Děti Batole Vybíráte první dětské boty? Hezký design nestačí

A je to tu! Z vašeho batolete se stává chodící človíček. Už udělalo první kroky a to je pro každého rodiče velmi emotivní období. Dítě objevuje svět ze zcela nové perspektivy, otevírají se mu nepoznané možnosti – a maminky musí mít odteď opravdu oči na stopkách! Když vyvstane potřeba zajistit svému dítku první botky, spoléhejte se hlavně na kvalitu materiálů, výběr správné velikosti a praktickost. Občas může být jejich výběr opravdu náročný a tak vám chceme dát několik rad, jak na to!

Kdy je čas na první boty?

Tak zní otázka, kterou si musíte položit jako první. Pokud váš malý andílek totiž udělal pouze dva krůčky a samostatně chodit ještě nedovede, máte na výběr ještě nějaký ten pátek čas. Dopřejte dětem, aby chodili bosky. Mají tak lepší úchop, zdokonalují si rovnováhu a mohou krásně mrvit prstíky. Pokud jim chcete poskytnout extra ochranu před hrubším či chladnějším povrchem, stavte zatím na klasické capačky. Jsou lehké, flexibilní a dopřejí dětským nožkám volnost, kterou potřebují.

Kdy začne vaše dítě chodit? Podpořte ho tak, aby se na vykročit na své nožky nebálo.

Podle čeho dětské boty vybírat

Když dozraje čas na první botičky, snažte se jít na to moudře. Ověřujte si velikost, dbejte na kvalitu materiálů i správný typ boty.

1. Správná velikost

Najít správnou velikost bot může být trochu problematické. Děti totiž ještě nemají vyvinutá nervová vlákna natolik, aby cítili, zda jsou jim botky těsné, nebo naopak sedí perfektně. A i kdyby všechno cítili, teprve začínají komunikovat a tak vám nepohodlí možná neumí dát najevo.

Chodidla jim tedy musíte odměřit sami. Udělejte to nejlépe odpoledne – od rána mohou končetiny miminka mírně otéct. Zaměřte se přitom na délku, ale také na šířku nohy. Všeobecně se doporučuje, aby byli první boty o 12–16 mm delší než nejdelší prst, tedy než noha samotná, aby měla dítka prostor k pohybu. Pokud si i tak velikostí nejste jisti, poraďte se s personálem v obchodě.   

Vybíráte první dětské boty? Hezký design nestačí

Zjistěte, jaké úpravy je potřeba udělat ve vašem bytě, když se batole učí chodit.

2. Kvalitní materiály jsou základem úspěchu

Při výběru prvních dětských bot dbejte na kvalitu materiálů. Levnější boty ze syntetických materiálů sice mohou vypadat hezky, ale nedovolují dětským chodidlům dýchat. A to prvořadé. Nejlépe na nohu působí jemná, měkká kůže, která poskytne dětským chodidlům oporu, ale zbytečně se na ně nelepí a po zapocení nohy rychleji vyschne tak, aby byla brzy připravena na opětovné nošení.  

3. Vyberte ten nejvhodnější typ

Každá dětská noha je plochá a tak první boty k cupitání musí podporovat klenbu. Typ boty by měl poskytovat dostatečnou podporu, ale být také flexibilní. Zda budete mít zájem o tkaničkové, sandálové či formálnější boty nebo klasické modely na tkaničky, záleží pouze na vašich preferencích, příležitosti a také na ročním období. Dbejte pouze na to, aby v sobě boty nohu upevnily a nedali tak malé nožce možnost kroutit se či zbytečně ohýbat.

Když uvidíte tyto problémy, obuv vyměňte

Někdy se může stát, že dětská noha na první boty zareaguje špatně – příliš se potí, vznikají oděrky nebo poškození nehtů. Na tyto problémy si dávejte pozor a nepřehlédněte je:

  • Deformované prsty – i když to vaše dítě nedává najevo, boty mu mohou deformovat prstíky na nohou. V tomto případě neváhejte s výměnou bot a vyměněním je za větší čísla.
  • Poškození nehtů – nehty na nohách se při menších než optimálních velikostech mohou odírat. Opět je na místě myslet na větší velikost.
  • Začervenání a otoky – pokud má vaše dítě začervenané chodidla nebo oblasti mezi prsty, může problém spočívat v nekvalitním materiálu bot.
  • Postoj dítěte – zaznamenali jste, že děťátko má nohy výrazně vtočené nebo naopak vytočené? Hledejte jiné boty, ale konzultujte tento problém také s pediatrem.

 Zdroj: babyshoes.co.uk, babycentre.co.uk

Vytisknout stránku
Sdílet článek