Zdravý životní styl Relax Ze semen vypěstujete zeleninu i květiny. Jak na to?

Některé druhy zeleniny mají velmi dlouhou vegetační dobu a je možné, že v našich podmínkách byste se dočkali jen velmi slabé úrody. Proto je dobré si rostlinky předpěstovat ze semene. Předpěstování je vhodné i při těch plodinách, které nemají rády chlad a pozdní jarní mrazy by jim mohli ublížit. Takové zimomřiví jsou papriky, okurky, rajčata, dýně, melouny. Předpěstováním druhů s krátkou vegetační dobou jako například kedlubny, salátu, ředkvičky zas urychlíte sklizeň.

Ne všechny druhy rostlin jsou vhodné na předpěstování. Například luštěninám se lépe daří při přímém výsevu ven.

Nejčastěji se předpěstují:
- Papriky
- Rajčata
- Okurky
- Lilek
- Dýně
- Melouny
- Hlávkový salát
- Kedluben
- Ředkvička
- Červená řepa
- Špenát

Předpěstovat si ale můžete i okrasné rostliny, ať už letničky nebo trvalky. Ze semen snadno rostou:

- Slunečnice
- Petúnie
- Nehtíky
- Astry
- Okrasné máky
- Begónie
- Netýkavky
- Muškáty
- Třapatky
- Lobelky
- Gazánie
- Bytle
- Jiřinky
- Zvonky
- Margarety

Pokud jste s výsevem nezačali již v lednu, udělejte tak nyní.

Rajčata jsou oblíbenou zeleninou, pěstovanou na balkónech

Co je potřeba na předpěstování rostlin ze semen?

Sazenice dopěstujete ve skleníku, pařeništi nebo i na okenním parapetu.

Na setí semen pro pěstování sazenic potřebujete:

Semena

Dlouholetí zahrádkáři si odkládají semena těch nejlepších rostlin. Pozor však na semena hybridních odrůd, označených jako F1. Z nich vypěstujete kvalitní úrodu jen první rok. Pokud jen začínáte, semínka si kupte u ověřeného zdroje. Vyplatí se trochu pátrat a investovat, abyste si se semínky nepřinesli i plevele či nemoci. Nebo aby se vám nestalo, že koupíte semena rajčat a vyrostou vám třeba petúnie. I ty nejdražší semínka vás vyjdou levněji, než nové rostliny. Pro začátečníky jsou vhodné:

- Rajčata
- Listová zelenina - špenát, salát
- Ředkvičky
- Červená řepa
- Nehtíky
- Cínie
- Koleus
- Potočnice
- Prvosenka orchideokvětá

Semena si uchovávají klíčivost 1 - 10 let.

Nádoba na vysévání

Nádoba, do které budete vysévat, by měla být dostatečně hluboká, aby měl kořínek kam růst, a měla by propouštět přebytečnou vodu. Využít můžete klasické květináče a truhlíky. Na předpěstovávaní jsou oblíbené i obaly od jogurtů, pasterizovaného mléka, džusů, PET lahve, do kterých stačí dolů udělat otvor pro odtok vody. Populární jsou také materiály, které do země zasadíte spolu s rostlinkou. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro speciální truhlíky nebo budete recyklovat papírové obaly od vajíček, rolky z toaletního papíru či vaječné skořápky.

Plodová zelenina potřebuje nádobku o průměru 50 cm, ostatním stačí 30 mm.

Substrát

Na předpěstování sazenic je nejlepší koupit si speciální substrát podle druhu rostlin. Je namíchaný tak, aby spolu s dostatkem vláhy, tepla a světla zajistil klíčícím rostlinkám dostatečnou výživu. Zároveň je lehký a prodyšný, bez zárodků chorob a škůdců.

Ze semen vypěstujete zeleninu i květiny. Jak na to?

Papriku dopěstujete i v pytli

Vysévejte opatrně

Nádobu na výsev naplňte vrstvou vlhkého substrátu. Neměl by být příliš mokrý, ale ani proschlý. Zatlačte ho, abyste odstranili vzduch a pak na substrát řídce nasypte semena. Pokud používáte malé nádoby, jako například obaly od jogurtů nebo vajíček, sejte po 1-2 semínkách. Ty zasypte takovou vrstvou zeminy, jakou mají sami na šířku. Nejmenší semínka pouze přitlačte do půdy – na větších plochách deskou, v malých nádobách rukou. Pak semena zavlažte rozptýleným proudem vody, buď přes růžici nebo postřikovačem. Výsev označte a v nádobách zakryjte igelitem, sklem nebo odříznutou vrchní částí plastové láhve.

Semena zasypejte takovou vrstvou, jakou mají šířku ony samotné.

Klíčící rostlinky potřebují dostatek tepla, vláhy a světla.

Teplota by měla být stabilní, bez větších výkyvů kolem 20 °C. Dejte pozor na průvan nebo přímé ovanutí příliš chladným vzduchem.

Zavlažování zasetých rostlin

Půdu s klíčícími rostlinkami udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou. Sucho klíčení zastavuje, silný proud může semena nebo rostlinky vyplavit. Používejte odstátou vodu s teplotou jen o trochu vyšší než teplota substrátu.

Světlo

Myslete na to, že mladé rostlinky potřebují dostatek světla. Nejvíce se jim bude líbit na jižní straně. Při nedostatku světla budou rostlinky slabé, vytažené. Tehdy byste je měli přisvětlovat. Důvodem vytahování rostlinek může být i vyšší teplota, zejména ve skleníku nebo pařeništi. Tehdy stačí pravidelně větrat.

S prvními listy do zakořeňovačů

Pokud jste zaseli rostlinky na záhon nebo do truhlíku, kdy budou mít dva páry pravých listů, opatrně je rozsaďte do zakořeňovačů se substrátem. Silné rostlinky po jedné, slabší i po tři. Zakořeňovače dejte na světlé místo. Použít můžete plastové zakořeňovače nebo dostatečně hluboké obaly, jak jsme již zmínili.

Před vysazováním sazenice otužujte

Sazenice na osázení jsou dostatečně silné. Mají pevné a zdravé kořeny a pravé listy. Okurky a dýně mají mít 2 - 3 pravé listy, salát a kedluben 3 - 4. Sazenice rajčat a paprik na výsadbu mají 8 - 10 pravých listů, silnou stonek a nasazeny první puky.

Sazenice před výsadbou ven otužujte týden až deset dní vynášením na místo chráněné před přímým sluncem a větrem, později je nechte venku i v noci. Postupně sazenice vystavujte přímému slunci i větru.

Sazenice vysazujte podle citlivosti na teplo. Zelí, květák, kedlubny vysazujte v druhé polovině dubna, rajčata, papriky, okurky, dýně, lilky a melouny v druhé polovině května. Do skleníků a fóliovníků můžete již o něco dříve.

První práce na zahradě začínají již v únoru.

Zdroj: izahradkar.sk, gardeners.co

Vytisknout stránku
Sdílet článek