Tipy a rady Sladkosti zdravé, či nezdravé – nakolik ohrožují naše děti?

Existují vůbec zdravé sladkosti? Jsou vhodné pro děti, anebo jen pro dospělé? Je jejich konzumování až natolik rizikové?

Životní styl

Sladkosti byly vždy součástí dětství. Pravdou je, že desítky let zpátky se upřednostňovaly hlavně domácí, zdravé sladkosti – koláče či jednoduché domácí bonbóny. Průmyslová revoluce však přinesla do našich domácností neomezené možnosti. Dnes je běžné, že se děti stravují denně ve školních automatech, které jsou plné nepříliš zdravých produktů. Je vůbec možné inspirovat děti ke konzumaci zdravých domácích sladkostí, když je všude tolik cukru?

Jak na to? Buďte příkladem!

Je to nejupřímnější cesta a zároveň velmi jednoduchá. Pečte a vařte doma, nejlépe s dětmi. Při návštěvě obchodu si spolu čtěte etikety na obalech sladkostí a ukazujte dětem, jak si mohou podobně chutné a především zdravé sladkosti připravit i v pohodlí domova. Vysvětlete jim, jak přidané látky, cukr a umělá sladidla ohrožují jejich zdraví, zatěžují organismus, kazí zuby nebo je obírají o potřebnou energii.

Řešením jsou taktéž přírodní sladidla. Naučte děti, že existuje nejen cukr, ale také med či ovocné šťávy. Kromě toho, že jsou tyto alternativy stejně sladké a chutné, obsahují i prospěšné látky, které dodají dětem potřebné vitamíny a energii.

Doporučte jim populárně-naučnou literaturu pro děti, která se věnuje právě edukaci v této oblasti. Dětem se líbí písničky a básničky, takže není od věci vysvětlit jim tuto problematiku zábavnou formou, která je zajisté potěší.

Sladkosti zdravé, či nezdravé – nakolik ohrožují naše děti?
Kolik cukru je v pořádku?

Odborné studie nám říkají, že děti do 2 let by neměly cukr konzumovat vůbec. Děti od 2 do 18 let by měly konzumovat maximálně 6 čajových lžiček denně. Co se týká obsahu cukru, nejhůře jsou na tom běžně prodejné sladkosti, sušenky, koláče a hlavně slazené nápoje. Naučte děti rozlišovat mezi slazenými nápoji a čerstvými ovocnými šťávami. Když jim dáte na výběr, určitě si po ochutnání obou variant zvolí čerstvou ovocnou šťávu a zjistí, že přírodní sladidla jim chutnají více.

Lékaři bijí na poplach

Konzumace cukru ve velmi brzkém věku může vést k závislosti na cukru a následně k dětské obezitě, k problémům s krevním tlakem i s cukrovkou 2. typu, jejíž prevencí je pohyb a zdravá strava. Problémem také je, že děti, které konzumují ve velkém množství sladkosti, odmítají zdravé cukry, jako je ovoce či jednoduché cukry v obilninách a mléčných výrobcích.

Závislost na cukru, kterou si dnešní děti pěstují, je alarmující. Děti od sladkostí ale neodnaučíte tak, že jim radikálně všechny zakážete. Nabídněte jim je jen občas. Postupem času se jim změní chutě a ony samy začnou upřednostňovat ty, které mají menší podíl cukru.

Nejlepším řešením je hlad

Jak na to? Nabídněte dětem zdravé jídlo vždy, když jsou hladové. Protože ten, kdo má hlad, sní všechno. Časem si zvyknou jíst zdravá jídla, která běžně odmítaly, a nahradí jimi ta nezdravá. Nezapomeňte, že mezi zdravé sladkosti patří také ovoce.

Tipy a nápady

U dětí jsou oblíbené snídaňové pečené vločky s čokoládou a sušeným ovocem známé pod názvem granola. Smutné je, že obsahují velké množství konzervantů, umělá sladidla a spoustu přidaného cukru. Upečte si doma s dětmi domácí čokoládovou granolu a nemusíte se obávat toho, že by chtěly snídat někde jinde.

Ukažte dětem, že toasty není potřeba natírat jen čokoládovou pomazánkou (Nutellou), ale chutné je také čerstvé ovoce. Snídaňové toasty s ovocem si určitě oblíbí celá rodina. Vždyť právě ovoce je výborný tip na přírodní sladidlo.

Další skvělou a především zdravou alternativou je fitness cheesecake z ovesných vloček. Obsahuje jen ovesné vločky, tvaroh, jogurt, vejce, med, vodu, mandle a protein, ale je chutný, sladký a kromě toho také bez přidaného cukru či umělých sladidel.

Pokud vám doma zbyly jahody, borůvky nebo jiné ovoce, víme, co s tím. Děti se rády pletou v kuchyni, tak proč je nezapojit do práce. Udělejte si s nimi jednoduchý ovocný salát s hroznovým vínem. Kromě toho, že s dětmi vyrobíte zdravou sladkost, máte minimálně na půl dne postaráno o společnou zábavu.

Pokud vás naše recepty zaujaly nebo byste chtěli změnit svůj životní styl a zejména svoje stravování, doporučujeme si sestavit dietní plán proti únavě a zimním kilogramům.

Zdroj: health.org

Vytisknout stránku
Sdílet článek