Tipy a rady Nejlepší životabudiče: káva, čaj, nebo guarana?

Káva – nejznámější životabudič

Káva je známý životabudič. Jaké jsou však její skutečné účinky? V první řadě je třeba si uvědomit účinky kofeinu. Ten vás totiž neprobere, ale na nějaký čas zabrání tomu, abyste se cítili unavení. Přirozený obsah kofeinu v jednom šálku kávy může přispět k tomu, že jste pozornější a dokážete se lépe koncentrovat.

Pití kávy patří mezi požitky staré tisíce let. Snášenlivost kávy je u každého jedince jiná. Evropský úřad pro bezpečnost potravin ale stanovil denní hranici kofeinu na 400 mg, což představuje čtyři až pět šálků kávy. V některých zemích ale kofein přijímají v mnohem vyšší míře. Káva se považuje za životabudič i proto, že při jejím pražení vzniká vitamín B3, známý jako niacin. Nachází se též v rybách, mase, obilninách nebo zelenině. Podporuje látkovou výměnu a také zmírňuje příznaky únavy.

Jak správně pít kávu?

  1. Ranní kávu by měla předběhnout čistá kohoutková voda. Pít kávu na lačno se nedoporučuje, protože dráždí žaludek.
  2. Chuť a účinky kávy závisí na její kvalitě. V obchodech dnes najdete různé druhy kávy. Nevybírejte podle ceny. Levná káva vám může totiž víc ublížit než pomoci. Pokud ji pijete pravidelně, najděte si ve svém okolí specializovaný obchod s kávou, kde vám zkušení odborníci poradí s jejím správným výběrem.
  3. Pokud máte intoleranci na laktózu ale neumíte vypít kávu bez mléka, vyberte si na zjemnění nějakou bezlaktózovou nebo rostlinnou alternativu. Sladit byste měli jen třtinovým cukrem nebo medem. Vyhněte se umělým sladidlům.
  4. Kávu si vychutnávejte. Její pití považujte za rituál, pijte ji pomalu v klidu a pohodlí. Hodit do sebe šálek kávy a rychle běžet do práce vašemu zdraví z dlouhodobého hlediska skutečně neprospívá.
  5. Pokud se cítíte unavení i po kávě, zkuste našich 9 tipů, jak zahnat únavu tak rychle, jak přišla.

Nejlepší životabudiče: káva, čaj, nebo guarana?
Zelený čaj

Pokud máte pocit, že pijete příliš mnoho kávy, nebo si chcete od kávy odpočinout a hledáte náhradu, máme pro vás řešení. Zelený čaj obsahuje tein, který vás nabudí podobně jako kofein v kávě. Látky v zeleném čaji dokážou stimulovat mozek a podporují soustředění a paměť.

Mezi nejznámější zelené čaje patří japonský čaj matcha. Je bohatý na vlákninu a aminokyseliny. Je zdrojem energie a má pozitivní účinky na fyzickou a psychickou pohodu. Matcha je dokonce desetkrát účinnější než sypané zelené čaje, protože se připravuje z jemně namletých čajových lístků, které během pití konzumujete. Na rozdíl od kávy se energie z matcha čaje uvolňuje postupně během 4 až 6 hodin. Povzbuzující čaje odplaví únavu lépe než káva. Vynikající čaj je možné si uvařit také ze zdravých melounových semínek.

Ženšen

Název ženšen (ginseng) je foneticky odvozený od čínského žen = člověk a šen = život, a proto se mu přezdívá „lidský kořen“ nebo „síla země v podobě člověka“. V medicíně patří mezi důležité rostliny. Ženšen se obyčejně sklízí na podzim, po 5 až 6 letech jeho růstu. V tuto dobu totiž dosahují jeho léčivé látky nejvyšších hodnot. Kořen ženšenu se suší na slunci a vy ho můžete konzumovat v podobě prášku nebo tablet. Užívá se, když se cítíte slabí, máte poruchy krvetvorby, chcete zmírnit příznaky stárnutí nebo na podporu léčby rakoviny. Pomáhá stimulovat tělesnou a duševní činnost a dodává tělu energii na celý den, čímž konkuruje čaji a kávě.

Guarana

Jedná se o brazilskou rostlinu pocházející z amazonské oblasti. Její zralé ovoce je velké přibližně jako plody kávovníku. Svým vzhledem připomíná lidské oko. Extrakt z guarany se, podobně jako u ženšenu, zpracovává na prášek, který je známý svými terapeutickými účinky. Guarana obsahuje celou škálu stimulantů, jako je kofein, teofylin či teobromin, a též velké množství antioxidantů. Kromě práškové formy je guarana dostupná v podobě energetických nápojů.

Voda s citronem

Asi to bude znít komicky, ale ráno vás výborně nastartuje obyčejná voda s citronem. Rozhodující úlohu hraje kyselina citronová, která posiluje imunitní systém, vyrovnává hladinu pH a vyplavuje z těla toxiny. Pokud chcete ráno „nakopnout“ a nemáte po ruce kávu nebo čaj, dejte si pohár teplé citronové vody. Únavu během dne pak dokáže porazit ovoce – meruňky, broskve nebo nektarinky.

Zdroj: tchibo.sk, cafepoint.sk, mediteka.sk, healthline.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek