Tipy a rady Domácí koření: Namixujte si vlastní kořenící směsi

Umíte si představit jídlo připravené bez koření? Ať už vaříte guláš, placky, pečete pizzu nebo perníčky, je to právě koření, které dává jídlům jejich jedinečnou chuť a vůni. Vaše oblíbené kořenící směsi si můžete namíchat i sami doma. A pokud si troufnete, podle vlastní fantazie vytvoříte i své vlastní, které pak můžete darovat přátelům a rodině jako originální dárek. Kořenící směsi uchovávejte nejlépe ve skleněných nádobkách, aby nenavlhly a neztrácely své charakteristické aroma.

Řecké koření

Kromě typických řeckých jídel jako souvlaki, musaka či řecký salát se toto koření hodí zejména na zeleninu, drůbež a jehněčí maso.

Na řecké koření smíchejte

Po ½ lžičky:

Po 1 lžičce:

Po 2 lžičkách:

Italské koření

Pizza ani těstoviny  nikdy nebudou chutnat tak, jak by měly, pokud v nich nebude italské koření. A to si můžete doma udělat ze 2 lžiček soli a oregana, lžičky sušeného česneku a cibule, cukru, mletého pepře, sušené bazalky a petrželky, s přidáním ¼ lžičky sušeného tymiánu  a celerové natě. Zkuste s ním posypat kukuřičné špagety s mletým masem a zeleninou.

Marocké koření

Koření s vůní horké Afriky je smícháno ze sedmi koření, která vytvářejí hřejivou směs pro masitá a bramborová jídla. Toto u nás nepříliš známé koření získáte smícháním 5 lžic černého mletého pepře, 4 lžiček sušeného zázvoru, 4 lžiček mleté ​​skořice , 2 lžiček kurkumy, 1 lžičky kardamomu, ½ lžičky drceného hřebíčku a ½ lžičky muškátového oříšku. Posypte s ní pečenou vepřovou panenku se zeleninou.

Kreolské koření

Všude tam, kde se vaří drůbež, ryby, sýrové omáčky, je kreolské koření vítané. Stejně i v zapékaných bramborových a těstovinových jídlech. Na směs, typickou pro jídla z jihu USA, umixujte mixérem po dvou lžičkách sušené papriky a sušeného česneku a po lžičce soli, sušeného celeru, pepře, kajenského pepře, sušené cibule, sušeného oregana, tymiánu a hořčičného semínka.

Karibská směs koření

Vůně Karibiku do své kuchyně dostanete zkombinováním:

  • tří lžic hnědého cukru a papriky,
  • jedné polévkové lžíce skořice a soli,
  • dvou lžiček sušeného zázvoru
  • jedné lžičky kajenského pepře a mletého nového koření
  • tří čtvrtin lžičky mletého pepře a muškátového oříšku

Koření na jablečný nebo dýňový koláč

Jablkové koláče jsou u nás tradicí. Dýňový koláč je stále více doma v Americe než u nás, i když si pomalu nachází přívržence i v našich kuchyních. Dokonalou chuť oběma dá směs ze 3 lžiček mleté ​​skořice, 2 lžiček muškátového oříšku  a lžičky mletého nového koření a drceného hřebíčku.

Mexické koření

To nejchutnější burrito nebo tacos se vám podaří pouze s tímto mexickým kořením. Tvoří ho ¼ lžičky kajenského pepře, ½ lžičky soli, 1 lžička sušené papriky, 1 lžička uzené papriky, 2 lžíce sušeného mletého chilli, 1,5 lžičky sušené cibule, 2 lžíce mletého kmínu. Pokud nemáte rádi pálivé, dejte méně chilli, ale nevynechávejte ho.

Burritos plněné mletým masem a fazolemi

Kořenící směs na drůbež

Ať už budete připravovat kuře nebo krůtí maso, směs koření na drůbež mu dá jinou chuť, než jste znali dosud. Zkuste to! Smíchejte po lžičce tymiánu, rozmarýnu , sušené šalvěje, majoránky, mletého pepře, sušené celerové natě a muškátového oříšku. Drůbeží maso potřete trochou olivového oleje a opepřete touto směsí. Vyzkoušejte na některém z našich receptů na Hello Tesco.

Domácí koření: Namixujte si vlastní kořenící směsi

Aby vám vaše jedinečná, vlastnoručně namíchaná směs koření vydržela co nejdéle, měli byste koření správně skladovat. Jak na to?

Zdroj: taketwotapas.com, keviniscooking.com, todayscreativelife.com, bakeatmidnite.com, realsimplegood.com.

Foto: Shutterstock

Vytisknout stránku
Sdílet článek