Tipy a rady Mezi tradičními vánočními jídly jsou ryby i fastfood

Zejména pokud se chystáte na zimní dovolenou během Vánoc, je dobré vědět, co vám kde na Štědrý večer nabídnou. Zatímco v našich končinách zasedneme ke štědrovečernímu stolu zpravidla s rybou a bramborovým salátem, u našich sousedů mají úplně jiné menu. To závisí na tradičních místních surovinách a je dáno i historií. Například bývalé britské kolonie podávají v tento sváteční večer jídla spojená s anglickými tradicemi, jako je třeba pečené maso nebo vánoční pudink. V asijských zemích vás zase může překvapit, že ačkoli je tam křesťanů poměrně málo, na vánoční večeři se těší. Pojďme se tedy podívat na vánoční stoly po celém světě.

Litva, Bělorusko, Ukrajina

Pro tyto země jsou Vánoce příležitostí, na kterou se připravují i ​​týden dopředu. Tradiční litevská večera Kūčios kdysi sestávala z devíti jídel, později se rozšířila na 12 pokrmů – jeden za každého apoštola. V Litvě se na Vánoce nejí maso ani mléčné výrobky, ale ryby, chléb, zelenina. Typičtí jsou sledi v rajčatové, houbové nebo cibulové omáčce, uzený úhoř, brambory, zelí a brusinkový pudink.

Rusko

Ruské Vánoce jsou podle pravoslavného kalendáře 6. ledna. Během nich se servíruje boršč, pečená vepřové a krůtí maso, slané pečivo, nakládaná zelenina, taštičky s nádivkou z rýže, brambor a zelí, nákyp z pšenice, rozinek, mandlí, švestek a máku.

Poctivý ruský boršč s vařeným vejcem


Rakousko

U Rakušanů se na vánočním stole po polévce s játrovými knedlíčky ocitají ryby, husy, vařené hovězí s křenem, šunka, vepřové řízky. Nesmí chybět skořicové hvězdičky a voňavé perníčky, zapíjené svařeným vínem a punčem. Typickou rakouskou vánoční cukrovinkou je štola, plněná rozinkami a kandovaným ovocem, bohatě posypaná cukrem. Ta se peče několik dní předem, aby byla dobře odležená.

Upečte si vánoční štolu doma

Německo

Německé Vánoce se již od středověku točí kolem vánoční husy. Nejstarší recept na toto jídlo pochází z kuchařské knihy "Das Buch von guter Speise", která vyšla v roce 1350. Vánoční husa bývá plněná jablky, cibulí, kaštany, sušenými švestkami, ochucená bylinkami. Němci ji podávají podobně jako my – s červeným zelím a knedlíkem. Oblíbené jsou i jiné druhy drůbeže a také pečené klobásky. Tradičním sladkým jídlem jsou kompoty.

Francie

Předkrm, lahodná kachní játra foie gras, střídají na francouzských vánočních stolech krůta, hlemýždi, ústřice, klobásky a typický vánoční zákusek "Bûche de Noël", tedy vánoční poleno. To je pozůstatkem zvyku z minulosti, kdy se do krbu na Vánoce vkládalo poleno, pokapané vínem, medem, mlékem nebo olejem. Nyní se vánoční polena pečou také, jen jsou jedlá. Kombinace chutí je libovolná, důležité je zachovat tvar polena.

V Provence je také zvykem nabízet třináct dezertů – sušené ovoce, nugát, karamelizované ovoce, ořechy ... Dezerty představují Ježíše a jeho dvanáct učedníků.

Itálie

Pokud jde o vánoční večeři, italské menu se liší podle regionů. V některých částech jedí pečené jehněčí, pečenou nebo vařenou drůbež nebo vánoční večeře sestává ze sedmi druhů ryb a mořských plodů, připravených na sedm různých způsobů.

Italové si Vánoce nedokáží představit bez koláče panettone s kandovaným ovocem, čokoládou, rozinkami a ořechy. Na stole nesmí chybět ani marcipánové a nugátové

zákusky.

Vánoční punč s pomerančem a kořením 


Španělsko

Na jihu Evropy začíná vánoční hodování tapas se sýry, zeleninou, šunkou, plody moře. Podávají se pečené ryby, krevety, úhoři, paella. K šampaňskému a kávě si Španělé pochutnávají na jejich typických smažených sladkých churros, nugátu a cukrovince turrón, podobném tureckému medu.

Dánsko

Dánové mají rádi na Vánoce maso. Jejich stoly se prohýbají pod pečeným vepřovým masem a drůbeží, bramborami, červeným zelím a množstvím omáček. Do rýžového pudinku s třešňovou nebo jahodovou omáčkou Dánové schovávají mandli. Kdo ji najde, bude mít štěstí po celý další rok. Vánoční náladu podpoří svařené víno a speciální piva s vyšším obsahem alkoholu.

Nizozemsko

Jednou z typických nizozemských vánočních tradic je společná gurmánská večeře. Během ní má každý svou malou pánvičku, na níž si připravuje malé kousky masa z hovězího masa, králíka, bažanta, ryb, krevet a zajídá je různými saláty, ovocem, omáčkami.

Finsko

Na finské vánoční tabuli nesmí chybět velká šunka, která se jí s hořčicí, losos na různé způsoby, brambory, tuřín, mrkev. Finové se během vánoční večeře zahřívají svařeným vínem, ať už s obsahem alkoholu, nebo bez něj.

Švédsko

V této severské zemi je zvykem podávat tři druhy jídel. Prvním jsou ryby, obvykle sledi neboli herinky. Druhým vánočním jídlem jsou studené mísy se šunkou a klobásami a třetím charakteristické masové kuličky s bramborem.

Kromě slavnostního rýžového pudinku s ovocnou omáčkou jsou ve Švédsku na Vánoce oblíbené šafránová "esíčka" – žluté koláčky ve tvaru písmene S.

Norsko

Norové oslavují Štědrý den večeří z křupavého vepřového bůčku nebo žeber s kyselým zelím, bramborami, vařenou zeleninou a brusinkovým džemem. Oblibují i ​​rybu a nesmí chybět populární rýžový pudink, politý hustou malinovou omáčkou.

Británie

Britové si během vánoční večeře dopřejí plněnou krůtu nebo prasátko, chléb, pečené brambory, vařenou nebo dušenou zeleninu, brusinkovou omáčku. Nejdůležitějším anglickým vánočním jídlem je pudink, který se rozšířil i do Irska a Ameriky. Ten pravý se peče z vepřového sádla, vajec, melasy, voňavých koření a sušeného ovoce a těsně před podáváním se přelije trochou brandy.

Dušená krůtí stehna na víně

Mezi tradičními vánočními jídly jsou ryby i fastfood

Řecko

Ani na vánoční svátky si Řekové neodpustí přeslazené koláčky. Melomakarona jsou zákusky z pomerančové kůry, namočené v medu a obalené v ořechách. Chutnají podobně jako známá baklava a v některých částech Řecka se jedí ještě namočené v čokoládě.

Bulharsko

Typickým jídlem, které se na Vánoce podává nejen v Bulharsku, ale i v Srbsku, Rumunsku, Gruzii či na Ukrajině, je kolivo. Vařená pšenice s cukrem a vlašskými ořechy ochucená medem, mákem, sušeným ovocem.

Japonsko

V Japonsku jsou Vánoce nejkrásnější čas pro KFC. Přes tři a půl milionu japonských rodin se každoročně těší na tradici, kterou jim tento řetězec vytvořil v sedmdesátých letech minulého století. Tradiční vánoční kyblík obsahuje kromě smaženého kuřete i vánoční koláč. Zájem je tak obrovský, že toto slavnostní jídlo je třeba si objednat až dva měsíce předem.

Filipíny

Na Filipínách jsou Vánoce tak významným svátkem, že jejich sezóna začíná již v září. Oficiálně však trvají od 16. prosince do první neděle nového roku. Během vánoční večeře rodiny zasednou k sušenému vepřovému stehnu se sýrem nebo pečenému prasátku či drůbeži. Tyto sváteční jídla doplňují těstoviny, ovocný salát a silné kakao nebo horká čokoláda.

Jamajka

Na Jamajce je oblíbená dort s ovocem, které se měsíc namáčelo v červeném víně s rumem.

Mexiko

Během Štědrého večera si Mexičané pochutnávají na solené tresce. Bacalao, jak ji zde nazývají, podávají s rajčaty, chilli, cibulí, bramborami, olivami. Výsledek je jemný, chutný a trochu pikantní. Vždyť jsme v Mexiku!

Vše potřebné pro klidné Vánoce najdete na Hello Tesco

Zdroj: wikipedia, balsamhill.com, weihnachten-weltweit.de, fluentin3months.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek