Zdravý životní styl Fitness Průvodce typy kol: které pro vás bude jako stvořené?

Každý z nás ví něco o kolech. Přinejmenším alespoň to, jak vypadají, jak se s nimi musíme chovat na silnici a že k nim není vhodné nosit široké kalhoty. Cyklisti se při tom musí pouze usmívat, protože dávno ví, že druhy kol se rozvětvují do zdánlivě nekonečných kategorií a podkategorií. Pro správný výběr svého nového kola se je nemusíte učit všechny zpaměti. Stačí, pokud víte, kam s kolem chcete jezdit. A my vám ukážeme, které kolo na to bude ideální.

Poskytneme vám tedy alespoň malý přehled, který by vám usnadnil orientaci v nejrůznějších modelech rozdílů, které nacházíme třeba mezi kolem horským, silničním, tím se zkratkou BMX, hybridním či tandemovým modelem. Držte si přilby, bude to jízda!

Horské kolo

Horská kola jsou oblíbená u většinové populace, protože projedou téměř všude a mnoho vydrží. Mají širší pneumatiky o průměru 26 (někdy i 29) palců, silné ráfky a odolnější pláště s hrubým vzorkem. Díky nim na takovém kole jezdec lépe drží stabilitu i na méně upravovaných cestách, lesní chodníčcích nebo při jízdě přes překážky. Menší rám kola zajišťuje lepší ovladatelnost a odpružená přední vidlice zas zvyšuje pohodlí při jízdě v terénu. Horská kola se vyznačují širšími plochými řídítky, lehce ovladatelnými brzdami i páčkami na přehazování. Pokud si dopřejete pouze levnější model, nevyrážejte s ním na strmé horské sjezdy. Takové modely budou spíše ideální na výlety po nezpevněné silnici.    

Kam s ním vyrazit: lesní chodníky, horské stezky, nezpevněná silnice, štěrk, jízda přes překážky 

Enduro kolo

Mnozí z nás touží posunout hranice klasické horské cyklistiky na vyšší level, kde je vhodným partnerem pro profesionálnější jezdce právě enduro kolo. Kombinuje totiž skvělé technické vlastnosti horských kol spojené s možností vytrvalostní jízdy. Díky nim závodníci mohou zvládat vše, tedy prudké i dlouhé výjezdy i náročné sjezdy, ne které jinak potřebují kolo pro downhill.

Kam s ním vyrazit: delší závody v terénu, ostré výjezdy, jízda přes překážky     

Nemůžete se rozhodnout, zda vysednout na kolo? Jen do toho, je to zdravé a zábavné!

Městské kolo

Chcete si v pokoji vyjíždět na nákupy, do práce či za přáteli v rámci vašeho města? Pak bude pro vás ideální pořídit si pohodlné městské kolo a užívat si jízdu po rovinatějším povrchu. Jsou vybavena nižším rámem pro snadné vysednutí a nasednutí, přehazováním pouze s několika rychlostmi, které můžete používat i když stojíte, krytem řetězu, abyste se nemuseli omezovat pouze na krátké kalhoty nebo legíny, praktické blatníky proti ušpinění, stojánkem či košíkem, kam si lze pohodlně odložit svůj nákup. Elegantní design, komfort a bezpečí, to jsou tři faktory, které městská kola zcela odlišují od těch horských. Městským kolem je i cruiser.

Kam s ním vyrazit: krátké vzdálenosti po upravených silnicích, několikakilometrové vyjížďky v rámci města nebo vesnice

Trekkingové kolo

Trekkingová kola se nachází někde mezi městskými a horskými koly. Ve své sportovní variantě s blatníky jde o krosová kola, pokud však mají světla a nosiče, označují se jako city-bike. V USA tyto kola s pneumatikami širokými do 28 palců výrobci řadí do kategorie hybrid. Jde přesně o modely, které fungují tak, jak to zní – snoubí v sobě totiž všechny výhody, ale bohužel také nevýhody kompromisů mezi městským a horským kolem. Na silnici je sice mnohem rychlejší, než horská kola, na druhou stranu však kvůli jemnějšímu vzorku a tenčím pneumatikám neudrží rovnováhu natolik, abyste s ním mohli v lese či na nezpevněné vozovce pořádně vyvádět. Ideálně se hodí pro cyklisty, kteří nejezdí moc často a spíše pouze rekreačně. Jsou pohodlnější než silniční kola, a tak skvěle poslouží na delší trasy jako i na různé typy cyklostezek.   

Kam s ním vyrazit: dlouhé túry po silnicích, pevné cesty  

Silniční kolo

Silniční kola poznáte docela snadno podle jejich úzkých pneumatik a zakřivených řídítek. Stanete se s ním pány silnic díky jejich extrémnímu výkonu a rychlosti. Větší, tenká kola napomáhají k rychlé jízdě i s vynaložením minima energie, přizpůsobené úchyty s možností přechycení do několika pozic zas umožňují výběr jízdy od té pohodovější v napřímené poloze až k té agresivnější a rychlejší. Pokud bydlíte v místě s infrastrukturou přizpůsobenou cyklistům a baví vás delší výlety, silniční kolo bude tím správným partnerem pro vás.    

Kam s ním vyrazit: delší trasy po silnicích

Při jízdě na kole nezapomeňte na správné oblečení. Pomůžeme vám s výběrem

BMX

Zkratka BMX je odvozena z názvu Bicycle Motorcross, co znamená, že toto kolo je speciálně upraveno pro cross – krátké závody na nezpevněné trati s hlínou, uměle vytvořenými vlnami a klopenými zatáčkami. Taková kola mají pouze jeden rychlostní stupeň, nízký rám a pneumatiky o tloušťce od 20 do 24 placů. BMX kola toho vydrží opravdu hodně, jsou robustní a upravovány podle toho, na kterou disciplín motocrossu jsou využívána.

Kam s ním vyrazit: motokrosové nezpevněné tratě

Vybíráte si nové kolo? Nenechte rozhodovat pouze rozpočet

Průvodce typy kol: které pro vás bude jako stvořené?

Zdroj: www.wikipedia.org, www.thebicycleescape.com, www.bicycling.com, www.vitalia.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek