Zdravý životní styl Moderní a fit strava Rajčata pro zdraví: Pomohou srdci, očím i vlasům

Pokud jste mysleli, že rajčata jsou přínosem pro zdraví pouze tehdy, pokud je konzumujete čerstvá, mýlili jste se. Tepelně upravenými a zpracovanými plody v různých formách vůbec neuděláte krok vedle. Právě naopak.

Jsou rajčata ovoce nebo zelenina?

Rajčata se podle dělení v botanice zařazují mezi ovoce, protože jejich plody jsou bobulovité a obsahují semena. Z kulinářského pohledu a chuti však vnímáme rajčata jako zeleninu. Tak či onak, na talíři by rozhodně neměla chybět.

Rajčata podporují hubnutí

Zralé rajče neobsahuje téměř žádný tuk a má velmi nízký glykemický index. Sto gramů rajčat obsahuje pouze:

 • 93 kJ,
 • 0,96 g bílkovin,
 • 4 g sacharidů,
 • 2 g vlákniny,
 • 0,23 g tuků.

Díky množství minerálů, vitamínů a lykopenu chrání organismus před mnoha neduhy a chorobami.

Hlad zažene jemná rajčatová polévka s popcornem 

Vitamíny a minerály v rajčatech

Rajčata jsou vitamíny a minerály přímo nabitá. Pokud potřebujete tělu dopřát vitamíny skupiny B, A, C, D, E, K, kyselinu listovou či minerály jako fosfor, draslík, železo, sodík, selen, hořčík, mangan, zinek, jód, chrom, měď, vápník či důležité karotenoidy s antioxidačními účinky - lykopen a betakaroten, rajčata jsou jednoznačně tou nejlepší volbou.

Pravidelná konzumace rajčat ovlivní i vaši náladu. Na svědomí to má látka tyramin, a čím jsou plody zralejší, tím je jeho množství vyšší.

Minerály ve 100 g rajčat:

 • Draslík - 292 mg
 • Fosfor - 30 mg
 • Hořčík - 14 mg
 • Mangan - 0,14 mg
 • Měď - 0,073 mg
 • Sodík - 6 mg
 • Vápník - 12 mg
 • Zinek - 0,21 mg
 • Železo - 0,33 mg

Vitamíny v 100 g rajčat:

 • Kyselina listová - 18 mikrogramů
 • Kyselina pantotenová - 0,109 mg
 • Niacin - 0,731 mg
 • Vitamín A - 1025 IU
 • Vitamin B1 (thiamin) - 0,046 mg
 • Vitamin B2 (riboflavin) - 0,023 mg
 • Vitamín B6 - 0,098 mg
 • Vitamín C - 15,6 mg
 • Vitamín E - 0,66 mg
 • Vitamín K - 9,7 mikrogramů

Lykopen v rajčatech

Lykopen je nejsilnější známý antioxidant rostlinného původu, který chrání organismus před nádorovými onemocněními, má příznivý vliv na srdce, krevní tlak, prostatu a pokožku. Ze stravy jej organismus dokáže přijmout pouze po tepelné úpravě. Vysoká hladina lykopenu v krvi je pojistkou dobrého zdraví obecně. Pomáhá snížit zánět v těle, má výrazné antibakteriální a protiplísňové účinky. Lykopen pomáhá také zajišťovat vnitřní ochranu pokožky před poškozením UV zářením, protože je účinnější než vitamin E a betakaroten. Proto je vhodné zvýšit jeho příjem právě v letním období.

Kyseliny v rajčatech

Kromě vitamínů a minerálů obsahují rajčata i zdraví prospěšné kyseliny.

 • Kyselina jablečná - svůj obsah v rajčeti mění, dodává mu ostrou ale výraznou chuť. Čím je rajče zralejší, tím více kyseliny jablečné obsahuje.
 • Kyselina citronová - působí jako přírodní konzervant a díky ní je chuť rajčata svěží. Čím déle je na slunci, tím méně kyseliny citronové obsahuje.
 • Kyselina askorbová - také známá jako vitamín C. Díky ní je kůže zdravější, pružnější a rány se hojí rychleji. Navíc v těle pomáhá produkovat kolagen.
 • Kyselina pantotenová - tělo ji používá k produkci červených krvinek a pohlavních hormonů. Zároveň ovlivňuje příjem a výdej energie.

Denní dávka zdraví

Porcí rajčat, což je asi 180 g, pokryjete více než polovinu denní spotřeby vitamínu C, téměř čtvrtinu vitamínu A, pětinu vitamínu K a přibližně desetinu vlákniny, thiaminu, pyridoxinu, molybdenu, draslíku, manganu, chromu a dalších důležitých stopových prvků. Tělo přitom přijme minimum energie - 150 kJ. Aby všechny tyto poklady dokázalo tělo využít na maximum, jezte rajčata s malým množstvím tuku, ideálně s kvalitním olivovým olejem. Dosáhnete až 4-násobně vyšší vstřebatelnosti.

Upečte si rajčatový koláč s kozím sýrem 

Zelená rajčata: Jíst je, nebo ne?

Dnes existuje více než tisícovka druhů rajčat a plody rajčat najdete v různých barvách. Kromě klasických červených si můžete pochutnat na žlutých, oranžových, fialových, hnědých i zelených. A právě poslední barva může být matoucí. Zelená rajčata nejsou k jídlu vhodná. Avšak ty, která jsou zelené proto, že jsou nezralá. Plod, který má 80 g, obsahuje až 25 mg prudce jedovatého solaninu. Nezničíte ho ani tepelným zpracováním, nakládáním či pečením. Otrava se projevuje většinou žaludečními křečemi a zvracením. Smrtelná dávka je 400 mg.

Zelené odrůdy rajčat jsou však bezpečné. Vždy, když po nich sáhnete, přesvědčte se, že to nejsou nezralá červená rajčata.

Slupka rajčat je zdravá

Nezbavujte se toho, co má význam. Přestože je rajčatová slupka hůře stravitelná, nachází se v ní nejvíce sekundárních rostlinných látek. Zatímco v dužině se hodnota flavonoidů pohybuje pod 0,1 mg / kg, ve slupce je to 40 až 50 mg.

Vyrobte si prášek z rajčatového slupek! 

Jak uskladňovat rajčata?

Uskladňujete rajčata v chladničce a myslíte si, že je to to nejlepší, co jim můžete dopřát? Omyl! Zhoršuje to nejen jejich chuť, ale i konzistenci. Rajčata patří ve vaší kuchyni na suché a teplé místo, ty méně dozrálá na sluneční parapet.

10 důvodů, proč jíst rajčata pravidelně

 1. Kosti

Vitamín K, který obsahují, je rozpustný v tucích a je nezbytnou součástí procesu mineralizace kostí. Spolu s vápníkem ochrání vaše kosti a kostní tkáň.

 1. Srdce

Draslík udržuje správnou funkci nervového a svalového systému a hraje zásadní roli ve správné činnosti srdce. Právě jeho nedostatek se projevuje bolestmi hlavy, únavou, svalovými křečemi či arytmií.

 1. Cholesterol

Antioxidant lykopen dodává rajčatům nejen červenou barvu, ale pomáhá snižovat LDL cholesterol.

 1. Oči

Rajčata obsahují vitamíny A, E a C, které spolu s minerály a antioxidanty luteinem, zeaxantinem či lykopenem ochrání váš zrak a sníží riziko šedého zákalu či makulární degenerace. Oči chrání před vlivy volných radikálů a protože si tyto látky tělo neprodukuje samo, je třeba mu je dodat.

 1. Pokožka a vlasy

Trápí vás akné, ranky na obličeji či dokonce pigmentové skvrny? I s těmito estetickými problémy vám rajčata pomohou. Zpomalují stárnutí, podporují obnovu buněk a zlepšují pružnost pokožky. Vaše vlasy budou silné a lesklé. Obklady z rajčat dezinfikují, stahují póry a pomohou i při bodnutí hmyzem.

 1. Ledviny

Díky svým diuretickým účinkům pročišťují ledviny a konzumace rajčat bez zrníček snižuje riziko tvorby ledvinových kamenů.

 1. Cukrovka

Rajčata jsou díky svému nízkému glykemickému indexu vhodná i pro diabetiky. Právě chrom, který obsahují, jim pomáhá udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

 1. Hubnutí

Rajčata mají vysoký podíl vody, čili jejich konzumací nepřijmete mnoho kalorií. Vláknina čistí střeva, podporuje trávení a prodlužuje pocit nasycení.

 1. Těhotenství

Těhotným ženám v prvních měsících a stejně těm, které chtějí otěhotnět, se doporučuje přijímat kyselinu listovou. Pokud nemáte na rajčata alergii, jsou pro vás jejím ideálním zdrojem.

 1. Prevence nemocí

Rajčata jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C a dalších antioxidantů, posilují imunitu a zachycují volné radikály, čímž chrání buňky před poškozením. Lykopen účinně působí na zpomalení růstu nádorových buněk, významnou měrou se podílí na ochraně před rakovinou tlustého střeva, slinivky, žaludku, prostaty či tvorby některých typů nádorů.

Kdy rajčata omezit?

Konzumace rajčat může určité skupině lidí způsobovat problémy. Pozor si dávejte při těchto zdravotních komplikacích:

 • Pálení žáhy

Rajčata obsahují kyselinu jablečnou a citrónovou, které mohou způsobit to, že žaludek začne produkovat nadměrné množství žaludeční kyseliny. Právě ta je odpovědná za nepříjemné pálení žáhy.

Při pálení žáhy pomohou mandle nebo mléko 

 • Alergie

Nejčastěji se projeví bezprostředně po konzumaci rajčat. Většinou jí trpí lidé s histaminovou intolerancí. Mezi nejčastější příznaky patří kopřivka, ekzém, vyrážky na kůži, svědění, otok obličeje, úst či jazyka. Alergie na rajčata se může projevit i červenou skvrnou na očních víčkách a v obočí.

Máte potravinovou intoleranci nebo alergii na potraviny? 

 • Průjem

Rajčata působí jako přírodní laxativum. Po jejich nadměrné konzumaci nebo v případě, že trpíte intolerancí na tento druh zeleniny, se může dostavit průjem.

 • Problém s močovými cestami

Při chronickém onemocnění ledvin byste se rajčatům měli obloukem vyhnout. Obsahují velké množství vody, ale i draslíku. Právě vysoká hladina draslíku je jednou z příčin onemocnění ledvin. Kyseliny v rajčatech mohou podráždit citlivý močový měchýř.

 • Syndrom dráždivého střeva, žlučník

Slupka a zrníčka rajčat mohou střeva a žlučové cesty podráždit. Lidem, kteří trpí poruchami trávení mohou rajčata způsobovat i nepříjemné nadýmání.

 • Migréna

Věřte či ne, za vaší častou migrénou kromě jiného může stát i konzumace rajčat. Podle jisté studie jsou právě červené plody zařazeny mezi spouštěče nesnesitelné bolesti hlavy.

 • Zbarvení kůže

Betakaroten, který rajčata obsahují, může při nadměrné konzumaci způsobit oranžové zbarvení kůže.

Vypěstujte si rajčata na balkoně! 

Zdroj: kaloricketabulky.sk, ona.idnes.cz, howstuffwork.com, wikipedia.org, medicalnewstoday.com, stylecraze.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek