Recepty Hlavní jídla S masem Svatomartinská husa plněná jablky s medovou krustou

Ingredience

Na husu
1 celá husa (podle počtu lidí)
celý kmín
sůl
2 jablka (2-3)
Na potírání
med
50 ml červeného vína
Na zelí
500 g červeného zelí
slunečnicový olej
bílý vinný ocet
krystalový cukr
polohrubá mouka
1 cibule

Popis

Zkuste letos tuto pochoutku trochu ozvláštnit a dodejte jí šmrnc jablky a chutnou medovou krustou.

Domácí bramborové knedlíky
K pečené huse se nejvíce hodí domácí bramborový knedlík. Pokud nevíte, jak ho správně připravit, rádi vám poradíme! Brambory ve slupce uvařte ve vroucí vodě doměkka, poté je nechte vychladnout, oloupejte je a nastrouhejte najemno. V misce smíchejte nastrouhané brambory s moukou, špetkou soli a vajíčkem. Z těsta vytvořte menší bramborové knedlíky a vařte zhruba 10 minut ve vroucí osolené vodě. Až budou hotové, tak je propíchejte vidličkou a nechte je chvíli vychladnout.   

Zásady v přípravě pečené husy
Husa obsahuje poměrně dost tuku, který se rozpouští během pečení, tudíž pekáč,
v němž ji budete péct, není třeba potírat máslem ani jiným tukem. Nejkvalitnější husa je z domácího chovu – má totiž správný podíl masa a tuku. Důležité je nasolit husu již večer před pečením, aby sůl prošla tukem přímo do masa. Tuk se dá využít na další vaření a pečení, má vysokou tepelnou odolnost, a proto se nepřepálí tak rychle jako běžný olej. Kupovaná husa nesmí mít pod kůží podlitiny. Tuk by měl mít žlutou barvu.  

Jak naporcovat pečenou husu
Pečenou husu naporcujete tak, že oddělíte stehna a křídla a potom nakrájíte prsa a krk. V případě, že máte husu již vykoštěnou, odřízněte rovněž nejprve stehna a křídla a potom ji nakrájejte na plátky.  

Pečená husa na různé způsoby
Chutnou pečenou husu lze připravit na mnoho způsobů. Ochutnejte naši husu pečenou s jablky, se zelím a knedlíky nebo svatomartinskou husu nadívanou jablky a cibulí.   

Pokud chystáte pro rodinu nebo přátele husí hody, nezapomeňte na vynikající paštiku z husích jater. Jako hlavní chod poslouží plněná husí prsa s ořechovou nádivkou a bramborovými knedlíky.

Postup přípravy

1

Troubu rozehřejte na 180 – 200°.

2

Jablka omyjte rozkrojte na poloviny a zbavte jádřinců.

3

Husu důkladně očistěte, omyjte, osolte a posypte kmínem.

4

Husu naplňte jablky. Je vhodné, aby kůže, kterou budete zašívat, zůstala volná.

5

V pekáči naplněnou husu podlijte trochou vody a dejte ji péct do přehřáté trouby. Teplotu snižte na 150 °C. Mladší husu pečte cca 2–3 hodiny, starší 3–4 hodiny.

6

Během pečení husu pravidelně podlévejte, propichujte kůži, aby z ní dobře vytékal tuk, ale jen na povrch masa, aby nevyschla, a potírejte ji směsí z medu a vína, aby se utvořila krustička.

7

Mezitím co se peče husa, si připravte dušené zelí.

8

Ve vodě rozkvedlejte lžíci mouky.

9

Zelí zbavte košťálu a nakrájejte ho najemno.

10

Na oleji zpěňte cibulku a dejte na ni dusit zelí (podlévejte vodou dle potřeby).

11

Po změknutí přidejte ocet a připravenou mouku s vodou a ještě chvíli duste.

12

Poté doslaďte, popřípadě dokyselte, zelí by mělo být sladkokyselé.

13

Podávejte s bramborovým knedlíkem, nejlépe domácím.

Vytisknout tuto stránku
Sdílet tento recept

Prohlédněte si letáky a katalogy


Tesco Leták - aktuální týden

Více informací  InformacePlatí pro hypermarket a obchodní domy.
Letáková nabídka platí v hypermarketech a obchodních domech od 27. 10. od 8:00 do 3. 11. 2020 dle otevíracích dob jednotlivých obchodních jednotek nebo do vyprodání zásob, s výjimkou odlišné platnosti na vybraných stranách. Uvedené ceny jsou v českých korunách. V letáku jsou použity ilustrační fotografie. Za případné tiskové chyby se omlouváme. Tesco Stores ČR, a. s., Vršovická 1527/68 b, Praha 10. ID. č. 2020/35_5k.
Údaje o platnosti
Údaje o platnosti
Tesco Katalog vánočních příprav

Více informací  InformacePlatí pro hypermarket a obchodní domy.
Katalogová nabídka platí v hypermarketech a obchodních domech od 20. 10. od 8:00 do 2. 11. 2020 dle otevíracích dob jednotlivých obchodních jednotek nebo do vyprodání zásob, s výjimkou odlišné platnosti na vybraných stranách. Uvedené ceny jsou v českých korunách. V letáku jsou použity ilustrační fotografie. Za případné tiskové chyby se omlouváme. Tesco Stores ČR, a. s., Vršovická 1527/68 b, Praha 10. ID. č. 2020/34X_5k.
Údaje o platnosti
Údaje o platnosti
1 / 8