Tipy a rady Namazat a vypálit: Už jste připravili gril na sezónu?

Jakmile se vzduch trochu oteplí, chlapi vycházejí z domů a stávají se pány ohně a jídla. Rozpalují gril, smaží čerstvé klobásky, maso a zeleninu z Tesca, otevírají pivo. Patříte k těm, kteří se už nemohou dočkat? Tak ještě chvíli vydržte, než zapálíte první oheň této sezony. Gril je totiž potřeba na grilovací sezonu připravit, aby vám na vaší pověstné grilovačce neudělal ostudu.


Jak připravit před grilováním nový gril?

Ať už máte gril na dřevěné uhlí nebo plynový, váš nový rodinný příslušník má na sobě prach, zbytky barvy, olejů a kdoví co ještě. To vše by zanechalo stopy na vašem jídle. Když se dostatečně pokocháte pohledem na vyleštěnou mřížku a stihnete se nadýchat kovového zápachu vašeho nového miláčka, začněte s jeho přípravou na grilování.

Umyjte mřížku a rošty

Mřížky a rošty vyberte a opláchněte. Stačí obyčejná voda, ale pokud jsou velmi špinavé, použijte i přípravek na nádobí. Pak je dobře osušte.

Mřížku a rošty naolejujte

Mřížku a rošty je dobré naolejovat. Olej chrání materiál a zároveň zabraňuje připalování grilovaného jídla. Bude vám stačit štětec nebo papírová utěrka a obyčejný řepkový nebo jiný rostlinný olej s vysokým stupněm zakouření, tedy ten, který vydrží vysoké teploty. S výběrem takového oleje vám pomůže náš článek. Olejem potřete všechny kovové části uvnitř grilu. Stačí tenoučká vrstva. Příliš mnoho oleje bude při následném vypalování zbytečně kouřit. Pokud je to potřeba, setřete olej ještě papírovým ubrouskem.

Gril vypalte

Rozlučte se s leskem od výroby a založte oheň. Oheň všechno spálí a vy se nemusíte obávat cizí příchutě vašeho steaku. Oheň nechte hořet 30 - 40 minut a gril nechte vychladnout.

Nyní je váš nový gril připraven na grilování, zbavený nečistot a chráněn před rzí.

Příprava starého grilu na grilování

Ruku na srdce: Chtělo se vám loni čistit gril? Možná i ano, ale třeba přišlo špatné počasí a celý plán vám překazilo. Nevadí, dáte to do pořádku teď.

Vyprázdněte nádobu na popel

Popel ve spodní části grilu brání proudění vzduchu, oheň nemůže dobře hořet a to zpomaluje grilování. Starý popel vložte do papírového nebo igelitového sáčku a vyhoďte do koše.

Vyčistěte mřížky a rošty

Drátěným kartáčem nebo drátěnkou odstraňte z mřížek a roštů všechny loňské zbytky. Náš tip: Použijte speciální čisticí prostředky na gril, půjde vám to rychleji.

Mřížky a rošty naolejujte

Pokaždé, když mřížku a rošt umyjete, měli byste je naolejovat jemnou vrstvou rostlinného oleje, který snese vysokou teplotu.

Nyní je váš gril připraven na grilování. Než na něj položíte první kousky masa a klobásky, pořádně ho ještě předehřejte, aby se vypálily případné nečistoty a rošty i mřížka byly dobře vyhřáté.

Staňte se mistrem grilování! Zkuste naše recepty na grilování a bude z vás legenda

Co dělat, aby se maso na grilu nepřipalovalo?

Je to smutný pohled, když hodíte na rozpálený rošt kus šťavnatého steaku a když ho chcete obrátit, tak se vám potrhá a jeho křupavá kůrka zůstane přilepena na roštu. I proto je dobré mřížku a rošty před grilováním naolejovat. Pokud jste to nestihli za studena a gril se už rozpaluje, zachrání vás:

- Polovina cibule, může být i namočená v oleji

- Pár kousků slaniny nebo kus tuku z masa, které necháte na grilu „vypotit“

Po grilování věnujte grilu alespoň malou pozornost. Když zchladne, vyhoďte popel a kartáčem odstraňte všechny zbytky, které na mřížce a roštech nemají co hledat. V případě potřeby je omyjte a naolejujte. Námaha se vám vrátí při příštím grilování, kdy už jen obratně zapálíte oheň, vytáhnete maso z marinády a neopakovatelnou vůní začnete dráždit chuťové buňky všech kolem. Mimochodem, na ty marinády máme fantastické recepty také!

Namazat a vypálit: Už jste připravili gril na sezónu?

Zdroj: kingsford.com, broilkingbbq.com, homeguides.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek