Tipy a rady Jogurt působí blahodárně. Pozor však na „light“ verze

Jogurt vzniká působením „jogurtových kultur“, tedy bakterií spouštějících kvašení mléka. Takové bakterie kvasí přírodní cukr nacházející se v mléku – laktózu. Procesem kvašení se pak vytváří kyselina mléčná, která zapříčiňuje srážení mléčných proteinů. Tím dostává jogurt svůj charakteristický vzhled a také chuť. Přírodní neochucený jogurt je bílý, hustý a chutná kysele, někdy až trochu pikantně. Konzumace přesně takového naturálního jogurtu přináší našemu organismu spoustu zdravotních benefitů.

Nutriční specialistka Zuzana Pavelková Šafářová:

Osobně považuji za zdravý jedině jogurt bílý. Slazené většinou obsahují zanedbatelné množství ovoce a naopak nadmíru cukru. Po důkladném prostudování složení většinou zjistíme, že ovocná složka je tvořena zejména cukrem a ovocnými koncentráty. Často se také na ovonění používá umělý vanilin, který nemá s pravou vanilkou nic společného. Vše se zahušťuje modifikovaným škrobem, který by neměl mít negativní účinky na zdraví, ale může se po něm začít přibírat na váze. Dokonce i v ovocných jogurtech, určených primárně dětem, se mnohdy používají přídavné látky, které nejsou pro ně zdravotně příznivé. Vše se samozřejmě děje v povolených množstvích, ale i tak může vést jejich konzumace například k alergiím. Pokud bych už přece jenom kupovala ovocný jogurt, pak bych si důkladně prostudovala složení.  Jogurt by měl mít co nejvyšší obsah ovoce a to takové, které je avízované na obalu. Často totiž například malinový jogurt je primárně tvořen jablky.

Snadný nepečený jogurtový dezert zvládnete i bez trouby s minimem práce a maximálně zdravou chutí

1 sklenka kvalitního přírodního jogurtu vám zabezpečí:

  • 49 % denní potřeby kalcia pro zdravé kosti a zuby,
  • 38 % denní potřeby fosforu pro doplnění energie, zdravé kosti a silnější svalstvo,
  • 18 % denní potřeby draslíku pro udržování rovnováhy tělových tekutin, lepší funkci stahů svalstva a nervových signálů,
  • 12 % denní potřeby magnézia pro regulaci funkcí svalů a nervů, krevního tlaku či stahy svalů.

Kromě toho v jogurtech najdeme i velké množství vitaminů skupiny B, které nás mohou ochraňovat před srdečními nemocemi, dále proteiny, díky kterým dokážeme lépe kontrolovat hlad během dne a v neposlední řadě velmi důležitá probiotika, tedy živé bakterie. Probiotické bakterie v jogurtech přispívají k udržení správné mikroflóry ve střevech a tím podporují správné vyprazdňování, ulevují od nadýmání, zácpám nebo naopak průjmům. Mají schopnost také redukovat zápaly či snižovat trvání a závažnost nachlazení. 

Jogurt je skvělým pomocníkem při tvorbě dipů a dressingů. Udělejte si ten svůj třeba jako doplněk k cuketovým bramborákům

Samozřejmě, na trhu je mnoho jogurtů a vybrat si ten správný může být někdy nadlidský výkon. Pojďte se s námi podívat, jak na to!

Jogurt z kravského, kozího nebo ovčího mléka?

U mnoha obchodníků dnes zcela bez námahy najdeme jogurty nejenom z kravského, ale také z kozího či ovčího mléka.

Kozí mléko obsahuje naproti kravskému lépe stravitelnější tuky, působí antialergicky a doporučuje se lidem s kožními problémy stejně jako s osteoporózou, nemocech kloubů či při alergii na kravské mléko.

Ovčí mléko má zas oproti tomu kravskému sladší chuť, obsahuje mnohem více bílkovin i mastných kyselin a dochází u něj k lepší absorpci laktózy, proto je vhodné pro jedince s mírnou laktózovou intolerancí. U osob s alergii na kravské mléko však může vyvolat stejné potíže.

Kozí, popř. ovčí jogurt mnohdy alergici na kravské mléko snesou. Je však nutné volit výrobky přirozené, bez přidaného sušeného mléka a v plnotučné verzi.

Nakupujte jogurty pohodlně z domu přes TESCO

Jak je to s jogurty bez laktózy?

Jogurty bez laktózy jsou vhodné pro ty, kteří hledají lépe stravitelné produkty, ale hlavně pro jedince s laktózovou intolerancí. Laktóza je v nich pomocí speciálně vyvinutého enzymu rozštěpená na lehce stravitelné cukry glukózu a galaktózu, co však nemá žádný vliv na chuť jogurtu. Na trhu jsou dostupné varianty s příchutí a také se sníženým obsahem tuku.

Zuzana Pavelková Šafářová vysvětluje: "Laktóza je mléčný cukr, který může alergizovat. V bezlaktózovém výrobku je obsah laktózy snížen na nejnižší možnou míru. Do takového jogurtu je na rozdíl od klasického navíc ještě dodán enzym laktáza, který pomáhá mléčný cukr strávit.

Pokud budete chtít zvolit slazenou verzi, rozhodně sáhněte po takovém výrobku, co má vysoký podíl ovoce, minimum cukru, neobsahuje glukózovo-fruktózový sirup a modifikovaný škrob."

Připravte si domácí pečené müsli s jogurtem s nízkým obsahem laktózy – skvělou svačinku nebo hodnoutnou snídani

Jogurty „light“ sice neobsahují tuk, ale k hubnutí se nehodí 

Na mýtus o zdravější variantě jogurtu „light“ si dávejte pozor! Takové jogurty sice neobsahují tuk, avšak místo tuků do nich pro zachování struktury výrobci musí přidávat zahušťovadla, ve kterých se často nereguluje obsah cukru. Mnohem vhodnější jsou naturální bílé jogurty nebo kefír.  

Zuzana Pavelková Šafářová: "U light-jogurtů byl odstraněn tuk, a tudíž neobsahují tolik kalorií. Jenomže tuk je nositelem jednak chuti, ale také vitamínů v tucích rozpustných, konkrétně se jedná o vitamíny A,D,E a K. Konzumací odtučněných verzí se tedy připravujeme o důležité cenné látky. Pokud redukujete tělesné tuky, konzumujte raději menší množství jogurtu normálního s průměrným obsahem tuku. Po odstranění tuku se totiž musí jogurt zahustit a na to se používá sušené mléko nebo modifikované škroby, po kterých se může naopak na váze přibírat."

Recept na domácí jogurt

Domácí jogurt je snadné, levné a elegantní řešení, ke kterému potřebujete pouze mléko, jogurt nebo sušené jogurtové kultury a šikovnou věcičku jménem jogurtovač.

Jak na to?

1. Ve vroucí vodě vyvaříme skleněné nádoby na jogurt, násadku na mixér i nabíračku. V malém hrnci přivedeme mléko k teplotě cca 80°C.

2. Hrnec mléka vložíme pro zchlazení do většího hrnce se studenou vodou pro ochlazení na asi 40°C.

3. Do mléka vmícháme mixérem asi 2 lžíce jogurtu, směs poté nalijeme do sklínek a vložíme do rozehřátého jogurtovače. Necháme odležet ideálně přes noc a ráno si pochutnáme na zdravém (i když trochu kyselejším) jogurtu.

Jogurt působí blahodárně. Pozor však na „light“ verze

Jogurt si doma můžete vyrobit i bez použití speciálního jogurtovače. Podívejte se, jak na to jednoduše a bez starostí

Zdroje: www.ferpotravina.cz, www.healthline.com, www.theguardian.com, www.zuzanasafarova.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek