Tipy a rady Silná imunita – odolný bojovník proti prochladnutí

Je však důležité si uvědomit, že při častém užívání se jejich účinnost snižuje. Dopřejme tělu přírodní medicínu bez zbytečných vedlejších účinků a zásobme ho potravinami, které mu dodají vitamíny a přirozeně zvýší imunitu.

Antibiotika z přírody

Olej z oregana je jedním z nejsilnějších antibakteriálních éterických olejů. Má antibakteriální a protiplísňové účinky. Dokonce je účinný také proti kmenům bakterií E. coli. Můžete ho používat jako přírodní antibiotikum smíchané s vodou nebo kokosovým olejem. Dávka závisí na vašem zdravotním stavu, nepoužívejte však více než 2 kapky najednou. Nejdůležitější je použít 100% terapeutický olej vysoké kvality. Nezapomeňte, že olej z oregana se nemá užívat déle než 14 dní.

Manuka med je jedním z nejbohatších antimikrobiálních zdrojů v přírodě. Má široké spektrum antibakteriálních schopností, ničí bakterie a posiluje imunitu. Užívejte 1–2 polévkové lžíce denně. Můžete ho přidat do jogurtu, smoothie nebo na toast. Zbytečně ho nerozehřívejte, protože to snižuje jeho terapeutické účinky. Může se používat také přímo na rány a lokální poranění.

Česnek se už po staletí používá proti infekčním chorobám a jeho antibakteriální účinky byly známé už v 18. století. Antimikrobiální vlastnosti česneku jsou nejsilnější, když je syrový. Česnek nasekejte nebo prolisujte a nechte ho 10 minut působit, aby se uvolnily enzymy, které se přeměňují na účinný alicin. Užívejte preventivně jeden stroužek česneku denně. Rozhodně podobně užitečný je i medvědí česnek.

Cibuli jsme zvyklí používat hlavně do vývarů, polévek, omáček nebo pod maso. Má však podobné antibiotické účinky jako česnek. Pokud chcete tyto účinky využít, rozřízněte cibuli na polovinu a nechte ji 10 minut odstát. Bakterie zničíte užíváním nakrájené cibule smíchané s kokosovým olejem a prolisovaným česnekem.

Echinacea je silný stimulátor imunitního systému. Dokáže bojovat s mnohými infekcemi. Když začnete užívat echinaceu při prvních příznacích prochladnutí, pomůžete organismu vypořádat se s nemocí mnohem lépe. Užívejte 10 mg echinacey na 1 kg tělesné hmotnosti během 10 dní a zvýšíte svoji obranyschopnost a imunitu.


Probiotika

Ať už používáte přírodní, nebo farmaceutická antibiotika, nezapomeňte zároveň užívat také probiotika. Pomáhají zvyšovat počet prospěšných bakterií ve střevech. Užívání probiotik dokáže posílit imunitní systém, a to zvláště v čase, kdy užíváte antibiotika, která dobré bakterie zničila.

Silná imunita – pevné zdraví

Co můžete udělat pro to, aby byly vaše děti chráněny před množstvím bakterií a virů? Bohužel, děti si tím jednoduše musejí projít, imunitu si budují postupně. Lékaři tvrdí, že 6–8 prochladnutí ročně je v normě. Je však užitečné učit děti dobrým návykům, které si osvojí a posílí tak neustále ohrožovaný imunitní systém.

1. Podávejte dětem více ovoce, zeleniny a luštěnin. Mrkev, fazole, pomeranče či jahody obsahují vitamíny zvyšující imunitu. Podporují také produkci bílých krvinek a bojují proti infekcím. Zkuste přinutit své děti sníst minimálně jeden velký hrnek čerstvého ovoce a zeleniny denně. U batolat je to objem dvou polévkových lžic. Také jim pravidelně vařte polévky, které jim dodají energii a vitamíny.

2. Dopřejte dětem dostatek vitamínu S. Ano, myslíme tím spánek. Nedostatek spánku většinou způsobuje náchylnost k chorobám. Kolik spánku denně děti potřebují? Novorozenec až 18 hodin, batolata od 12 do 13 hodin a děti předškolního věku asi 10 hodin. Pokud vaše dítě odmítá spát přes den, naučte ho chodit spát večer brzy.

3. Kojte, pokud můžete. Mateřské mléko obsahuje látky podporující imunitu, bílé krvinky a vitamíny. Působí jako lék proti ušním infekcím, alergiím, průjmům, infekcím močových cest, ale také syndromu náhlého úmrtí kojenců. Mateřské mléko podporuje rozvoj mozku, chrání dítě před cukrovkou, Crohnovou chorobou i před rakovinou. Lékaři doporučují kojit minimálně 1 rok.

4. Hýbejte se celá rodina. Cvičením se zvyšuje imunita. Pokud chcete, aby vaše děti pravidelně cvičily, jděte jim příkladem. Cvičte spolu s nimi. Mezi oblíbené rodinné aktivity patří ježdění na kole, plavání, turistika, bruslení nebo tenis.

5. Zabraňte šíření bakterií. Dbejte na to, aby si děti umývaly často ruce mýdlem. Hygieně je potřeba věnovat zvláštní pozornost, hlavně před jídlem. Pokud vaše dítě onemocní, hned vyhoďte jeho zubní kartáček. Ne proto, aby se znovu nenakazilo – pokud je nakažené, dvakrát se stejnou bakterií nenakazí – bakterie ale přeskakují mezi zubními kartáčky ostatních členů rodiny.

6. Vyhněte se pasivnímu kouření. Pokud vy nebo někdo z rodiny kouříte, přestaňte s tím. Cigaretový dým obsahuje více než 4 000 toxinů, z nichž většina může dráždit nebo usmrcovat buňky v těle. Děti jsou náchylnější na škodlivé účinky pasivního kouření, protože rychleji dýchají a mají méně rozvinutý přirozený detoxikační systém. Dým zvyšuje náchylnost k ušním infekcím, astmatu a bronchitidě. Negativně také ovlivňuje neurologický vývoj.

7. Netlačte na pediatra, aby za každých okolností předepsal vašim dětem antibiotika. Rýma nebo chřipka – naučte se rozpoznat jejich příznaky. Antibiotika léčí jen choroby vyvolané bakteriemi, ale většina dětských chorob je způsobena viry.

Čaj na boj s bacily

Oregano má silné antimikrobiální účinky, česnek je přírodní antibiotikum, zázvor stimuluje cirkulaci krve a chilli podporuje odstraňování hlenů. Horký čaj zase zvýší vnitřní teplotu těla, díky čemuž dokáže organismus efektivněji bojovat proti bacilům. Tento účinný recept je vhodný nejen pro děti, ale také pro dospělé.

Silná imunita – odolný bojovník proti prochladnutí
Co budete potřebovat?

  • 1 litr vody
  • 1/2 čajové lžičky chilli
  • 3 až 6 stroužků česneku
  • 1 čajovou lžičku strouhaného zázvoru
  • 6 hřebíčků
  • 1 čajovou lžičku oregana
  • citronovou šťávu a med na dochucení

Jak na to?

Vodu dejte do hrnce, přidejte všechny suroviny kromě medu a citronové šťávy, přiveďte směs k varu a na mírném ohni vařte alespoň 20 minut. Nechejte mírně vychladnout, ochuťte jemně medem a citronovou šťávou a podávejte při prvních příznacích prochladnutí. Snažte se vypít denně aspoň 3 šálky. Zůstaňte aspoň 1–2 dny v posteli.

Jako alternativu si zkuste připravit kořeněnou verzi s hřebíčkem a skořicí – domácí zázvorovou medicínu – nebo uvařte dětem silný vývar nebo čistý zázvorový čaj k nastartování imunity.

Zdroj: evablaho.sk, observer.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek