Tipy a rady Špenát – dá se vypěstovat doma v květináči?

Pěstování špenátu ze semínek

Pokud se rozhodnete vypěstovat si vlastní špenát, nachystejte si nejdříve menší květináč na sazenice. Semínka zasejte přibližně 2 cm hluboko. Špenát klíčí 5 až 14 dní v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování. Sledujte, kdy se na každé rostlince objeví 2 až 3 lístky, tehdy jsou zralé na přesazení do většího květináče.

Výběr květináče na špenát

Na pěstování špenátu zvolte květináč, který je hluboký přibližně 15 až 20 cm a spíše široký než hluboký. Je na vás, jestli si zvolíte víc menších květináčů, nebo upřednostníte okenní truhlíky či dřevěné bedny.

Sázení

Sazeničky špenátu by se měly sázet přibližně 8 cm od sebe. Pokud se chystáte sbírat baby špenát, můžete zmenšit rozestup na 5 cm.

Požadavky na pěstování

 • Pokud pěstujete špenát na podzim, zvolte pro rostliny slunné místo. Dny jsou kratší a slunce svítí méně, rostlinky tak snesou pobyt i na přímém slunci.
 • Na jarní a letní výsadbu stáhněte květináče do polostínu, přímé slunce by mohlo listy baby špenátu spálit.
 • Během tropických letních dní udržujte špenát ve stínu.
 • K pěstování používejte kvalitní zeminu na květiny bohatou na organické látky. Textura půdy musí být drobivá a hlinitá. Vyvarujte se umělého zateplení půdy.
 • Dobře odvodněná půda je nejdůležitějším faktorem pro optimální růst špenátu
  v květináči.
 • PH půdy musí být neutrální.
 • Dbejte na to, abyste špenát pravidelně zalévali. Přelití ovšem vede k hnilobě a různým plísňovým onemocněním. Vyvarujte se též vlhčení listů.
 • Udržujte půdu vlhkou, ale ne mokrou. Důležité je mít květináč s otvory, aby měla přebytečná tekutina kudy odtékat.
 • Semena špenátu klíčí i při velmi nízkých teplotách (od 4 stupňů).
 • Ideální teplota pro pěstování špenátu se pohybuje mezi 10 až 27 stupni.
 • Pěstování špenátu v květináči nevyžaduje speciální péči. Pravidelná zálivka, hnojení a správná půda jsou klíčem k bohaté úrodě.

Sběr a skladování špenátu

Špenátu se daří nejlépe na jaře a na podzim, během léta je náchylný k blednutí a vyschnutí.

Špenát můžete sbírat ve dvou fázích:

Špenát je připravený ke sběru po 37 až 50 dnech po vyklíčení, opět záleží na podmínkách pěstování a kultivaru. Baby špenát sbírejte hned na začátku, kdy jsou jeho lístky malé a jemné. Baby špenát má delikátní chuť a hodí se do zeleninových salátů a smoothie. Můžete si ho také připravit v teplé podobě, ale přijdete tak o jeho cenné látky. Stonky baby špenátu nemusíte vyhazovat, jsou jemné a příjemné na konzumaci.

Zralý špenát se sbírá později, obvykle cca 50 dnů po vyklíčení. Je vhodný zejména na vaření. Musíte ho důkladně ošetřit, umýt a zbavit tvrdých částí, především stonku. Špenát je výborný restovaný na másle nebo na oleji jako příloha k hlavnímu jídlu, do omáčky na těstoviny nebo jako náplň do slaných koláčů. Může se dát zamrazit, neuškodí mu to, pokud se bude následně tepelně upravovat.

Špenát – dá se vypěstovat doma v květináči?
Špenátové recepty

Penne se špenátem, smetanou a kuřecím masem jsou tou správnou volbou na lehký oběd.

Špenátové lasagne neodmítne nikdo z vaší rodiny.

Cannelloni plněné ricottou a špenátem přináší zajímavou chuť a vůni.

Špenát s bramborovým knedlíkem a masem je stará dobrá česká klasika.

Věděli jste?

Voda použitá na vaření brambor je přírodním hnojivem pro rostliny díky vitamínům uvolněným během vaření. Vodu nechejte vychladnout a použijte ji na zalévání pokojových nebo zahradních rostlin alespoň jednou týdně. Minerální vodu, kterou byste vyhodili, můžete také použít jako hnojivo.

Zdroj: balconygardenweb.com, goodhousekeeping.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek