Tipy a rady 10 nejčastějších chyb při pečení, které zničí váš koláč

Recepty na pečení se vyplatí dodržovat. Množství, teploty, postupy jsou ověřeny a jejich zanedbání se vám nemile vymstí. Chyby děláme všichni, zejména v začátcích. Těchto deset chyb je při pečení nejčastějších a velmi snadno se jim můžete vyhnout.

Nepřečtete si recept předem

Při pečení postupujete přesně podle receptu, až najednou kdesi v jeho polovině natrefíte na bod, ve kterém je potřeba nechat těsto dvě hodiny odstát. Už je vám jasné, že koláč nedopeče tehdy, kdy jste chtěli. Proto si vždy předem přečtěte celý recept, abyste se vyhnuli nečekaným překvapením.

Používáte mouku přímo ze sáčku

Mouku nasypete do mísy, odvážíte a začnete péct. Vaše očekávání krásně nadýchaného těsta se však nesetká s realitou. Proč? Protože jste mouku neproseli. Proséváním mouku prokypříte a v sítku se zachytí i případné nečistoty, které se do ní mohli během zpracování dostat.

Zaměňujete prášek do pečiva a jedlou sodu

Obě přísady mají za úkol těsto zvednout, nakypřit. Jenže jedlá soda  a prášek do pečiva fungují každé na jiném principu. Jedlá soda neboli soda bikarbona či hydrogenuhličitan sodný, je zásaditá látka, která reaguje s kyselými látkami. Proto pokud použijete jedlou sodu, musíte do těsta přidat i něco kyselého, například ocet, citrónovou šťávu, jogurt.
Prášek do pečiva je smíchán z kukuřičného škrobu, jedlé sody a kyseliny. Na spuštění reakce mezi kyselinou a sodou stačí už jen tekutina, a tou je mléko nebo voda. Proto po zaměnění prášku do pečiva a jedlé sody nebude výsledek dobrý.
Tip: 1 lžičku jedlé sody zaměníte za 3 lžičky prášku do pečiva. Pokud máte doma pouze prášek do pečiva a potřebujete ho nahradit sodou, vydělte potřebné množství třemi. Nezapomeňte ale přidat něco kyselého, aby proběhla chemická reakce.

Banánový chlebíček s kousky čokolády a brusinkami nadzvedne jedlá soda

Používáte máslo vytažené z ledničky

Je množství receptů, ve kterých potřebujete máslo pokojové teploty. Nesnažte se ho nahradit studeným ani rozpuštěným máslem. Přikryjte studené máslo teplou skleněnou miskou, zahřátou v mikrovlnce, a za pár minut bude máslo změklé.

Zkusit to můžete s receptem na kakaové cookies s čokoládou 

Plech si připravíte na poslední chvíli

Těsto je hotové a čeká, než vytřete pekáč máslem nebo vyložíte pečicím papírem. A zatím v něm probíhají kypřící reakce, zvláště pokud jste použili jedlou sodu. Jakmile je těsto připraveno, dopravte jej co nejdříve do tepla trouby, aby kvasný proces probíhal tam.

Ovesné muffiny s brusinkami si potrpí na rychlý transport

Krém přestanete míchat moc brzy

Pro přípravu krému použijte vždy máslo pokojové teploty. Když ho mícháte s cukrem, nestačí, že se tyto dvě látky spojí. Pokračujte ještě pár minut, dokud směs není žlutější a cukr roztátý. Zjistíte to tak, že mezi prsty promnete trošku krému. Necítíte žádné hrbolky či jemný prášek? Krém jste smíchali na jedničku!

Na makronky s ostružinovou náplní je potřeba krém dokonale promíchat

Necháte část těsta v míse

Při míchání nebo hnětení těsta se jeho část přilepí na mísu. Odlepte ji odtud a smíchejte s těstem v míse. Výbornou pomocnicí je silikonová špachtle. Hodí se vám i při pečení bezlepkových sladkých bochánků


Zapomínáte na špetku soli

Špetka soli v sladkých receptech vyzdvihuje sladkou chuť. Proto na ni nezapomínejte ani v třešňové bublanině .


Troubu nepředehřejete a často otevíráte

Teplota trouby je při pečení podstatná. V slabě vyhřáté troubě vám těsto nevyskočí, v přehřáté zas brzy získá na povrchu hnědou barvu a uvnitř bude nedopečené.
I časté či příliš časné otevírání trouby má vliv na to, jak bude váš koláč vypadat a chutnat. V receptech se uvádí, po jakém čase je potřeba snížit teplotu trouby. Zároveň je to doba, po kterou troubu neotvírejte. Nezapomeňte, že každé otevření trouby snižuje teplotu v jejím nitru.

Makový závin s nízkým obsahem laktózy

Nenecháte koláč dostatečně vychladnout

Už se nemůžete dočkat, abyste svůj výtvor ochutnali, nebo krásné vyzdobili. Svou netrpělivostí však můžete všechno pokazit. Nadýchané těsto může splasknout, nebo krém začne při zdobení tát. Nepokazte si svou námahu ve finále a nechte moučník pořádně vychladnout. Teprve pak se pusťte do zdobení nebo krájení.
Tip: Pokud potřebujete krájet horký koláč, použijte velmi ostrý nůž a namáčejte ho do vody.

Brownies z červené řepy musí také vychladnout

10 nejčastějších chyb při pečení, které zničí váš koláč

Fantastické recepty najdete na Hello Tesco

Zdroj: buzzfeed.com, varecha.pravda.sk, bakewithshivesh.com, lifehack.org

Vytisknout stránku
Sdílet článek