Tipy a rady Krása i zdraví díky aloe vera

Aloe vera je pouze jedním ze 400 druhů aloe. Aloe pochází z arabského slova „alloeh“ a „vera“ v latině znamená „pravda“. Tato rostlina je známá hlavně pro své uklidňující účinky, nejčastěji se používá jako lokální mast na popáleniny nebo odřeniny, ovšem má i vnitřní hojivé účinky. Známá je ale především jako součást pleťových krémů, účinně hydratuje pleť a pomáhá proti stárnutí.

Aloe vera patří mezi sukulentní rostliny, které jsou známy svou odolností, a má jedinečnou schopnost regenerace. Po poškození stačí sukulentní listy nařezat a rány ošetřit jejich gelem. Aloe vera už téměř neroste ve volné přírodě. Pěstuje se většinou ve velkých květináčích v písečné půdě a najdete ji hlavně v tropických oblastech na zápraží.

Historie aloe vera

Kleopatra či Kolumbus – oba poznali léčivé účinky aloe vera. Této rostlině se také přezdívá „konvalinka pouště“ nebo „zázračná rostlina“. Pochází ze Súdánu, starověké civilizace ji nakonec přinesly do středomořského regionu a postupně i do dalších oblastí po celém světě.

První zmínky o aloe vera jsou známé už 2100 let před naším letopočtem. 70 let př. n. l. ji Řekové začali používat k léčbě ran a proti padání vlasů. V roce 1820 začali aloe vera předepisovat lékaři jako lék na ochranu pokožky. Dnes běžně slouží k lokálnímu i vnitřnímu použití bez předpisu a je vhodná i pro novorozence.

Zdravotní benefity aloe vera

Aloe vera obsahuje přesně 75 aktivních složek. Vitamíny A, C, E a vitamíny skupiny B pomáhají zbavit tělo volných radikálů a předcházet hlavně srdečním onemocněním.

Minerály jako vápník, sodík, železo, hořčík, draslík či měď,  se v aloe vera vyskytují ve významném množství, přispívají ke zdravému chodu našeho organismu. Jsou potřebné pro zdravý růst, pomáhají čistit buňky a přispívají k silnému imunitnímu systému.

Aloe vera také obsahuje 12 organických sloučenin, tzv. antrachinony. Ty pomáhají při úlevě od bolesti a působí antibakteriálně. Jedinečný cukr (nazývaný acemanan), který  je obsažen v aloe vera, je známý pro své antivirové účinky, stimuluje imunitní systém a účinně pomáhá bojovat s pálením žáhy.

Kdy se aloe vera nedoporučuje?

Ačkoli má aloe mnoho skvělých léčivých účinků, v těhotenství přispívá k prokrvení pánevních orgánů, a může tak zapříčinit krvácení a vyvolat kontrakce dělohy. V období gravidity tedy od aloe vera ruce pryč!

Aloe vera produkty

Mnoho obchodů se zdravou výživou dnes nabízí aloe gely, šťávy, prášky či tablety. Pokud ale potřebujete rychlou pomoc při popálení, odřízněte si doma část listu aloe a aplikujte čerstvý gel – to je jediná záruka 100% přírodního produktu.

Krása i zdraví díky aloe vera
Aloe vera gel a šťáva

Aloe vera má dvě části: aloe vera gel a šťávu z listů. Gel je bez zápachu, má čirou barvu a pochází z nejvnitřnější části listů. Aloe šťáva prosakuje z listů po jejich přeříznutí. Má žlutou barvu a hořkou chuť. Gel je nejbezpečnější částí rostliny. Šťáva z aloe má laxativní účinky a může při nadměrném užívání způsobit vážné zdravotní komplikace.

Šťáva z aloe se vyrábí drcením nebo mletím celých listů. Šťávu je možné užívat i vnitřně, ale je důležité si při výběru prověřit dodavatele a také zda se jedná o 100% produkt.

Při výrobě aloe vera gelu se vnitřek listu pomele a uchovává v gelové formě. Od šťávy se gel liší svou konzistencí, jinak jsou si do určité míry podobné. Aloe vera gel obsahuje i polysacharidy, díky kterým je aloe tak zdravá.

Aloe vera prášek

Gel se dehydruje a vysušený se mele na práškovou formu.

Aloe vera kapsle

Jsou vyrobeny z celého listu a lyofilizovány do formy kapslí. Ty nabízí koncentrovanější formu aloe vera.

Aloe vera v kuchyni

Pokud ovoce či zeleninu potřete aloe vera, zakonzervujete je. Aloe vera brání růstu parazitů a hub. Uchovává kvalitu ovoce a zeleniny a oddaluje nechtěné přezrávání. Při smíchání ovoce a aloe si můžete doma připravit chutné a osvěžující nápoje.

Aloe vera smoothie

¼ hrnku aloe vera gelu (čerstvého z listů)
1 a ½ hrnku mraženého ovoce
1 hrnek vody
1 a ½ lžíce javorového sirupu
šťáva z 1 citronu

Všechny suroviny rozmixujte dohladka a podávejte.

Ananasový aloe koktejl

½ hrnku ananasové 100% šťávy
¼ hrnku šťávy z aloe vera
2 polévkové lžíce brusinkové šťávy
1 polévková lžíce medu

Vše rozmixujte, nalijte do džbánu, přidejte led a podávejte s limetkou.

Osvěžující aloe vera kokosový nápoj

1 a ½ hrnku kokosové vody
2 polévkové lžíce aloe vera gelu
1 středně velká okurka
½ hrnku očištěných jablek

Všechny suroviny důkladně rozmixujte a podávejte vychlazené s ledem.

Zdroj: naturalhealers.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek