Zdravý životní styl Zdraví Proti alergii zkuste bylinky a upravte stravu

Když je na nějakou látku organismus citlivý, začne se bránit vyplavováním zvýšeného množství histaminu. Alergie se projevuje:

 • plným nosem,
 • alergickou rýmou,
 • svěděním očí a hrdla
 • oteklými sliznicemi
 • kašlem
 • vyrážkou.

K těmto příznakům se přidružuje únava, bolesti hlavy, někdy i mírně zvýšená teplota.

Základní typy alergií:

 • Alergie na pyl (senná rýma)
 • Alergie na zvířata
 • Alergie na léky
 • Alergie na slunce
 • Alergie na chlad
 • Alergie na potraviny
 • Alergie na roztoče
 • Alergie na plísně
 • Alergie na latex
 • Alergie na poštípání hmyzem
 • Kontaktní alergie
 • Zkřížená alergie
 • Atopický ekzém
 • Astma

Přečtěte si, jak rozeznat příznaky rýmy, chřipky a alergie

Proti alergii pomáhá i úprava životního stylu

V boji proti alergii vám pomohou léky. První pomoc dostanete ve formě volně prodejných léků, kapek do očí a kapek či sprejů do nosu v lékárně. Když vás však alergie trápí pravidelně nebo jsou její příznaky silné, vyhledejte alergologa. Ten vám udělá testy, na základě kterých přesně určí typ alergie a její následnou léčbu léky nebo hyposenzibilizací.

Od příznaků alergie vám uleví i domácí prostředky, které jsou zároveň podpůrnými prostředky, pokud se již na alergii léčíte.

1. Pitný režim
Když váš organismus bojuje s alergeny, dva litry čisté vody denně jsou pro něj mimořádně důležité. Dostatečná hydratace udržuje v tempu zejména ledviny, takže se tělo snadněji zbavuje nadbytečného histaminu i alergenů. Pijte čistou vodu nebo zelený čaj.

2. Úprava stravy
Strava hraje obrovskou roli v celkovém zdraví. Ovlivňuje náladu, výkonnost, spánek, vzhled pokožky a samozřejmě i váhu a psychiku. Strava hraje velkou roli i v tom, jak se během alergie cítíte. Během alergie se tedy vyhýbejte nejen potravinám, které vám nedělají dobře, ale i těm, které patří mezi alergenizující:
ananas
okurky
ořechy
meloun
cuketa
arašídy
banány
měkkýši
sója
rajčata
čokoláda

Jezte méně slazených a moučných jídel. Pijte nejlépe čistou vodu. Do stravy zařaďte luštěniny, zeleninu, libové maso.

3. Cvičení
Cvičení je asi poslední věc, kterou budete chtít s plným nosem a napuchlíma čima dělat, přinuťte se však alespoň na půl hodiny denně. Takto dlouhá mírná až intenzivní aktivita totiž může vést k výrazné úlevě od alergie. Předpokládá se, že je to proto, že při cvičení se vytvářejí protizánětlivé látky v těle, což pomáhá přirozeně zmírnit projevy alergie.

4. Vitamin C
Vitamín C je bez vedlejších účinků a považuje se za přírodní antihistaminikum. Zázraky na počkání nečekejte, pomůže vám však při potlačování nepříjemných symptomů. Při alergii byste měli denně přijmout alespoň 2 gramy vitamínu C denně. Vsaďte na jeho přírodní formu. Přirozeně velké množství vitamínu C je v paprice a kysaném zelí.

Bylinky proti alergii

Zmírnit příznaky alergie dokáží i bylinky. Svými účinnými látkami potlačují svědění kůže, otok sliznic nosu, hltanu i očí, uvolní dýchací cesty.

POZOR! Bylinky při tzv. zkřížené reakci mohou alergii zhoršit. Stane se to, pokud jste alergičtí na jistý alergen a narazíte na jeho příbuzného například v bylinkových čajích, zelenině či ovoci. A tak co jednomu pomůže, druhému nemusí. O užívání bylinek během alergie si promluvte s vaším lékařem nebo lékárníkem.

Rozmarýn může způsobit zkříženou alergickou reakci.

Kopřiva
Kopřivový čaj pročišťuje organismus, pomáhá mu zbavit se odpadních látek a škodlivin a tudíž i alergenů. Vyplatí se pít ho při senné rýmě a ekzémech.

Ostropestřec mariánský
Bylinka, která dokáže pročistit játra, si poradí i s histaminem ve vašem těle. Nejúčinnější je olej z ostropestřce, popíjet můžete i čaj.

Měsíček lékařský
Účinky měsíčku jsou tak silné, že se tato rostlinka využívá i v boji proti bakteriím, a proto se řadí mezi rostlinná antibiotika. Měsíček léčí zvenčí i zevnitř. Na kožní alergii použijte měsíčkovou mast, jejíž účinky posílíte měsíčkovým čajem.

Ginkgo biloba
Kromě toho, že zlepšuje prokrvení a upravuje tlak, usnadňuje hojení ran a zmírňuje bolesti hlavy. Ginkgo také odstraňuje únavu, dodává energii a zlepšuj náladu, což přivítají všichni alergici, unavení ztíženým dýcháním a dalšími příznaky alergie.

Černý rybíz
Výtažky z černého rybízu stimulují nadledvinky a působí protizánětlivě. Jsou však slabší, proto je používejte jako součást čajových protialergických směsí.

Bříza
Podobně jako kopřiva, i bříza má výrazné čistící účinky. Stimuluje činnost jater, slinivky, ledvin.

Proti alergii zkuste bylinky a upravte stravu

Devětsil
Problémy s dýcháním a kašlem a bolesti hlavy dokáže zmírnit tato bylinka, kterou by však neměli užívat lidé s poruchami jater a ledvin, jakožto i kojící maminky a těhotné ženy.

Tymián
Na zmírnění suchého kašle je dobrý tymián. Pokud ho máte v květináči, provoní vzduch, jeho větvičky můžete vhodit i do odpařovače a samozřejmě z nich udělat tymiánový čaj.

O užívání bylinek během alergie se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Vytisknout stránku
Sdílet článek