Děti Těhotenství Bylinky v těhotenství: Mohou pomoci, ale i uškodit

Nic není radno přehánět nebo všeho s mírou – tato úsloví platí v těhotenství dvojnásob. Rovněž se to týká právě užívání bylinek. Některé totiž v nadměrném množství mohou způsobit překrvení pánevních orgánů a vyvolat stahy dělohy. Konzumaci bylinek je vždy vhodné nejdříve konzultovat s vaším lékařem nebo s lékárníkem a především v prvním trimestru, kdy se miminku vyvíjejí všechny důležité orgány.

Vyšetření v těhotenství: Vyvíjí se miminko správně?

Pravidla užívání bylinek

Žádnou bylinku byste v těhotenství neměly užívat déle jak 2 týdny. Na žízeň pijte ideálně čistou vodu a pokud máte chuť na čaj, volte raději čaje ovocné anebo rooibos. Po bylinkových čajích sáhněte pouze v případě, že vám mohou pomoci s některými zdravotními problémy provázející těhotenství. Některé bylinky je možné užívat až ke konci těhotenství na podporu porodu a pak také k podpoře laktace.

Vedlejší účinky gravidity, které trápí maminky

Bylinky proti těhotenským nevolnostem

S ranními (a nejen ranními) nevolnostmi vám pomůže heřmánek, jež obsahuje vápník a hořčík. Pro ty, které také trpí křečemi v důsledku nedostatku hořčíku, i na to je heřmánek vhodný. Maminky, které trápí těhotenská cukrovka je heřmánek vhodný především proto, že snižuje hladinu cukru v krvi.

Možná jste již slyšely o zázvoru jako o pomocníku proti nevolnostem. Můžete vyzkoušet kandovaný zázvor nebo zázvorový čaj, který by měl zklidnit rozbouřený žaludek. U zázvoru však dávejte pozor na dávkování a užívejte jen velmi malé množství. Raději jeho užívání konzultujte s lékařem, obecně se však doporučuje maximálně 1 gram denně sušeného nebo 4 gramy čerstvého zázvoru.

Máta peprná zklidňuje zažívací problémy, pomáhá proti ranním nevolnostem a uleví od bolesti hlavy. Stejně jako u zázvoru je ale nutné být ostražitá ohledně jejího dávkování. Ve větším množství může poškodit játra a přivodit až potrat u žen, u kterých je stanoveno rizikové těhotenství.

Ranní nevolnosti mohou trvat celý den

Bylinky v těhotenství proti nachlazení

Devět měsíců těhotenství je dost dlouhá doba a je pravděpodobné, že se setkáte s nachlazením nebo chřipkou. Antibiotikům byste se měly vyhýbat, můžete však zkusit využít účinky určitých bylinek. Uvařte si čaj z lipového květu na vypocení v případě, že vás začne škrábat v krku, začnete kašlat anebo si naměříte zvýšenou teplotu.

Další účinnou bylinkou je jitrocel, který nasaďte ve chvíli, že se objeví kašel. Jitrocel má protizánětlivé účinky. Imunitu celkově posílí šípek, protože je bohatým zdrojem vitamínu C.

Antibakteriální účinky má tymián a hodí se k výplachu úst a při kašli. Jestli také trpíte průjmy a zažívacími problémy, i s těmi si poradí. U dávkování ale v těhotenství dávejte pozor a užívejte tymián jen v léčebném množství.

Bylinky v těhotenství na uklidnění či bolesti hlavy

Jestliže vás pálí žáha, zkuste kopřivu. Je plná vitamínu C, železa, draslíku, hořčíku, selenu a například ještě zinku. V těhotenství však buďte opatrní s dávkováním.

Meduňka dokáže zklidnit vaše pocuchané nervy, pomůže vám s nespavostí a bolestí hlavy. Vyvarujte se však jejímu dlouhodobému užívání.

Otékají vám nohy? Na tyto potíže se hodí pampeliška, která je plná vitamínu A, vápníku a železa.

Antistresovou bylinkou je rakytník. Je to zásobárna vitamínů A a C. Rakytník přispívá k hezké pleti a ulevuje bolavým kloubům, které trpí kvůli náhlému váhovému přírůstku v těhotenství.

Mateřídouška uleví od bolestí hlavy, zatočí s nespavostí nebo ji zkuste v těhotenství při trávicích obtížích spojených s plynatostí. U jejího užívání však dávejte pozor na dávkování, i u ní totiž platí “všeho s mírou”.

Rady pro lepší spánek v těhotenství

Pokud trpíte v těhotenství nadýmáním a křečemi ve střevech, pomůže vám fenykl. Po porodu pak podporuje tvorbu mléka.

Bazalku a výluh z jejich listů si dejte v případě, že trpíte nadýmáním. Podporuje trávení. Ve větším množství ji ale v těhotenství neužívejte.

Bylinky pro urychlení porodu

Už se blíží termín vašeho porodu a chcete, aby šlo vše hladce a rychle? Pozitivní vliv na přípravu porodních cest má list maliníku a podporuje činnost dělohy. Čaj z něj pijte ale nejdříve až od 36.týdne.

Lněné semínko kromě správné činnosti střev urychluje i nástup a průběh porodu. Dávejte si jednu lžičku lněných semínek denně a vždy ji dobře zapijte vodou.

Jestliže se obáváte nástřihu hráze, věnujte se pravidelné masáži dané oblasti a zvýšíte tak její pružnost. Na masáž používejte třezalkový olej.

Bylinky, kterým se v těhotenství vyhněte

Rozmarýnu se raději vyhněte, protože stačí jen o něco vyšší dávka než účinná, rozmarýn dráždí močové a trávicí orgány a může způsobit zánět.  Zvyšuje tlak a prokrvení v oblasti pánve.

Oblíbené petrželi se v těhotenství vyhýbejte. Zesiluje kontrakce dělohy. Z podobného důvodu nesahejte v těhotenství ani po šalvěji. Dokáže totiž vyvolat křeče, stimuluje dělohu a po jejím užití hrozí předčasný porod či potrat.

Bezovým šťávám a čajům se vyhýbejte kvůli riziku nevolnosti a zvracení.

Lékořice vám v těhotenství může zvýšit tlak, proto se jí raději vyvarujte.

Oregano alias dobromysl působí na stahy dělohy a může hrozit až předčasný porod. V těhotenství ho tedy z kuchyně plně vylučte.

Ačkoliv aloe má mnoho skvělých léčivých účinků, v těhotenství přispívá k překrvení pánevních orgánů, může zapříčinit krvácení a vyvolat kontrakce dělohy. Od aloe tedy dál!

Pokud k dochucení masa používáte jalovec, v těhotenství si ho raději odpusťte. Opět hrozí předčasný porod a až poškození mozku miminka.

Kmín a libeček mohou také vyvolat kontrakce dělohy a tím předčasný porod až potrat.

Solí v těhotenství šetřete

Bylinky při kojení

Když už bude miminko na světě a vy budete potřebovat podpořit laktaci, tedy tvorbu mléka, sáhněte po těchto bylinkách:

  • Pískavice řecké seno
  • Benedikt lékařský
  • Moringa olejodárná
  • Jestřabina lékařská
  • Ostropestřec mariánský
  • Anýz
  • Fenykl
  • Rýmovník
  • Chřest hroznovitý

Nevhodné potraviny při kojení

Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, bylinkopedie.cz, babyonline.cz, modrykonik.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek