Tipy a rady Syrové, nebo kysané zelí –které z nich více prospívá zdraví?

Košťálová zelenina, do které zelí patří, je nejlepším přítelem štítné žlázy, protože ji chrání před virovými onemocněními. Pomáhá při zastavení různých druhů rakoviny, například rakoviny prsu, reprodukčních orgánů, mozku, střev a plic. Díky bohatému obsahu síry obnovuje a stimuluje růst plicní tkáně.

Je velmi bohatým zdrojem vlákniny, vápníku, hořčíku a draslíku, ale obsahuje také nejrůznější vitamíny. Sto gramů zelí má jenom 25 kalorií, což ho řadí naprvní příčky v tabulce nízkokalorických potravin. Jednoznačně představuje jeden z nejzdravějších druhů sezónní zeleniny a mělo by být zařazeno v jídelníčku několikrát týdně.

Červené zelí

Síra, kterou obsahuje, lehko přenáší fytochemikálie do jater. Proto je červené zelí pro játra jednou z omlazujících potravin. Ve skutečnosti pomáhá zastavit a odvrátit vznik nových zjizvených tkání v játrech.

Bílé zelí

Bílé zelí je velmi výživné a nápomocné při léčbě osteoporózy. Pokud ho máte rádi, směle si jej dopřejte. Je bohaté na vitamín A, C, E, K a vitamíny skupiny B. Dietologového doporučují konzumovatpři snižování tělesné hmotnosti a při onemocnění plic.

Kysané zelí

Nejzdravější je kysané zelí. Bakterie kyseliny mléčné, které vznikají při kvašení, zbavují tělo škodlivých látek, snižují hladinu cholesterolu a krevní tlak. Podporují látkovou přeměnu, zlepšují střevní flóru a tím zvyšují odolnost imunitního systému vůči virům či nachlazení a chřipce.

Při fermentaci se v kysaném zelí tvoří vitamín B12, který se téměř výlučně vyskytuje v živočišných produktech. Pro vegetariány je jediným rostlinným zdrojem tohoto vitamínu právě kysané zelí. Blahodárně působí na nervovou soustavu a mozek. Zároveň je důležitý pro svaly, kosti a při tvorbě červených krvinek.

Výzkumy potvrzují, že kysané zelí má silnější protirakovinové účinky než jeho syrová varianta. Obsahuje několikanásobně víc antioxidačních látek, obzvlášť vitamín C. Připravte si vlastní kysané zelí do sklenic.

Syrové, nebo kysané zelí –které z nich více prospívá zdraví?
Kulinářská specialita

Bílé či červené zelí se hodí do nejrůznějších kulinářských výtvorů a do stravy ho můžeme zařadit několikazpůsoby. Je to opravdu univerzální sezónní zelenina pro každodenní použití. Chutné je syrové červené zelí, pečené i dušené zelí nebo kysané zelí. Jak jej použít?

1. Syrové: Bílé a červené zelí nastrouhejte na hrubém struhadle společně s květákem, mrkví, paprikou a cuketou, přidejte pár nasucho opražených semínek, trochu olivového oleje a máte na stole výživný a barevný zeleninový salát, který můžete podávat jako hlavní jídlo anebo jako přílohu kterýkoli den.

2. Do polévek: Snad každý zná zelňačku či zelnou polévku na hubnutí. Vyzkoušejte ale například použít čerstvé nasekané zelí v kombinaci s rajčaty.

3. Kysané: Noky se zelím a uzeným masem nebo zelné placky,to jsou podzimní jídla, která zasytí a na kterých si pochutnáte. Kysané zelí také výborně chutná samotné. Upečte k němu pár brambor a máte postaráno o výživnou a levnou večeři. Kysané zelí můžete také využít do skvělých nakládaných utopenců.

4. Na pečení: Zelňáky a zelné koláče znáte? Doporučujeme vám vyzkoušet náš zelný koláč z bílého a červeného zelí s koprem.

5. Dušené zelí: Bílé i červené zelí je výborné dušené, jako příloha k pečenému masu, náplň do bramboráků či jako vegetariánská verze masových jídel. Dušené zelí je lehce stravitelné, a když do něj přidáte karamelizovanou cibulku a nastrouháte jablko, máte hotovou delikatesu. Zkuste třeba naši svatováclavskou kachnu s bílým zelím a bramborovým knedlíkem.

Zdroj: organicfacts.net, lepsiden.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek