Tipy a rady Špagety, orzo, ravioli: Poznáte těstoviny podle tvaru?

Samotné těstoviny jsou velmi jednoduché jídlo. Stačí na ně mouka a voda, případně ještě vejce. A pak to přijde - nudle, špagety, mušličky, mašličky, kolečka, ouška, trubičky, trubice, hadice, písmenka, hvězdičky ... Mohli bychom jmenovat ještě velmi dlouho. V Itálii, kolébce těstovin, má jeden a tentýž tvar těstovin hned několik názvů, v závislosti na regionu či dokonce města.

Druhy těstovin

Rozmanité podoby těstovin nejsou pouze pro oči. Jejich tloušťka, velikost a tvar umožňují množství variací přípravy a kombinací s omáčkami, vývarem, masem, zeleninou, salátem. Proto čím lépe budete těstoviny znát, tím lépe je budete umět připravit a tím více vám budou chutnat. My jsme z těch přes tři sta druhů vybrali ty, které jsou u nás více či méně běžné.

Špagety

Snad nejznámější těstoviny si u nás dáte i s tvarohem nebo mákem, ale originálně se podávají s rajčatovo-masovou omáčkou. Jedí se vidličkou, na kterou se natáčejí. Lžíce je pro "amatéry".

Tenčí špagety jsou spaghettini, zploštělé linguine, duté makaróny nebo bucatini. Ty chutnají dobře i zapečené.

Kukuřičné špagety s rajčatovou omáčkou jsou bez lepku


Dlouhé těstoviny před vařením nelamte. Po ponoření do vařící vody za chvíli změknou a vejdou se do hrnce.

Pappardelle nebo fettuccine

Široké vaječné nudle pocházející v Toskánsku se podávají s vydatnými masovými omáčkami. Tenčí ploché nudle jsou tagliatelle, oblejší jsou linguine.

Zapečené těstoviny: tagliatelle s houbami a parmazánem


Farfalle

Jejich název je odvozen od italského slova "motýl" a vy už asi tušíte, že jsou to ty efektní motýlky nebo mašličky, které se tak pěkně vyjímají v těstovinových salátech.

Farfalle se dají i zapékat á la bolognese


Fusilli

Krátká vřeténka podávejte se smetanovými omáčkami. Také jsou pěkné v salátu nebo zapečené. Fusilli bucati označují dlouhé spirály.

Fusilli s ricottou a pancettou


Conchiglie

Velké mušle jsou ideální pro plnění masovou nádivkou a zapečení, menší zas jako příloha k masovým či smetanovým omáčkám.


Gnocchi

S tímto názvem se již potrápil nejeden z nás. Vyslovuje se to "ňoky" a jsou to malé knedlíčky z bramborového těsta, dobré s hustými omáčkami.

Připravte si domácí gnocchi z pečené dýně


Orecchiette

"Malá ouška" jsou těstoviny ve tvaru malých mističek. Podávejte je s těžšími omáčkami z masa a zeleniny.

Orzo

Velice snadno si je spletete s rýží. Tento druh těstovin je označován jako těstovinová rýže. Orzo se používá do polévek, salátů, i jako příloha ke všem druhům zeleniny.

Penne

Tato trubicovitá těstovina je na obou koncích šikmo seříznutá, což je ideální tvar pro většinu omáček. Středně dlouhé trubičky, kolmo seříznuté na koncích, jsou rigatoni.

Dejte si penne s domácím bazalkovým pestem a parmazánem


Ravioli

Ravioli jsou polštáře plněné sýrem, masem, zeleninou nebo i mořskými plody. Podávají se s omáčkami, v polévkách, nebo jen tak polité olivovým olejem.

Tortellini

Malé polštářky plněné masem nebo sýrem.

Pochutnejte si na tortellinách s gorgonzolou a vlašskými ořechy


Lasagne

Velmi široké těstoviny na zapékání s masem nebo zeleninou, rajčatovou omáčkou a bešamelem. Před pečením se nepředvářejí.

Zkuste verzi se špenátem, lososem a nízkým obsahem laktózy

Cannelloni

Velké trubice se podobně jako lasagne plní masem, zeleninou a zapékají v troubě.

Plněné cannelloni s ragú

Špagety, orzo, ravioli: Poznáte těstoviny podle tvaru?

Jak správně vařit těstoviny?

Asi jste už slyšeli, že správně uvařené těstoviny jsou "al dente", tedy "na zub". Znamená to, že nejsou zcela měkké, ale mají tvrdší střed, který je třeba překousnout. Jedna porce těstovin je 100 gramů a na takové množství počítejte s litrem osolené vody. Těstoviny dávejte vždy do vroucí vody a vařte podle návodu. Po uvaření je sceďte a neproplachujte, ale nechte okapat a případně promíchejte s trochou olivového oleje.

Zdroj: plated.com, zena.sme.sk, wikipedia.org

Vytisknout stránku
Sdílet článek