Zdravý životní styl Zdraví Skořice, kurkuma, zázvor – koření, které zahřívá organismus

Podzim a zima jsou těmi ročními obdobími, ve kterých sladká a intenzivní chuť koření, jako je skořice, kurkuma, zázvor, chilli či kardamom, očaruje chuť sezónních jídel. 

TIP: Veškeré zimní koření je vhodné skladovat ve vzduchotěsných obalech mimo dosah světla, tepla a vlhkosti. Nejlepší je kupovat ho v syrovém a celém stavu a rozdrtit v hmoždíři až těsně před použitím. Chuť a intenzitu je možné zvýraznit ještě krátkým opečením nasucho na pánvi a následným rozdrcením.


Skořice

Patří mezi nejstarší známé koření. Je vhodná do zákusků, koláčů, kaší, k dušenému ovoci, do čaje i kávy. Výborná je též v zimních nápojích, jako je punč či svařák. V lidové medicíně se cejlonská skořice používá už celá staletí a v současné době patří mezi vědou nejvíce zkoumané bylinky. Vědci zkoumali oba druhy skořice – skořici aromatickou a skořici cejlonskou. Jejich účinky jsou podobné, ale víc se doporučuje cejlonská skořice, protože neobsahuje látku kumarin, která při vyšší konzumaci zatěžuje játra.

Věděli jste, že…

Pokud chcete skořici užívat cíleně za účelem léčby, například s medem nebo rozmíchanou v nápoji, snažte se limitovat její denní příjem na 2 až 5 gramů (1 až 2 čajové lžičky) pro dospělého člověka.

Jestli si ji chcete plně užít, vyzkoušejte kuskus nasladko se skořicí a sušeným ovocem.

Skořice, kurkuma, zázvor – koření, které zahřívá organismus

Kurkuma

Kurkumu získáváme z oddenku rostliny a nazýváme ji také jako žlutý zázvor nebo indický šafrán. Oddenky se po sběru očistí, spaří vařící vodou a velmi pomalu usuší. Potom se namelou na jemný prášek obsahující mnoho bioaktivních látek, které souhrnně nazýváme kurkuminoidy. Hlavní účinnou látkou je kurkumin, který je v kurkumě obsažený ze 2 %. A je to právě kurkumin, kterému jsou přisuzovány hlavní zdraví prospěšné účinky. Kurkuma se využívá v potravinářství pro dosažení zlatého nádechu (máslo, těstoviny, sýry). Jejím použitím se též zvyšuje trvanlivost potravin. Je neodmyslitelnou součástí kari koření a přidává se také do hořčice.

Kurkumin má silné protizánětlivé účinky a jako jedna z mála látek je schopný projít přes krevní bariéru v mozku. Proto se předpokládá, že by mohl být využitelný též jako lék na celou řadu neurologických onemocnění.

Věděli jste, že…

Kurkuma je rozpustná v tucích. Pro lepší vstřebávání zdraví prospěšných látek je dobré ji kombinovat s olejem (nejlépe panenským olivovým). Maximální denní dávka pro dospělého člověka je jedna čajová lžička prášku. U starších lidí a dětí je dávka poloviční.

Zázvor

Aromatický světlehnědý kořen je v Asii známý přes 4 000 let. Odedávna se používá jako koření a v některých tradičních medicínských přístupech je považován za univerzální lék. Můžeme ho používat čerstvý, sušený, do nápojů, na vaření i pečení. Vyzkoušejte naše zázvorky z čerstvého zázvoru.

Věděli jste, že…

V zimním období se častěji vyskytují chřipky a nachlazení. Boj s nimi lépe zvládnete s čajem z čerstvého zázvoru. Dvě polévkové lžíce čerstvého nastrouhaného zázvoru zalijete hrnkem vařící vody a necháte 5–8 minut louhovat.

Kajenský pepř

Pod označením kajenský pepř se skrývá prášek ze sušených chilli papriček, což jsou plody především exotických druhů paprik rostoucích v tropech a subtropech Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Jižní a Střední Ameriky a zvlášť Mexika. Hojně se využívají na Balkáně.

Ale ne z každé odrůdy. Musí se jednat o červené chilli, konkrétně o Capsicum frutescens.

Jedná se o malé světlejší papričky s výraznou vůní. Za svoji pálivou chuť vděčí látce kapsaicin, která je dobře rozpustná v tucích, takže na zahnání akutního pocitu pálení v ústech nejlépe pomůže sklenice mléka.

Kromě dalších látek obsahuje vitamin C a betakaroten. Podporuje chuť k jídlu, v přiměřených dávkách působí na žaludek lépe jako koření. Příznivě ovlivňuje trávení. Chilli má sladkou a pálivou chuť a je považováno za afrodiziakum.

TIP: Máte rádi krémové polévky? Zkuste naši mrkvovou polévku s chilli a zázvorem.

Kardamom

V Indii ho nazývají královnou koření. Toto koření je známé v zelené i hnědé formě. Jeho kouřová chuť je výborná na přípravu indického tandoori. Při koupi si však dávejte pozor, aby kardamomové lusky byly celé, neprasknuté, mírně mastné a limetkově zelené, nikoli bledé. Kardamom se hodí do sladkých a slaných jídel, hlavně do kari a k rýži. Mletý kardamom rychle ztrácí prchavé oleje a chuť, proto je vhodné mít po ruce celé jeho lusky.

Okořeňte si to perníkovým kořením!

Směs zimního koření známá pod společným názvem koláčové anebo perníkové koření příjemně zahřívá náš organismus a je vynikajícím doplňkem nejen do koláčů, ale také ke kořenové zelenině, pečenému masu a omáčkám.

Co na tuto směs potřebujeme?

Všechny suroviny smíchejte a skladujte na tmavém místě. Při pečení jen jednoduše přidejte do mouky 1–2 čajové lžičky dle chuti.

Tipy na použití naší zimní směsi koláčového/perníkového koření

Svařák anebo mošt

Směs koření nasypte do sítka a nechte ho 15 minut během vaření ponořené ve víně či moštu. Vaše děti potěší nealkoholický punč se skořicí a badyánem.

Dýňová polévka

Pokud doslova toužíte po zimní polévce, přidejte do ní naši směs koláčového koření. Polévka bude nejen chutná, ale také léčivá a zahřeje vás od hlavy až k patě.

Vánoční perníčky

Letošní vánoční perníčky budete mít ještě chutnější a voňavější, pokud do nich místo běžného perníkového koření použijete to naše koláčové.

Zdroj: motherearthliving.com, domacaliecba.sk, justnahrin.sk, akv.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek