Zdravý životní styl Zdraví Jak se žije s cukrovkou? Prevencí je pohyb a strava

Člověk s cukrovkou může úplně bez problémů vést normální a plnohodnotný život. Musí se jen naučit více přemýšlet o tom, co jí, plánovat svůj jídelníček, nezapomínat na pohyb a zvyknout si na pravidelné dávky inzulinu. Klíčem je plánování denního režimu s ohledem na jídlo a odpočinek.

Co způsobuje cukrovku?

Cukrovka se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Na vině je hormon inzulin, který je produkován slinivkou břišní. Inzulin má za normálních okolností pomáhat organismu získat cukr z krve a pomoci s jeho vstřebáváním do buněk. Z cukru pak jednotlivé buňky v těle získají zdroj energie. Když ale inzulín nestíhá pomáhat se vstřebáváním cukru, buňky trpí nedostatkem energie. A jakmile stoupne hladina cukru v krvi nad určitou mez, poškozuje cévy a nervy. Zvyšuje se tak riziko infarktu myokardu a anginy pectoris.

Hladina neboli množství cukru v krvi se nazývá glykemie. U zdravého člověka glykemie neklesne pod 3,3 mmol/l a na lačno nepřesáhne 6 mmol/l. Jen krátce po jídle je o trochu vyšší, ale za hodinu už klesá pod 7,7 mmol/l.

Typy cukrovky

Rozlišujeme dva typy cukrovky. Cukrovkou 1. typu trpí až 7 % diabetiků v Čechách. Onemocnění cukrovkou tohoto typu se začne projevovat již v dětství nebo v dospívání. Ve výjimečných případech však mohou onemocnět i lidé po 30. roku života.

Cukrovka 1.typu je označována jako autoimunitní onemocnění, což v tomto konkrétním případě znamená, že obranyschopnost těla ničí buňky ve slinivce břišní, které by měly produkovat inzulin a nemocný má naprostý nedostatek inzulinu.

 • Pokud má cukrovku matka a otec ne, cukrovka 1.typu se u dítěte může vyskytnout s 2–3 % pravděpodobností. Na 13 % vzrůstá šance v případě, že matka onemocněla cukrovkou již před 8.rokem věku.
 • Pokud má cukrovku otec a matka ne, cukrovka 1.typu se u dítěte může vyskytnout se 7–9% pravděpodobností.
 • Pokud mají cukrovku oba rodiče, cukrovka 1.typu se u dítěte může vyskytnout s 30% pravděpodobností.

U cukrovky 2.typu sice slinivka břišní inzulin produkuje, ale buňky na něj nereagují. Na vině bývá nadměrné množství tuku v těle. Tím, že cukrovka tohoto typu vzniká až v dospělosti, dá se její vypuknutí oddálit díky zdravému životnímu stylu o mnoho let.

 • Pokud má cukrovku matka a otec ne, cukrovka 2.typu se u dítěte může vyskytnout s 33% pravděpodobností.
 • Pokud má cukrovku otec a matka ne, cukrovka 2.typu se u dítěte může vyskytnout se 33% pravděpodobností.
 • Pokud mají cukrovku oba rodiče, cukrovka 2.typu se u dítěte může vyskytnout s 75% pravděpodobností.

Jak se cukrovka projevuje?

Než se cukrovka naplno projeví, můžete pozorovat následující symptomy:

 • Žízeň
 • Únavu
 • Bezdůvodné hubnutí
 • Častou potřebu močení i během noci
 • Velkou chuť k jídlu nebo naopak nechutenství

Tělo je také náchylné k infekcím, takže se objevují časté záněty močového měchýře. Dech je cítit po acetonu. Jestliže takové příznaky pozorujete u sebe, navštivte lékaře. Ten pro potvrzení cukrovky provede ještě několik vyšetření. Prvním je odběr krve a druhým vyšetření moči. Následují ještě další vyšetření na změření hladiny inzulinu a protilátek.

Když však včas nerozpoznáte příznaky a nezasáhnete, hladina v krvi stoupne, buňky ho kvůli nedostatku inzulinu nemohou vstřebávat, tělo proto nemá energii. Místo cukru tedy organismus začne přeměňovat na energii tuky a tehdy se do těla dostávají ketolátky, které okyselí organismus. Celá situace může vyvrcholit zvracením, bolestmi břicha a až bezvědomím.

Jak se dá cukrovka léčit?

Život s cukrovkou má několik zásad a pravidel. Tím hlavním je udržovat hladinu glykemie v rozmezí 3,3 mmol/l a 6 mmol/l. U cukrovky 2.typu stačí většinou jen úprava jídelníčku, kdy se nemocný musí zřeknout sladkostí, upravit příjem sacharidů a přesně odměřovat dávky potravin. K těmto opatřením je vhodné také zařadit nějaký sport. Lékaři radí, aby to byl sport bez velké zátěže a a s plynulým tempem: chůze, plavání, lehká turistika či jízda na kole. Po skončení takové fyzické aktivity si musí pacient změřit hladinu glykemie a případně cukr doplnit. Takže po ruce by měl mít vždy například hroznový cukr nebo sladké pití.

Jak by měl takový vyvážený jídelníček diabetika vypadat? Sacharidy by měly tvořit 55 %, bílkoviny 15 % a tuky 30 %. Dalšími zásadami, které musí diabetik dodržovat jsou:

 • Omezit jednoduché cukry a živočišné tuky
 • Méně solit (maximálně 6 g soli denně)
 • Omezit alkoholické nápoje
 • Zvýšit příjem vlákniny, vitamínů a minerálů
 • Dodržovat pitný režim a vypít min. 1,5 l neslazených nápojů denně

Potraviny, které lékaři diabetikům doporučují, jsou ovoce, zelenina, luštěniny, nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné pečivo a libové maso. Naopak mezi zakázané potraviny patří tučné maso, slanina či škvarky, smetanové jogurty nebo šlehačka, majonézy a glutamát sodný v kořeních.

Rajčata jsou skvělou potravinou i pro diabetiky 


U cukrovky 1. typu se přidává ještě aplikace inzulinu. Ten si pacient píchá několikrát denně sám pomocí inzulinového pera. Existuje také ale tzv. inzulinová pumpa, která je připevněna na tělo pacienta a inzulin doplňuje nepřetržitě do těla sama díky malé jehličce zapíchnuté do kůže. V některých případech, jako je koupání, si však musí člověk tuto pumpu sundat, protože není voděodolná.

Těhotenská cukrovka po porodu zmizí

Cukrovkou dočasně onemocní 2–6 % těhotných žen. Na vině jsou hormonální změny a snížená citlivost tkání na inzulin. Těhotenskou cukrovku lze poznat pouze speciálním testem, který podstupují nastávající maminky mezi 24.-28. týdnem těhotenství. OGTT – orální glukózový toleranční test se provádí na lačno a těhotná žena musí vypít roztok s glukózou a poté se měří hladina cukru v krvi. Pokud se napoprvé nepotvrdí diabetes, s testem se pokračuje pro jistotu i druhý den.

Vyšetření v těhotenství: Vyvíjí se miminko správně?

Pokud se těhotenská cukrovka prokáže, je nutné dodržovat dietní opatření. Základem je omezit příjem sacharidů a nesladit, tedy nekonzumovat jednoduché cukry. Doporučuje se jíst dostatek zeleniny a vynechat z jídelníčku uzeniny. Někdy stačí úprava jídelníčku, v některých případech se musí přidat i léčba inzulinem.

Pokud je množství cukrů více než 5 g ve 100 g výrobku,

pak taková potravina není vhodná.

V případě, že má těhotná žena těhotenskou cukrovku, přistupuje se k vyvolání porodu v termínu. Nemoc totiž ovlivňuje nejen maminku, ale i miminko, které díky vyšší glykemii rychleji roste. Porodní váha by mohla přesáhnout i 4 kg. Po porodu cukrovka většinou zmizí, ale existuje riziko, že maminka onemocní cukrovkou 2.typu. Proto není radno podceňovat kontroly na cukrovku i po porodu a hlídat se.

Pro ženy s těhotenskou cukrovkou je vhodnou bylinkou heřmánek


Jak se žije s cukrovkou? Prevencí je pohyb a strava

Cukrovce se dá předcházet

Lepší než řešit následky, nejlepší je samozřejmě se této nemoci vyhnout. Prevence spočívá ve zdravém životním stylu:

 • V jídle dodržujte pravidlo, že tuky nesmí tvořit víc jak 30 % vašeho denního energetického příjmu.
 • Živočišné tuky nahraďte těmi rostlinnými.
 • Jídlo si rozdělte ideálně do 5 menších porcí za den a vždy přidejte trochu zeleniny a ovoce.
 • Vyřaďte bílou mouku a naučte se jíst celozrnné potraviny.
 • Kromě libového masa si občas dopřejte i ryby a naopak omezte uzeniny.
 • Nesmí chybět ani pravidelný pitný režim.

Najděte si každý den čas třeba jen na krátkou procházku a pravidelně se hýbejte. Díky fyzické aktivitě budete mít také lepší náladu a zároveň budete předcházet nemocem srdce a cév a cukrovce.

Sport na podzim: Zlepšete si náladu a spalte kalorie

Zdroj: zdravyzivotscukrovkou.cz, tehotenskacukrovka.cz, zivotacukrovka.cz, nemta.cz, zena.aktualne.cz, abctehotenstvi.cz, prozeny.cz, cukrovka.zdrave.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek