Děti Těhotenství Tajemství zhubnutí po porodu odhaleno! Dokážete to i vy

Každá maminka musí po narození svého dítěte myslet na spousty věcí – jak zařídit, aby bylo miminko spokojeno, bydlelo v čisté domácnosti, jak se zotavovat z porodu psychicky i fyzicky, jak zařídit, aby domácnost bezvadně fungovala i s ostatními dětmi a také s druhou polovičkou. K tomu všemu nás společnost tlačí k tomu, aby maminky hned po porodu začali hubnout a vypadali co nejdříve tak, jako předtím.

Hubněte pomalu a tak, aby vám to bylo příjemné. Těchto 5 cvičení je balzámem nejenom pro tělo, ale také pro duši.

Nenechte se tím však vystresovat. Je zcela v pořádku, když se na svou váhu vrátíte do 6 až 12 měsíců po porodu, přičemž přibližně polovina váhy nabrané v těhotenství by měla zmizet po prvních 6 týdnech po narození dítěte, tedy v šestinedělí. Zhubnout se vám povede, když se spíše, než na hubnutí samotné soustředíte na zdravý životní styl, spousty procházek, spokojené kojení a psychickou pohodu. Ukážeme vám, jak na to.     

Pro hubnutí si dopřejte čas, abyste neztratili mléko

S hubnutím nezačínejte příliš brzy. Pokud budete totiž příliš namáhat své tělo během doby prvních šesti týdnů, mohli byste prodloužit dobu potřebnou na zotavování. Do hubnutí a cvičení se proto v šestinedělí raději nepouštějte. Také byste na hubnutí neměli naskočit příliš drasticky. Může se totiž stát, že s rychlou ztrátou hmotnosti se omezí, nebo zcela zastaví tvorba mléka.

Kdo kojí, hubne

A je to právě kojení, které vám pomůže k rychlejšímu spalování kalorií. Pokud budete trpělivá, můžete být překvapena, jak kojení příznivě působí na hubnutí a jak to s ním jde mnohem snadněji. Ideální je, pokud při kojení hubnete zhruba 500-600 gramů týdně, ne však více. Nezapomínejte také, že kojící ženy potřebují přijmout asi o 500 kalorií více, než normálně a pokud si je dopřejete v podobě zdravé zeleniny, ovoce, celozrnnými potravinami a kvalitními proteiny, nemáte důvod k obavám z přibírání.   

Při hubnutí se ovoci nevyhýbejte. Zde je 15 druhů, které vám pomůže ve ztrátě nadbytečných kil.


Jídelníček na hubnutí a zdravé stravování

Po porodu se nezaměřujte na diety, které vynechávají některé druhy potravy a živin. Sice při nich možná na začátku zhubnete, ale kila se vám po skončení diety rychle vrátí, a navíc zůstanete bez potřebných živin. Místo toho se zaměřte na vyváženou stravu plnou zdravých potravin pro vás i vaše miminko. Zde je několik typů, které vám mohou sloužit jako vodítko k přípravě zdravého jídelníčku:

  • Nevynechávejte jídla. Maminky novorozenců často zapomínají jíst, ale jsou pak pouze bez energie. To nepomáhá ani dítěti, ani samotné mámě.
  • Naučte se snídat. I když normálně nesnídáte, vytvořte si tento příjemný návyk, který vám dodá potřebnou energii na začátek dne a odstraní pocit únavy, který se u vás možná projevuje pozdějším „vlčím hladem“ a spořádáním všeho, co se vám dostane pod ruce.
  • Na jídlo se snažte udělat si čas. I když je to velmi náročné, zkuste se na jídlo soustředit a nedělejte u toho množství věcí naráz. Lépe tak procítíte, kdy už jste plná a kdy je čas přestat jíst.
  • Obloukem se vyhýbejte slazeným nápojům s přidaným cukrem a zbytečnými kaloriemi navíc. Zvykněte si na čistou vodu a bylinné čaje.
  • Místo fritovaných potravin si vždy raději vyberte ty grilované nebo pečené.
  • Vylučte ze svého jídelníčku těžká mastná jídla, smažené potraviny a také jídlo z fast foodů.
  • Snažte se pravidelně si připravovat zeleninu a ovoce, lehké polévky, saláty, ryby a bílé maso. Doplňte to přírodními šťávami a dostatkem semínek nebo ořechů.

Nejlepší cvik po porodu? Začněte s chozením

Jedná se o velmi příjemnou fitness aktivitu, kterou si budete užívat společně se svým děťátkem. Nejdříve se vydejte na příjemnou procházku kolem sídliště, pak můžete vyrazit i na delší trasy, a nakonec kočárek vyměnit za nosič na vaše miminko, které vám dodá slušnou zátěž. Budete překvapena, kolik taková 30 až 60 minutová procházka denně dokáže.

Zalíbit se vám může i podpora lymfatického systému cvičením. Přečtěte si, které cviky na ni platí.

Tajemství zhubnutí po porodu odhaleno! Dokážete to i vy

Zdroje: medlineplus.gov, webmd.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek