Děti Těhotenství Stop diastáze: Tipy, jak po porodu rozcvičit své bříško

Rozestup břišních svalů levé a pravé poloviny bříška trápí asi dvě třetiny všech maminek po porodu, ale také muže, kteří nesprávně cvičí nebo se u nich projeví jo-jo efekt. Riziko výskytu diastázy u těhotných žen se zvyšuje s přibývajícím věkem, ale také s narůstajícím počtem dětí. Úprava tohoto problému je sice během na dlouhou trať, ale s trochou úsilí se dá bezpečně odstranit a opět se tak propracovat k nádherně plochému bříšku. Pojďte se s námi podívat na to, jak se diastáza projevuje, jaké s sebou nese komplikace, ale také na to, jak se jí pomocí efektivního cvičení zbavíte jednou provždy.

Odhalili jsme pro vás tajemství zhubnutí po porodu. Dokážete to s ním i vy!


Svalstvo břicha by se po porodu mělo vrátit do svého původního stavu asi po 6 – 8 týdnech. Pokud se tak nestane, měla by maminka zpozornět. Při rozestupu břišního svalstva se totiž v důsledku vnitřního tlaku levá a pravá strana břišního svalstva oddělí a vnitřní orgány na svém místě udržuje pouze tenká vrstva tkáně. Orgány se vzniklou mezerou vydouvají a to působí povislé bříško zejména v oblasti pupíku.

Taková situace nepřidává na náladě a sebevědomí žádné mamince nemluvě o tom, že při ní hrozí nemalé komplikace. Jedná se hlavně o kýlu celého břicha, pruh či komplikace ještě v průběhu porodu. Neobávejte se však předčasně a pokud máte pochybnosti, kontaktujte s prosbou o pomoc svého lékaře.    

Zda se u vás po porodu objevila diastáza, dokážete zjistit i sami v pohodlí domova

Test pro odhalení diastázy je opravdu jednoduchý:

  • Lehněte si na záda, mírně pokrčte kolena.
  • Zvedněte hlavu a mírně napněte břicho
  • Jemně zatlačte prsty v oblasti pupíku. Pokud cítíte mezeru, nahmatali jste si diastázi. Mezera „na jeden prst“ je v normě, víc je už problém.

Čím širší se vám pak bude odstup zdát, tím je diastáza nebezpečnější pro váš zdravotní stav. Diastázu si však neměřte hned po porodu a dejte svým svalům čas, aby se v první řadě mohli dát do pořádku sami.   

Jógu nebo Pilates si dopřávejte pouze pokud víte, které pozice si můžete dovolit a kterým se naopak raději vyhnout


Jak se diastáza léčí?

Obecně existují dva způsoby, jak si s diastázou poradit. Plastická operace je tím razantnějším a rychlejším řešením, které se však nedoporučuje, pokud žena plánuje další těhotenství. Jedná se o poměrně bolestivou operaci, která není hrazena pojišťovnou, a tak mnoho žen hledá jinou alternativu. Tu najdete v pravidelném cvičení těch správných cviků, které nebudou zapojovat přímé břišní svalstvo.

Cviky pro odstranění diastázy

Diastáza však není konec světa a pokud není moc hluboká, poradíte si s ní hravě i doma. Snažte se mít pro začátek aktivní břicho během celého dne a pořádně rovná záda být v napřímené poloze.

  1. Lehněte si na záda, pokrčte kolena, ruce si položte na stehna a jemně tlačte do stehen v krátkých intervalech.
  2. V té samé poloze si dejte ruce vedle sebe a postupně zvedejte pravou a levou nohu nahoru ve skrčené poloze. Dbejte na to, abyste nezvedali nohy najednou a nenamáhal se tak přímý břišní sval.
  3. Obraťte se na bok, spodní nohu pokrčte do pravého úhlu, vrchní nohu propněte. Podepřete se loktem o podlahu, druhou ruku si dejte v bok. Zvedejte pánev ke stropu a na závěr se snažte několik sekund ve zvednuté poloze vydržet. Strany vystřídejte.
  4. V té samé poloze natáhněte vrchní ruku, kterou jste si doteď drželi bok a tahejte se za ní jako za madlem směrem ke stropu. Vystřídejte obě strany.
  5. Dostaňte se do pozice kočky, tedy na všechny čtyři, zvedněte pravou nohu tak, aby byla vodorovně s podlahou a potáhněte ji skrčenou směrem s levému loktu. Opakujte a nohy poté vystřídejte.
  6. V dalším kroku můžete k tahu nohy přidat i natažení a tah opačné ruky a opakovat několik krát.

Léčbu diastázy můžete urychlit i úpravou jídelníčku a návratem na svou původní váhu

Stop diastáze: Tipy, jak po porodu rozcvičit své bříško

Zdroje: www.wellnessmama.com, www.webmd.com, www.babycenter.com, www.babyweb.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek