoškozené, zdravé a přibližně stejně velké hlavičky česneku. Rozeberte je na stroužky – na sázení jsou nejlepší velké stroužky z obvodu, malé odložte bokem a použijte na vaření v kuchyni. Paličky rozeberte až těsně před sázením. Jarní odrůdy česneku vysazujte v březnu až dubnu do hloubky 8–10 cm. Jarní pěstování česneku je nejvhodnější, česnek dozrává v průběhu srpna a velmi dobře se skladuje. Měli byste ho pěstovat nejen proto, že posiluje imunitu, ale také pro jeho všestranné využití v kuchyni.

Březen v zahradě? Užijte si jarní květiny i zeleninu
Pěstování levandule

Pěstování levandule od semínka je poměrně náročné, ale pokud patříte k vášnivým zahrádkářům, určitě vás to neodradí. Základem je vhodný substrát – levandule potřebuje propustnou a zároveň výživnou půdu, a tak se nemusíte bát přidat do něj trochu písku.

Po zasetí koupených semínek levandule buďte trpěliví, protože vyklíčení si žádá svůj čas. Obvykle je to až několik týdnů a první lístky se mohou objevit klidně až po měsíci. Nejlepší na pěstování je pokojová teplota a nejvhodnější doba je začátek března.

Dejte si pozor, pokud se rozhodnete pěstovat levanduli v květináči na balkóně nebo venku. Není totiž vhodné, abyste ji na zimu přenášeli do přetopeného interiéru. Umístěte ji raději do místnosti, kde se teplota pohybuje do 15 stupňů, aby se rostlinka nezačala probouzet.

Levandule patří nejen mezi první jarní květiny, ale je také výborná v kuchyni. Levandulový olej příjemně zvýrazní chuť dezertů, je vhodný do smoothie, ale i na palačinky. A co levandulové muffiny? Pokud jste o nich ještě neslyšeli, máme pro vás recept.

Levandulové muffiny

Na 12 ks potřebujete:

Postup:

Do hrnce nalijte mléko, přidejte levanduli, máslo a med. Pomalu přiveďte k varu, krátce povařte a nechte vychladnout. Pokud v muffinech nechcete mít květy levandule, tak směs přeceďte nebo použijte místo květů levandulový olej. V misce smíchejte všechny suché suroviny. K nim přidejte vejce a vychladlou levandulovou směs. Těstem naplňte košíčky a pečte přibližně 15–20 minut na 180 stupňů, dokud nemají muffiny zlatavou barvu.

Zdroj: urobsisam.zoznam.sk, dodomacnosti.sk, sarahraven.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek