Tipy a rady Vajíčko naměkko nebo natvrdo? Je to jedno, jsou zdravá!

Nezáleží na tom, zda bylo dříve vejce nebo slepice. Jisté je, že vejce jsou tady a měli bychom je jíst ve všech možných podobách. Vždyť vejce jsou jednou z nejvýživnějších potravin. Stačí si uvědomit, že vejce obecně obsahuje vše potřebné k tomu, aby se z něj vyklubal nový tvor. „Vejce jsou nejkvalitnější bílkovinou, dokonce kvalitnější než maso," vysvětluje odbornice na zdravou výživu Zuzana Pavelková Šafářová. „Vaječná bílkovina totiž zahrnuje všechny esenciální aminokyseliny a to navíc ve vysokém obsahu a ideálním poměru."

Ztracené vejce je oblíbeným jídlem i pro svůj vizuální efekt

Proč jíst vejce? Pro jejich bohaté nutriční hodnoty!

Co obsahuje vejce? Skořápku, žloutek a bílek, odpoví většina. Když vajíčko rozklepneme, vidíte ale mnohem víc než jen tyto tři věci. Tvrdá pórovitá skořepina nepropouští vodu a chrání žloutek zvenčí. Její barva závisí na plemeni nosnice a může být bílá, hnědá, zelená či hnědočerná až černá. Obecně ale můžeme říci, že tmavé slepice snášejí tmavá vajíčka a světlé nosnice zase vejce bílá. Pevnost vaječné skořápky ovlivňuje nejenom druh slepice, ale i její věk a strava. Ta má vliv i na barvu i chuť vajíčka. Pod skořápkou je vnější a vnitřní papírová blána. Na jednom konci vajíčka je vzduchová komůrka.

Věděli jste, že ...
... v Japonsku prodávají téměř výhradně bílá vajíčka?

Určitě jste už ve vejci zpozorovali bělavou tenkou pevnější část, jakoby cívku. To je poutko, spojující žloutek s blánami.

Žloutek je tmavý a světlý a obaluje ho žloutková blána. Je zásobárnou živin budoucího zárodku a je nerozpustný ve vodě. Nachází se v něm cholesterol, vápník, sodík, draslík, fosfor, vitaminy A, D, E, K, vitaminy skupiny B, kyselina listová a pantotenová a asi polovina bílkovin z celého objemu vajíčka. Průměrný žloutek má asi 82 ​​kalorií.

Sytost barvy žloutku ovlivňuje strava, barvu mu propůjčují karotenoidy. Antioxidanty ve žloutku chrání oči před věkem podmíněnou degenerací sítnice. Ve žloutku je sice i cholesterol, o kterém si povíme později, ale jsou zde i fosfolipidy a omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které organismu pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu.

Červená „tečka“, na kterou ve žloutku nejednou narazíte, je zárodečný terčík, ze kterého se vyvíjí mládě, pokud bylo vajíčko oplodněné. Žloutek plave v bílku, který je směrem od skořápky ke žloutku hustší.

Čím je vejce menší, tím více žloutku má.

Bílek má za úkol chránit žloutek před poškozením. Tvoří asi 60 % hmotnosti vejce. Neobsahuje cholesterol ani tuk, ale až přes 3 g bílkovin, vitaminy B12, D, A, hořčík, vápník, železo, síru. Bílek má asi 17 kalorií.

Vajíčka a hubnutí

Průměrné vejce má 155 kalorií. Vajíčka jsou vzhledem ke svému nutričnímu složení, obsahu bílkovin a lehkou stravitelností vhodným jídlem při hubnutí. Pokud si dáte ke snídani vajíčko, přes den sníte méně, než kdybyste snídali třeba housku. Rozhodně se ale nepouštějte do neověřených vajíčkových diet, které by váš organismus zatížily! Dejte si třeba vejce naměkko nebo na hniličku či omeletu nebo vejce míchaná na suché pánvi. Takto připravená vajíčka stráví žaludek za dvě hodiny. Vejce natvrdo, smažené nebo připravované s tukem vám v něm budou ležet minimálně o hodinu déle. A jak radí naše odbornice na zdravé stravování Zuzana Pavelková Šafářová - vajíčka jezte se zeleninou.

Kolik vajec denně sníst je ještě zdravé?

Vejce jsou stravitelná na více než 95 % a jejich výživovou hodnotu lze srovnávat pouze s mlékem.

Dokonce ani s tím cholesterolem to pro zdravé lidi není tak špatné, jak se kdysi říkalo. Vejce do zdravého jídelníčku rozhodně patří. Zatímco bílky můžete jíst téměř neomezeně, na žloutky si přeci jenom raději dejte pozor. Doporučená dávka vaječných žloutků jsou 4 za týden. Jenže vejce nejíme pouze na natvrdo, naměkko či jako omeletu, ale i jako přísadu mnoha pokrmů. Dávejte si na to pozor při nakupování a čtěte složení.

Svým složením jsou vajíčka vhodná i v těhotenství. Děti by měly jíst vajíčka od půl roku věku. Začněte nadrobno rozdrceným vajíčkem natvrdo, a to bílkem i žloutkem. Budoucí maminky a maminky malých dětí by při tepelné úpravě vajec měly být obzvláště obezřetné a jíst pouze dostatečně tepelně upravená vajíčka.

Máte alergii na vajíčka? Zjistěte, čím můžete vejce v receptech nahradit

Strašák cholesterol ve vejcích

Ze strachu před zvýšeným cholesterolem se mnoho lidí vajíčkům vyhýbá. Co je vlastně cholesterol? Cholesterol je součástí buněčných membrán a je důležitý například pro tvorbu estrogenu, testosteronu, kortizolu, správné vstřebávání tuků či vitaminu D. V těle cholesterol produkují játra a svou produkci regulují podle množství cholesterolu přijatého ze stravy.

Vajíčka obsahují 170 – 220 mg cholesterolu, což je více než polovina doporučené denní dávky, 300 mg. Je však potřeba rozlišovat dobrý HDL cholesterol a špatný LDL cholesterol. Toho dobrého je ve vejcích dvakrát více.

Na obsah cholesterolu ve vejcích má vliv způsob chovu, věk nosnic i plemeno. Na jeho zpracování zas metabolismus a životní styl každého z nás.

Vajíčka zcela bez cholesterolu nenajdete. Méně cholesterolu než slepičí obsahují křepelčí vajíčka. V malém vejci křepelky je asi 55 – 63 mg cholesterolu.

Úplně se vajíčkům nevyhýbejte ani pokud si ze zdravotních důvodů kontrolujete cholesterol. Nejvíce ho je ve žloutcích, proto jezte bílky, které jsou přirozeně bez tuku a cholesterolu. Jednou týdně si můžete dopřát i cholesterolový žloutek.

„Žloutek navíc obsahuje i lecitin, který cholesterol v krvi snižuje. Celkově se ukazuje, že problematika cholesterolu je zřejmě mnohem složitější, než se předpokládalo,“ říká nutriční poradkyně. „Pokud trpíte na vyšší cholesterol, používejte vždy jen zdravou formu úpravy vajec. Rozhodně je nesmažte a jezte je vždy spolu se zeleninou,“ radí Zuzana Pavelková Šafářová.

Recept: Velikonoční nádivka s křepelčími vajíčky

Salmonely ve vejcích se bát nemusíte, pokud...

Nákazy salmonelou se bát nemusíte, pokud kupujete vajíčka, která byla skladována ve vhodných podmínkách a nejsou poškozena. Co je však v prevenci salmonelózy nejdůležitější, je tepelná úprava vajec. Z vajíčka natvrdo ji určitě nedostanete, ale při ztracených vejcích nebo vajíčka na hniličku či naměkko už hrozí určité riziko. Největší riziko salmonely je z konzumace syrových vajec a výrobků z nich, například majonézy nebo zmrzliny.

Špinavá vajíčka před použitím dobře omyjte. Po práci s vajíčkem si vždy umyjte ruce, abyste případné choroboplodné zárodky skořápky nepřenesli dále.

Salmonela se ničí vařením při teplotě alespoň 70 °C

Pštrosí vejce nakrmí celou rodinu, míchaná vejce udělejte z kachních vajíček

Bez slepičích vajec si vaření ani neumíme představit. Pokud nemusíte sledovat složení potravin, dá se říct, že slepičí vajíčka konzumujete téměř denně. Nacházejí se v mnoha výrobcích, ať už mluvíme o těstovinách, pečivu, majonéze, keksech, omáčkách,...

V obchodech se již běžně setkáte i s křepelčími vejci a od domácích chovatelů si můžete koupit kachní, husí či dokonce krůtí nebo i pštrosí vejce. Než se budeme zabývat primárně slepičími vajíčky, podívejme se na ty ostatní.

Křepelčí vajíčka

Od slepičích se nápadně liší svou velikostí a skořápkou. Vejce japonských křepelek jsou pětkrát menší než slepičí, s hmotností pouhých asi 12 gramů. Skořepina je světlehnědá, bílá nebo šedá s výraznými hnědými a šedými skvrnami.

Nutričně se křepelčí vejce podobají slepičím. Na své poměry mají větší žloutek, což je charakteristický znak menších vajíček. Křepelčí vajíčka jsou v asijských zemích považována za lék.

V kuchyni se používají ve vařené formě zejména při přípravě studených mís, obložených chlebíčků či salátů, kde se zároveň uplatní i jako milá dekorace.

Kachní vajíčka

Vejce kachen jsou o polovinu větší než slepičí, s hrubší skořápkou barvy bílé, šedé, zelenkavé či dokonce až černé. Žloutek je tmavší a bílek světlejší než u vajec slepic. Kachní vejce mají více tuku a jejich chuť je výraznější. Ačkoli nejsou v našich kuchyních moc běžná, za slepičími vajíčky v ničem nezaostávají a čas od času můžete zkusit o poznání krémovější a tmavší míchaná vejce nebo omeletu z nich.

Husí vajíčka

Husy snášejí bílá vejce oválného protáhlého tvaru, vážící až 200 gramů, což může být i třikrát více, než vejce slepičí. Oproti kachním vejcím mají poměrně málo tuku. Stejně jako ony však mají krásně žlutý žloutek, ze kterého je pěkná smaženice i piškotový korpus na dort.

Kachní a husí vejce před použitím vždy pořádně omyjte a nikdy je nejezte syrové.

Pštrosí vejce

Jedno pštrosí vajíčko zasytí až deset hladových krků. Aby ne, vždyť velikostí 15 cm a váhou okolo 1,5 kila nahradí až 30 slepičích vajec. Takové velké vejce vyžaduje i dostatečně dlouhou dobu vaření – 1 až 1,5 hodiny. Pštrosí vejce jsou bohatší na železo a kyselinu listovou, mají méně mědi a zinku.

Označování vajec

V rámci zemí Evropské unie je zavedeno jednotné označování vajec.

Na obalu vajec najdete informaci o:

 • počtu vajec v balení,
 • hmotnosti vajec
  • S - malá vejce, hmotnost méně než 53 g
  • M - střední vejce vážící 53 až 63 g
  • L - velká vajíčka s hmotností 63 – 73 g
  • XL - velmi velká vejce, které váží více než 73 g,
 • kvalitě – třída A neboli „čerstvá“ či „extra čerstvá“. Tato vajíčka splňují všechny standardy kvalitních vajec, jinak jsou označeny jako třída B. V obchodech byste jiné než „áčkové" vejce ani neměli najít.
 • datum minimální trvanlivosti, což je nejpozději 28 dní po snášce, přičemž vajíčka se mohou prodávat maximálně do 21 dní od snášky. Označením „extra“ nebo „extra čerstvá“ se mohou pyšnit vejce pouze do devátého dne po snášce
 • číslo balírny nebo třídírny se značkou státu. Toto číslo však neinformuje o původu vajec. Ten zjistíte až při pohledu na skořápku vejce.

Z označení na vajíčku (například 1 CS LM 6-5) vyčtete:

 • Způsob chovu nosnic
  • 0 – ekologický chov
  • 1 – chov ve volném výběhu
  • 2 – chov na podlaze, podestýlkový chov
  • 3 – chov v obohacených klecích

Způsob chovu má výrazný vliv na kvalitu vajec, vždyť víme, že ta nejkvalitnější vajíčka jsou domácí. Domácímu chovu se nejvíce přibližuje chov slepic ve volném výběhu a ekologický chov. Ve volném výběhu se na jednu slepici počítá se 4 m2 výběhu, takže má dostatek pohybu na čerstvém vzduchu po celý den. Podobně je to také při ekologickém chovu, ale zde jsou nosnice ještě nejméně 6 týdnů krmeny ekologickým krmivem. Podestýlkové chovy jsou v uzavřených halách bez klecí, kde na metru čtverečním může být nejvíce devět nosnic. Slepice v klecových chovech v obohacených klecích jsou každá v kleci s celkovou plochou alespoň 2000 cm2.

 • Kód země
 • Identifikační číslo, které tvoří zkratka okresu provozovny a pořadové číslo v rámci tohoto okresu

Skladování vajec

Při nakupování vajec sáhněte po těch, která byla skladována v chladu. Nikdy nekupujte vejce ze stánků bez chladicích zařízení nebo při cestě či z jiného místa, kde na ně svítilo slunce. Vajíčka si pečlivě prohlédněte, zda nejsou prasklá nebo rozbitá.

Jste zvyklí vejce z obchodu mýt? Nedoporučujeme vám to. Na skořápce vejce je tenká ochranná vrstva, která brání pronikání mikroorganismů do vajíčka. Vlhkost dělá skořápku pórovitou a bakterie se tak snadněji dostanou dovnitř. Vajíčka myjte až těsně před jejich použitím.

Doma vajíčka uložte do chladničky, ideální na nejchladnější místo. Vajíčka vydrží týden i v teplotě do 20 ° C, když budou uložena v košíku v tmavé místnosti.

Vejce skladujte při teplotě 5 – 8 °C

Jak zjistit, zda je vejce čerstvé?

Máte doma vajíčka již nějaký ten pátek a nevíte, zda jsou ještě čerstvá? Čerstvost vajíčka prozradí jednoduchý test. Ponořte vejce do vody a když zůstane na dně, je čerstvé. Čím výše vajíčko vyplave, tím je starší. Nadnáší ho zvětšující se vzduchová bublina uvnitř vajíčka. Zorientovat se můžete také podle žloutku po rozklepnutí vejce. Když se roztéká, vajíčko je starší. Staré vejce nemusí být nutně zkažené. Pokud nezapáchá, použijte ho například do pečení.

V Tescu najdete pouze zaručeně čerstvá vejce


Triky pro vaření vajec

 • Vajíčka před vařením vytáhněte z lednice, aby měla pokojovou teplotu.
 • Do vody na vaření vajec přidejte trochu octa. Pokud vejce praskne, bílek se hned srazí a nevyteče.
 • Jako ochranu před vytečením můžete na širším konci vajíčka udělat špendlíkem opravdu maličkou dírku.
 • Také můžete zkusit potřít vejce citrónovou šťávou, která na skořápce vytvoří ochranný film.
 • Uvařená vejce ochlaďte vložením do ledové vody. Po teplotním šoku se budou snadněji loupat.
 • Vychladlé vajíčko poklepejte lžičkou na obou koncích. Pak ho jemně poválejte po desce. Skořepina se naruší a vejce lépe oloupete.
 • Pokud vám zůstanou po vaření nebo pečení žloutky, zalijte je ve sklenici studenou vodou nebo olejem, aby nezatvrdly.
 • Bílky zakryjte potravinářskou fólií nebo zamrazte.
 • Vajíčka natvrdo oloupejte, zabalte do potravinové fólie a v ledničce skladujte maximálně dva dny, jinak začnou být cítit po síře.

Přečtěte si také: Triky jak uvařit dokonalé vejce natvrdo i naměkko

Velikonoční kraslice: Zdobení vajíček je tradice

Vajíčka jsou symbolem Velikonoc už stovky let. Symbolizují plodnost, znovuzrození a v křesťanství i zmrtvýchvstání. Zvyk zdobit vajíčka sahá až do Mezopotámie a Starého Egypta, odkud ho první křesťané rozšířili do Evropy. Ti původně barvili vajíčka červeně. Dnes se kraslice barví, malují voskem, oblepují slámou, látkou, papírem, leptají se, perforují a dokonce i drátkují nebo okovají železem. Ozdobené kraslice sloužily jako dekorace i jako dar.

Recepty z vajec

Vejce jsou součástí takového množství receptů, že jsme měli problém vybrat pro vás ty nejlepší. Nakonec jsme se rozhodli pro tyto, ale na našich stránkách jich najdete mnohem více.

Avokádo s křepelčím vejcem

Vajíčka v lednici navíc? Poradíme, co s nimi!

Jarní toust se špenátem a vejcem

Vajíčko naměkko nebo natvrdo? Je to jedno, jsou zdravá!

Zdroje: nazdravie.sk, osvalech.cz, wikipedia, slovenskypacient.sk, Nařízení Komise evropských společenství č. 589/2008 ze dne 23. června 2008, svps.sk, ncbi.nim.nih.gov, eufic.org, nutridatabaze, www.zuzanasafarova.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek