Děti Batole Hračky pro batolata: Rozvíjejí motoriku i řeč

V batolecím věku se vaše dítě učí sedět, lézt, chodit, běhat a zároveň hledá svoje já a prochází obdobím vzdoru. Učí se rozeznávat tvary, barvy, zvířata, rozvíjí svou zručnost a velmi rádo napodobuje dospělé. To, co se naučí v tomto věku a jak dobře se to naučí, má vliv na jeho další vývoj.

Z andílka vztekloun: Jak zvládnout období vzdoru?

Hračky pro nejmenší na rozvoj hrubé motoriky

Hrubá motorika zahrnuje velkou skupinu svalů, díky kterým dítě chodí, běhá, skáče a hopsá. Aby mu tyto pohyby šly dobře, musí se naučit koordinovat pohyby a najít rovnováhu. Je důležité, aby si dítě osvojilo všechny tyto dovednosti co nejdříve, tedy v předškolním věku, protože později už by se je učilo hůře.

Hry, který rozvíjejí hrubou motoriku

Ke zdokonalování hrubé motoriky jsou vhodné:

Tlačící, tahací a jezdící hračky

Tlačící hračky ocení děti od 1 roku, které teprve začínají chodit a o tyto hračky se mohou prostě opřít nebo si na ně sednout a jezdit na nich. Tahací hračky jsou pro pokročilejší “chodce”. Tahací hračka je bude nutit více chodit. Může se jednat o zvířata na kolečkách, auta, hrací telefony, dřevěné hračky s xylofonem apod.

Batole se učí chodit: Jaké úpravy bychom měli provést v bytě?

Míč

Další užitečnou pomůckou pro rozvoj motoriky dítěte je míč. Ideálně takový, který je větší a dítě ho zvládne uchopit do dvou rukou a házet s ním. Kromě házení si s ním vaši nejmenší užijí legraci v podobě kopání míče, válení se po něm apod. Díky míči si dítě skvěle procvičí koordinaci pohybů. Tuto hračku pořiďte dětem od 2 let.

Uspořádejte fotbalovou ligu na dvorku

Dětské kolo a odrážedlo

Jestli vaše dítě již zvládá aktivní sed – tedy zvládne se posadit samo z polohy na čtyřech a není nutné, aby se pak čímkoliv podpíralo, můžete pořídit odrážedlo či dětské kolo.

Odrážedla nemají pedály, proto se dětí musí samy odrážet nohami a tím také trénují rovnováhu. Dětské kolo pořiďte dětem od 3 let, slouží těm nejmenším opět ke cvičení stability. Ze začátku mohou dětem pomoci přídavná kolečka.

Jak vybrat odrážedlo či koloběžku: Dítě napoví

Rozvíjejte hračkami i jemnou motoriku

Do jemné motoriky patří veškeré pohyby, které musí dítě dělat rukama, respektive prsty – kreslení, psaní, navlékání korálků nebo stříhání a vázání tkaniček. Jemnou motoriku podporují:

Stavebnice

Stavebnice procvičí dětské prstíky a podpoří vývoj jemné motoriky. Můžete pořídit dřevěné stavebnice nebo plastové stavebnice Lego, Cheva či pro starší děti od 3 let kovové Merkur. Kromě motoriky rozvíjejí stavebnice i dětskou představivost a tvořivost.

Puzzle

Jsou výborným způsobem, jak trénovat jemnou motoriku a zručnost dítěte. Vhodný čas k pořízení puzzle je od 1,5 roku dítěte. Při koupi puzzle se nejprve zaměřte na ty, které mají malý počet dílků a každý dílek je dostatečně velký, aby děti zvládly dílky spojit. Puzzle mohou být dřevěná nebo z tvrdého kartonu.

Omalovánky nebo prstové barvičky

S jemnou motorikou souvisí také schopnost dodržovat linie při omalovávání a správný úchop tužky. Čím více bude dítě cvičit, tím bude šikovnější. Omalovávat může vaše nejmenší pastelkami, fixami, voskovkami nebo existují vodní omalovánky, u kterých se barvičky objeví až po nanesení vody.

V obchodech seženete také prstové barvičky. Práce s nimi bude děti bavit, protože budou moci přímo pomocí svých prstů nanášet barvy na papír a zkoumat, co je možné díky nim vytvořit.

Plastelína

Nechte vaše děti z plastelíny vymodelovat zvířata, lidi a procvičujte barvy. Plastelína je skvělým pomocníkem při rozvoji jemné motoriky a podporuje také kreativitu dítěte. Z hmoty se dají také pomocí formiček vykrajovat různé tvary a dítě si procvičí také poznávací schopnosti – je to čtverec nebo kolečko?

Navlékání korálků

Jemnou motoriku důkladně procvičí navlékání korálků, tvarů nebo čísel a písmen. Jemnou motoriku děti potrénují při navlékání těchto věcí na tyčky a provázky.

Ke cvičení jemné motoriky přispěje i oblékání dítěte. Nechte vaši ratolest zapnout knoflíky na oblečení, zapnout zip a zavázat tkaničky.

Cvičíme s hračkami sluch, zrak a řeč

I když to možná na první pohled nemá spojitost, vývoj jemné a hrubé motoriky úzce souvisí i s rozvojem řeči a vnímání dětí. Protože když dítě zvládne, samostatnou chůzi, lezení, naskytují se mu zase širší možnosti než jen z kočárku a postýlky, jak poznávat svět. Získává další zážitky, které podněcují jeho zvědavost. Pozoruje více věcí, zajímá se o to, jak věci fungují a rozšiřuje svoji slovní zásobu.

K tomu přispívají také:

Obrázkové knihy a leporela

Sedněte si s dítětem a prohlížejte si spolu knížky a leporela. Poznávejte spolu zvířátka, věci a tvary. Dítěti dávejte úkoly typu: “Kde je na obrázku pes? / Vidíš na obrázku trojúhelník?” atd. Dítěti pořizujte knížky, které jsou určeny dětem jeho věku. Postupem času totiž zvládne dítě chápat stále složitější příběhy.

Hrací, mluvící a interaktivní hračky

Hračky, které na dítě mluví nebo vydávají různé zvuky a melodie, jsou u dětí velmi oblíbené. Pořiďte hračky, které po zmáčknutí určité klávesy, části těla plyšáka hrají. Dítě bude tyto zvuky napodobovat a podporovat tak vývoj řeči.

Panenky a dětské nářadí

Pro dětský vývoj je, jak jsme již zmiňovali, důležité napodobování dospělých a jejich činností. Dejte tedy dítěti prostor a pomůcky k tomu, aby mohlo napodobovat maminku či tatínka. Vaše holčička se může starat o miminko – panenku. S panenkami může uspořádat sedánek díky dětskému nádobí nebo si zkusit uvařit večeři v dětské kuchyni.

Chlapci ocení dětské nářadí a mohou opravovat svá rozbitá autíčka za pomoci plastového kladiva a jiných napodobenin. Během těchto her děti vymýšlejí i různé dialogy nebo dělají zvuky a tak si cvičí vývoj řeči.

Hra smyslů pro malé děti

Zdroj: maminka.cz, promaminky.cz, ona.idnes.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek