Tipy a rady Co je kyselý sýr a jak vzniká bezlaktózové mléko?

Z mléka a mléčných výrobků získáváme bílkoviny, vápník, draslík, fosfor, vitaminy A, D a B12. Upravují vysoký krevní tlak, snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, osteoporózy a diabetu 2. typu. Zakysané mléčné výrobky prospívají střevům. V porovnání se sójovým, mandlovým nebo rýžovým proteinem tělo lépe absorbuje a tráví esenciální aminokyseliny nacházející se v mléčných bílkovinách.

V Tescu najdete širokou nabídku mléka a mléčných výrobků i pro ty, které trápí laktózová intolerance nebo alergie na mléko.

Mléko

Kromě kravského mléka v obchodech koupíte mléko kozí nebo ovčí. Kozí má charakteristickou travnatou příchuť, ovčí je zase přirozeně sladší a snáze stravitelné.

Bezlaktózové mléko se vyrábí přidáním enzymu laktázy, který štěpí složený cukr na jednoduchý.

Pasterované mléko se 15 vteřin zahřívá na teplotu nejméně 71,7 °C, vysokopasterované na teplotu 85 °C. Mléko je tak zdravotně nezávadné, přičemž se maximálně zachovávají jeho vlastnosti a složení. Uchovávejte ho při teplotě do 8 °C.

Ultra vysoko zahřáté mléko (UHT) se zahřívá na 135 až 150 °C po dobu 2–8 vteřin. Tím se dosáhne trvanlivosti až 5 měsíců při skladování do 24 °C, přičemž bílkoviny a vitaminy zůstanou zachovány.

Při termosterilizaci se mléko nebo mléčný výrobek zahřeje nad 100 °C, čímž se zničí všechny mikroorganismy a prodlouží trvanlivost výrobku.

Plnotučné mléko obsahuje nejméně 3,5 % tuku, polotučné 1,5–1,8 % a nízkotučné neboli odtučněné maximálně 0,5 %. Nízkotučné mléko má zpravidla stejný obsah minerálů a vitaminů jako plno- a polotučné, ale obsahuje minimum důležitých antioxidantů.

Jogurt

Získává se přidáním jogurtových kultur do mléka, kde mění mléčný cukr na kyselinu mléčnou. Řecký jogurt je hustší, protože vzniká odstraněním syrovátky. Má více bílkovin a tuku, ale méně sacharidů a vápníku.

Minicheesecake

Kefír

Vyrábí se kvašením a kynutím mléka za použití kefírových zrn.

Podmáslí

Vzniká při výrobě másla, v zahraničí ho najdete pod názvem „Buttermilk“. Má minimum kalorií a vysoký obsah vápníku.

Tvarohový dort s ovocem

Smetana

Získává se odstřeďováním tuku z vlažného mléka. Sladká a kysaná smetana mají různý obsah tuku – čím je vyšší, tím je smetana hustší.

Sýr a tvaroh

Ve zkratce se sýry vyrábějí oddělením vysrážené mléčné bílkoviny od syrovátky. Ze samovolného srážení vzniká kyselý sýr – tvaroh – a přidáním syřidla se vyrábějí tzv. sladké sýry.

Roztíratelné sýry se vyrábějí tavením více druhů přírodních sýrů a přidáním tavicích solí a ochucovadel.

Syrovátka

Vzniká při výrobě sýrů a tvarohu – podle toho je syrovátka sladká nebo kyselá. Využívá se jako samostatný nápoj nebo na výrobu syrovátkového sýra a másla, případně v kosmetice.

Chlebové fondue

Co je kyselý sýr a jak vzniká bezlaktózové mléko?

Zeleninovosýrová pomazánka

Brynza

Tento výrobek s vysokým obsahem vápníku musí obsahovat nejméně 50 % ovčího sýra. Letní brynza se vyrábí v čase pastvy ovcí, zimní ze skladovaného ovčího sýra.

Zdroj: Wikipedia, midwestdairy.com, kekule.science.upjs.sk, mlieko.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek